ANASAYFA
23 Nisan 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kakava önlemleri!
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, 5 - 6 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri'nin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle Edirne'de 10 bine yakın turistin konaklayacağını belirterek sıkıntılar yaşanmaması için birtakım öneriler gündeme getirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 19-04-2017 10:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kakava önlemleri!

Orkun AKMAN
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, 5 - 6 Mayıs tarihleri arasında Edirne'de kutlanacak Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri'nde Edirne'nin, turizm anlamında en yoğun günlerini yaşayacağını belirterek bu bağlamda birtakım önlemler alınması gerektiğini vurguladı.
Bacıoğlu, 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde ilkbaharı karşılamak için yapılan eğlencelerden biri olan Kakava Şenlikleri ve Hıdrellez Kutlamaları'nın Edirne başta olmak üzere Trakyalı turizmciler tarafından bu yıl da büyük bir heyecanla beklendiğini kaydetti. Kakava ve Hıdrellez'in geleneksel bir şenlik olduğunu ve çok fazla tanıtım yapılmamasına rağmen sadece kendi renkliliği ve turistlerin paylaştığı fotoğraf ve geribildirimlerinden ötürü son yıllarda ciddi bir rağbet gördüğünü ifade eden Bacıoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
10 BİNE YAKIN TURİST KONAKLAYACAK
“Gerek coşkusu, gerek Romanların bu güne özgü ritüelleri, renkli giysileri ve eğlenceli dansları ile turistlere neşe ve coşku veren bu etkinlikler Edirne turizminde son yıllarda gerçekten çok büyük değer katmaya devam ediyor. Bu yıl hafta sonuna denk gelmesinden dolayı da 5 - 6 Mayıs 2017 tarihlerinde Edirne on bine yakın konaklamalı turistin ağırlanması bekleniyor. Kent merkezindeki 5 bine yakın yatağa sahip konaklama tesisleri aylar öncesinden tüm oda ve yataklarını doldurmuş du-rumda. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara merkezli a-centeler bu etkinliklere ciddi önem veriyor ve bu etk-inlikle ilgili konaklamalı tur programlarını Edirne ve çevresini Trakya'yı kapsayacak şekilde planlıyor. Bu da, Kakava ve Hıdırellez'in bereketinin tüm Trakya turizmine kazanç sağlayacağına işaret ediyor.” 
Edirne kent merkezindeki konaklama tesislerinin dolmasından dolayı kendilerine ulaşan seyahat acentesi ve turist gruplarını çevre il ve ilçelere yönlendirdiklerini ifade eden Bülent Bacıoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
BACIOĞLU: GELENEKSEL YAN HEP BİRİNCİ PLANDA OLMALI 
Görülen odur ki büyük bir aksilik çıkmazsa özellikle son 5 - 6 yıldır giderek ilgi odağı olan bu şenlikler bir hata yapmazsak, yani turizm açısından 'altın yumurtlayan tavuğu' kesmezsek giderek turist çekmeye devam edecektir. Bu etkinliklerin ileriye dönük korunması ve yaşatılması daha da ilgi görmesi açısından ciddi fikirleriz ve önerilerimiz mevcuttur. Bu yıl da en iyi şeklide gerçekleştirildikten sonra gelecek yıl için çalışmalar başlamalıyız. Kakava ve Hıdırellez etkinliklerini özünün ve geleneksel yanının korunması ile birlikte ileriye dönük bir takım yatırım ve eğitim faaliyetlerini projelendirmeliyiz. Bunu yaparken konunun odağına bu faaliyetleri renkli kılan roman vatandaşlarımız ve derneklerinin görüş, katkısını ortaya koymalıyız.”
“MİSAFİRLERİMİZİ İYİ AĞIRLAMALIYIZ”
Bacıoğlu, binlerce turistin akın edeceği Edirne'de Edirneli turizmcilerin ve işletmecilerin, misafirleri iyi ağırlaması gerektiğinin de altını çizdi. Şehrin ileriye dönük tanıtımının zarar görmemesi adına birtakım önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Bacıoğlu, önlemleri ise şu şekilde sıraladı:
1- Konaklama tesisleri, yiyecek içecek işletmeleri tesisleri ve diğer turizm işletmeleri şimdiden önlemlerini almalı ve gerek takviye personel gerekse malzeme tedariki açısından hazırlıklı olmalıdır. Turist memnuniyeti için çeşitli sürprizler yapmalıyız.
2- Yiyecek içecek işletmeleri, tava ciğer, köfte gibi gastronomik öğelerinin kalite, marka değerine dikkat etmeliyiz. Menülerde ikramlık da olsa el sanatları ürünlerinin hediyelik eşya olarak satılması için çaba göstermeliyiz. Özellikle zabıtalar ve güvenlik kuvvetleri herhangi bir soruna önceden müdahil olabilme adına da hazırlıklı olmalıdır. Yiyecek içecek işletmeleri çöplerini iyi muhafaza edilmiş poşetlerde belirli saatlerde çöp bidonlarına aktarmalı, çöp konteynırları sık sık boşaltılmalıdır. 
3- Eğlence yerlerinin çoğu 5 - 6 Mayıs akşamı için canlı müzik ve eğlence programları düzenlemeli ve bunun üzerine özel çalışmalar yapmalıdır. İnsanların eğlenmek için geldiği bu yerler fazlası ile talep görecektir. 
4- Kakava ve Hıdırellez kutlamalarında Sarayiçi'nde binlerce kişiye hitap eden kalabalığı doyurucu etkinlikler ve kostümlerin olması için çaba göstermeliyiz. Bu anlamda ileriye dönük işbirliği ile gerekirse profesyonelce adımlar atılmalı. 
5- Sarayiçi'nde 5 Mayıs akşamı ve 6 Mayıs sabahı yerel halkın ritüellerini ve eğlencesini yerine gerçekleştirmesi ve turistlerin rahat hareket edebilmesi için trafik ve güvenlik önlemleri alınmalı. 
6- Müzeler ve Selimiye Camii çevresinde park ve otoparklarla ilgili ekstra yerler açılmalı. Gerekirse kamu okul bahçeleri de hafta sonu bu amaçla kullanılabilecek gibi düzenlenebilir. 
7- Günübirlik turistleri de hesaba kattığımızda 5 - 6 - 7 Mayıs 2017 tarihlerinde Edirne trafiğinde 200'e yakın otobüs olması muhtemel. Bu anlamda çarşı es-nafına katkı amacı ve turlara kolaylık adına sadece bu günlere özel Maarif Caddesi ve Kaleiçi güney batısı tamamı otobüslere park yeri olarak bırakılmalıdır. 
8- Müzelerimizin giriş saatleri 1 saat erken açılması ve 1 saat geç kapanması için alternatifler çözüm üretilmelidir. 
9- Özellikle o tarihlerde halkımızın da tarihi alan-lara çok önemli işleri yoksa özel araçlarla gitmeme-sini yaya ya da bisiklet gitmesini sağlanabilir. 
10- Sarayiçi'nde ve şehir içinde ücretli ücretsiz tuvaletlerin temizliği ve kullanımı ile ilgili sorunlar geçtiğimiz yıllarda dile getirildi. Bu yıl en azından Sarayiçi'nde geçici olarak tuvalet ihtiyacına yönelik çözümler üretilebilir.”
Bacıoğlu, tüm bu kısa ve orta vadeli öneriler çer-çevesinde Edirne için çok değerli etkinlikler ve turizm getirisi olan Hıdırellez ve Kakava şenliklerini turizmciler ve yerel yöneticileri olarak ele alıp ileriye dönük planlamalar yapmaları gerektiğini belirtti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Mermer Süsleme Ve Kaplama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE