ANASAYFA
25 Ocak 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne sandık başında
Türkiye genelinde Cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren Anayasa değişikliği için halk sandık başına giderken Edirne'de 308 bin 129 kişi sabah erken saatlerden itibaren oy verecekleri okullara akın etti... İl genelinde 4'ü cezaevi olmak üzere 935 sandıkta gerçekleştirilen oy verme işlemlerine gün içinde hasta ve yaşlı olan vatandaşlar Belediye ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hasta nakil araçlarıyla getirildi...
Haberin Yayın Tarihi: 17-04-2017 11:43
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne sandık başında

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde Cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren Anayasa değişikliği için halk sandık başına giderken Edirne'de 308 bin 129 kişi sabah erken saatlerden itibaren oy verecekleri okullara akın etti. İl genelinde 4'ü cezaevi olmak üzere 935 sandıkta gerçekle-ştirilen oy verme işlemlerine gün içinde hasta ve yaşlı olan vatandaşlar Belediye ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hasta nakil araçlarıyla getirildi. 
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Trakya genelinde de dün Anayasa değişikliği için 1 milyon 286 bin 963 kişi 3 bin 687 sandıkta oy kullandı. Edirne'deyse 308 bin 129 seçmen sabah saat 0800'den itibaren sandık başına giderken Vali Günay Özdemir Alper Yazoğlu İlkokulu, Ak Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan Vali Fahri Yücel İlkokulu, Belediye Başkanı Recep Gürkan da İlhami Ertem Lisesi'nde oy kullandı. CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu ise memleketi Havsa'da sandık başına gitti.     
VALİ ÖZDEMİR: “EDİRNE DEMOKRASİSİNE SAHİP ÇIKIYOR”
Vali Günay Özdemir eşiyle birlikte Alper Yaz-oğlu İlkokulu 1071 no'lu sandıkta oy kullandı. Re-feranduma halkın ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden Vali Özdemir; “Sabahtan bu yana Edirne demokrasisine, vatanına sahip çıkıyor. Şu anda ciddi bir katılım var. Şu ana kadar da ilimizde herhangi bir problem mev-cut değil. Çünkü hem Polis hem de Jandarma bölge-mizde bine yakın güvenlik görevlimizde tedbirini aldı. Herhangi bir sıkıntıyla da karşılaşacağımıza inanmıyorum çünkü Edirne halkı, hemşerilerimiz bu konuda çok duyarlılar ve güvenlik güçlerine de herkese yardımcı oluyorlar” diye konuştu. 


BİRCAN: “HALKIMIZIN SAĞDUYSUNA İNANIYORUM”
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan da eşiyle birlikte geldiği Vali Fahri Yücel İlkokulu 1240 no'lu sandıkta oy kullanmasının ardından yaptığı açıklamada bir demokrasi şöleninin yaşandığını belirtti. Bircan; “Bugün eğer bu referandum, seçim yapılıyorsa herkes bilsin ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onun bize bahşettiği Cumhuriyet ve çok partili demokrasiye geçiş sayesinde yapılıyor. Bu bilinmeli. Bu saatten sonra 'evet' veya 'hayır'ı tartışmayacağım ama ben halkımızın sağ duyusuna güveniyorum, Mustafa Kemal Atatürk sevgisine inanıyorum. Biz Atatürk'ün çocuklarıyız, o nedenle Türkiye'de ne oluyorsa Edirne'de bir daha fazlası demokrasi adına yapılacağına inanan birisiyim. Salı günü tekrar meclis açılacak, bizler tekrar yasa yapmak için orada olacağız. Ama buruk bir şekilde olması hoş olmaz. Burada demokrasinin, özgürlüğün, sağduyunun ve çocuklarımızın geleceğinin kazanacağına inanıyorum” dedi. 
Ak Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen de Vali Fahri Yücel İlkokulu'nda oyunu kullanırken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise memleketi Havsa ilçesinde sandık başına gitti. Belediye Başkanı Recep Gürkan ise oy kullanacağı İlhami Ertem Lisesi'ne öğle saatlerinde geldi.
GÜRKAN: “HALKIN TERCİHİNE SAYGILI OLUNMASI GEREKİYOR”
İlhami Ertem Lisesi'nde 1202 no'lu sandıkta oyunu kullanan Belediye Başkanı Gürkan, halkın özgürce tercihini yaptığını belirterek; “Tabii ki demokrasinin en önemli özelliklerinden birisi de sandıktan çıkana tüm siyasetçilerin saygı göstermesi ve kabullenmesidir. Siyasetin doğasının da demokratik teamüllere uygun olması gerekir. Bu anlamda biz hayır çıkmasını arzuluyor ve istiyoruz. Onun için mücadele ettik. Son söz halkın. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyor Mustafa Kemal Atatürk. Bugün de halk egemenlik hakkını kullanarak tercihini belirleyecek ve biz de bu tercihe saygılı bir şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 


GÜRKAN: “ÖNEMLİ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN BEKASIDIR”
Sonucun ne olursa olsun ülke olarak huzur içinde yaşamaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Gürkan; “Ne çıkarsa çıksın şunu unutmamak gerekiyor. Biz bu akşamdan, yarından itibaren biz yine bu ülkede barış ve huzur içinde, ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyarak, millet olmanın şartlarını yerine getirerek, bir ve bütün olarak bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nde beraber yaşamaya devam edeceğiz. O yüzden bu bir çatışma alanı değil, tam tersine herkesin özgürce oyunu kullandığı bir birleşme alanıdır. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, bölünmez bütünlüğüdür. Ülkemiz, milletimiz ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü için hayırlara vesile olsun diyorum” şeklinde konuştu. 
91 YAŞINDA SANDIK BAŞINDA 
Öte yandan Edirne genelinde yaşlı, bakıma muhtaç ve hasta vatandaşlar için gün boyunca İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Belediyesi'ne bağlı sağlık ekiplerince oy kullanacakları okullara götürülerek hizmet verildi. Özellikle Huzurevi'nden oy kullanmak için İlhami Ertem Lisesi'ne yürüteci ile gelen 88 yaşındaki Mehmet Tarçın ve 91 yaşındaki Hanife Çakır herkesin saygısını topladı. Halkın yardım ettiği yaşlı vatandaşlar her şeye rağmen oylarına ve demokrasiye sahip çıkmak adına sandık başına geldiklerini söyledi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
MÜLKÜ KARADENİZ: O EDİRNE'NİN İMPAROTORU
Mobil dolandırıcılık!
-4'te 4/4'lük icraat
Yağdır Mevlam su!
Kırklareli'nde 'Fener' bayramı
Müzede 'Bahar' tadında nağmeler
Garsonlara hijyen eğitimi
Uğur Mumcu'suz 27 yıl
Zabıtaya öfke kontrolü eğitimi
Minderin sessiz şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE