ANASAYFA
18 Şubat 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ergene Marmara'ya!
Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Baroları Çevre ve Kent Hukuku Komisyonları, zehir akan Ergene Nehri için yıllardır verilen mücadelenin şimdi Ergene Derin Deniz Derşarj Projesi'yle bir başka boyuta taşındığına dikkat çekerek, Ergene ve havzası ile sınırlı olan büyük tehlikenin artık bu proje ile tüm Marmara Denizi ve çevresindeki kentleri tehlikeye atacağını bildirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 18-04-2017 10:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ergene Marmara'ya!

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Baroları Çevre ve Kent Hukuku Komisyonları ikinci toplantısını Edirne Barosu Hizmet Binası'nda gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklama şöyle: 
“Öncelikle, Trakya'da takip etmekte olduğumuz çevre ve kent süreçleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz ; 
Trakya'da yapılan 1/100.000 Ergene Havzası Trakya Alt Bölgesi Revizyon Çevre Düzeni Planı, Kırklareli 1/25.000 ölçekli İl Çevre Düzeni Planı ve Tekirdağ 1/25.000 ölçekli İl Çevre Düzeni Planı değişikliğiyle kurulmak istenen termik santrallere karşı açtığımız davaları takip ediyoruz. 
Bölgemizin karşı karşıya olduğu en büyük tehlikelerden biri olan İğneada Nükleer Güç Santraline ilişkin sürecin takibi devam etmektedir. Bu konuda gerekli tüm yasal başvuruları ve bilgi edinme dilekçelerini vereceğiz.
Kıyıköy'den başlayarak tüm Trakya'yı bir hançer gibi yaracak olan Türk Akımı projesi yine takip ettiğimiz süreçler arasında. Tüm idari makamlara ve bakanlıklara bu hususta başvurularımızı yapıyoruz. 
Trakya, yalnızca bizim bölgemiz değil, tüm dünya bakımından da bir değer olup hepimizce korunmayı gerekmektedir. Hatırlatırız, Türkiye Cumhuriyeti çevre korunmasına ilişkin başta Bern Sözleşmesi ve CITES olmak üzere diğer uluslararası sözleşmelere taraftır. Bölgemizin korunması adına, bu sözleşmelerin yürütücüsü olan komitelere çağrılar yapacağız.
Son günlerde, Trakya bölgesinde ciddi anlamda hava kirliliği yaşandığı hepimizin malumudur. Bu kirliliğin sonlandırılması adına, İl Mahalli Çevre Kurulları nezdinde çalışmalara devam edeceğiz. 
Meriç Nehri Trakya'da doğanın, tarımın ve hayatın kaynağıdır. Meriç suyunun, Trakya barajlarının ve göletlerinin ve tarım arazilerinin "Meriç Nehrinden Çorlu Çerkezköy Su Temini Projesi" kapsamında hiçbir yaşamsal, zirai, ekolojik, hukuksal durum dikkate alınmaksızın mahvedilmesine izin vermeyeceğiz. Tarımsal sulama amacından uzaklaşma ihtimali olan bu süreci de çok yakından takip ediyoruz. 
Kırklareli Büyükkarıştıran ve Tekirdağ Ergene ilçelerinde kurulması planlanan Buhar Üretim Santrali projeleri de yine takibimiz altında. Termik santrallerin isim değişikliği altında Bölgemize dayatılması kabul edilemez. 
Taş ocakları, bölgemizi kanser gibi ele geçirmekte ve yaşam alanlarımızı tehdit etmektedir. Bunlardan en güncellerinden olan Mecidiye İbrice Kalker Ocağı hakkında verilen "Çed Gerekli Değildir" kararı da, meslektaşımız Av. Bülent Kaçar tarafından yargıya taşınacaktır. Bu davayı da yakından takip edeceğimizi bildiririz. 
Ergene nehri, ölüm saçıyor. Yıllardır Ergene'ne için verilen mücadele şimdi Ergene Derin Deniz Derşarjı ile bir başka boyuta taşınıyor. Artık Ergene Nehri ve havzası sınırlı olan büyük tehlike, proje ile tüm Marmara Denizi'ni ve çevresinde kentleri tehlikeye atacaktır. Hukuka ve Derin Deniz Deşarjı Yönetmeliğine tümüyle aykırı olan bu projeyi de yakından takip ediyor, kamu sağlığını bozanlar ve kamu zararını oluşturanlar hakkında ilgili makamlara başvurarak hukuki ve cezai yaptırımlar konusunda gereğini yapacağız.
Trakya'da çocuklarımızla bu topraklarda, sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyoruz. Bu geleceği birlikte kurabilmek adına  Edirne Barosu Başkanlığı'nda 27 Mayıs 2017 günü 'Trakya Planlaması ve Termik Santraller' konulu bir panel gerçekleştireceğimize de bildiririz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Son görev, görev yaptığı camide
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Eriten'in acı günü
Davetsiz misafirler!
Kaya mazbatayı aldı
Alkometre değil ‘sigarametre!’
Edirne'de ithal festival
Tava ciğere müze!
Halk oyunlarında coşkulu yarış
THK 93 yaşında
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE