ANASAYFA
22 Nisan 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Arılara büyük tehlike
Edirne İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Avrupa bal arılarında tahribat düzeyi korkunç düzeyde olan Afrika kökenli Küçük Kovan Kurdu'nun Balkan ülkelerine kadar dayandığına dikkat çekerek, zararlının bölge için büyük risk oluşturduğunu bildirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 21-04-2017 07:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Arılara büyük tehlike

Birlik Başkanı Erdoğan Altınordu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin talebiyle, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Küçük Kovan Kurdu ile ilgili Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Edirne, Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği ile Namık Kemal, Uludağ ve Hacettepe Üniversitelerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirildiğini belirterek, şunları söyledi:
“Arıcılık sektörü her geçen gün gelişmekte, ürün çeşitliliği başta olmak üzere pek çok alanda yenilikler yaşanmaktadır. Tüm dünyada yaşanan küreselleşme olgusuna paralel olarak bu süreç hızlanmış, bilgi değişimi başta olmak üzere uluslararası materyal değişimi hız kazanmıştır. Bu durum bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Özellikle bazı hastalık ve zararların yayılması daha da kolaylaşmış ancak mücadele süreci ve çözüm yolu üretilmesi o derece hızlı ve uygulanabilir olmamıştır. Bilimsel araştırma yapmak amacıyla Hindistan dan  Apis Cerana'nın Avrupa ya götürülmesi ile başlayan varroa olayı kısa sürede Dünya Arıcılığının en önemli sorunu haline gelmiştir. Bu örnek olay kontrolsüz koşullarda yapılan materyal değişiminin veya taşımanın zararlı boyutunu gösteren en güzel örnektir.
Henüz ülkemizde bulunmayan Küçük Kovan Böceği (K.K.B) Afrika kökenli bir zararlı olan  Küçük Kovan Böceği Afrika bal arılarına (Apis mellifera Scutellata ) ciddi zararlar vermemektedir.  Ancak Avrupa bal arılarındaki tahribat düzeyi korkunç düzeydedir. Küçük  Kovan Böceği Afrika kıtasında yapılan sebze ve meyve ithalatı yoluyla Amerika ve Avusturya'ya bulaşmış olup; bulaşıklığın oluştuğu ülkelerde %60-70 koloni kayıplarına sebep olarak çok ciddi ekonomik ve sosyal tahribatlara sebep olmuştur.
Avrupa kıtasında en son İtalya da görülmüş olup yayılmanın Balkan ülkelerine kadar dayandığı söylenmektedir. Yanı ülkemizin Kuzeybatı sınırına dayandığı söylenmektedir. Ekonominin ve ticaretin küresel bir durum aldığı günümüzde yayılmanın daha hızlı olacağı aşikar bir gerçektir.
Son dönemde ülkemizde sosyal medyada da ve oluşan duyumlarda Küçük Kovan Böceği'nin Bulgaristan da görüldüğü haberlerinin yayılması üzerine Bakanlığımız bazı ön tedbirler olarak taşra teşkilatlarını bilgilendirmiştir. 18 Nisan 2017 tarihli toplantıda bu amaca yönelik yapılmış olup; toplantıda alınan kararlar doğrultusunda uzman hocalardan komisyon oluşturularak alınacak tertip ve tedbirlerin belirlenmesi ve yol haritası oluşturulmasına karar alınmıştır.
Küçük Kovan Böceği zararlısının ülkemiz arıcılığı için tehdit oluşturmasının engellenmesi için arılıklardaki kolonilerin hastalık varlığı yönünden düzenli aralıklar ile taranması önem arz etmektedir.
Üyelerimiz ve ilimiz arıcılarının Küçük Kovan Böceği hakkında bilinçlenmesi ve bilgi sahibi olmaları teşhis-tanı ve tedavi edebilmeleri açısından çok önemlidir. Ülkemizde henüz olmamasına rağmen risk altında olduğumuz için; önümüzdeki günlerde üyelerimize yönelik bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenecektir. Üyelerimiz konuya ilişkin bilgi almak için birlik teknik personellerinden bilgi alabilirler.
Edirne İli Arı Yetiştiriciliği Birliği olarak; iki ülke sınırımız olduğu için riskin büyüklüğünün farkında olarak konunun takipçisi olacağız. Konuya ilişkin yaşanan gelişmeleri kamuoyu ve üyelerimizle paylaşacağız. Ayrıca Birlik olarak 2016 - 2017 kış döneminde İlimizde yüzde 60 dolayı koloni kayıpları meydan gelmiştir. Bu koloni kayıplarının nedenleri ve üreticilerimizin konuya ilişkin desteklenmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Mermer Süsleme Ve Kaplama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE