ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Hareket edin’
Trakya Üniversitesi'nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman inme tedavilerinde hareketli yaşamın önemine dikkat çekti.
Haberin Yayın Tarihi: 21-04-2017 08:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Hareket edin’

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Sağlık Bilimleri Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü tarafından gerçekleştirilen konferansta konuşan Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman inme tedavilerinde hareketli yaşamın önemine dikkat çekerek; “Giderek hareketsizleşen bir toplum olmaya başladık. Biz fizyoterapistler olarak bunun altını özellikle çizmek istiyoruz ve diyoruz ki ne olur harekete geçin” dedi. 
T.Ü. Devlet Konservatuar Salonu'nda Trakya Fizyoterapi Günleri kapsamında 'İşlevsellik, Yeti Yitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırılması (ICF) ve Nörolojik Fizyoterapi' adlı panel gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü tarafından düzenlenen konferansa katılan Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman konuşmacı olarak katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan panelde ilk olarak T.Ü. Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümü Öğretim Görevlisi ve Oda Müziği Topluluğu Başkanı Sela Can Dökmeci ekibiyle birlikte bir müzik dinletisi sundu. TÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özdinç'in açılışını yaptığı panelde daha sonra Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman inme vakaları ve fizyoterapi ile bilgiler verdi. 
İnme vakaların engellenmesindeki anahtar rolün hareketli yaşam olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karaduman, inmenin ardından bir an önce fizyo-terapistler eşliğinde rehabilitasyon sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi. 
Karaduman, “İnmeler aslında günümüzde dünyada ve Türkiye'de oldukça sık görülen ve hareket bozukluğuna neden olan merkezi sinir sisteminin dolaşım bozukluğu sonucu ortaya çıkan problemlerdir. Çok da sık karşılaşıyoruz. Özellikle yaş arttıkça bu problemlerin riski artmaktadır. İnme rehabilitasyonuna geçmeden önce kendimizi korumak gerekiyor. Nasıl koruyacağız peki? Aktif olmalıyız. Aşırı kilodan kaçınmalıyız. Eğer tansiyon hastasıysak ilaçlarımızı düzenli almalıyız. Doktor kontrollerimizi ihmal etmemeliyiz. Ama yine de başımıza böyle bir hadise geldiği zaman yapılacak şey rehabilitasyon süreçlerini başlatmaktır. Bu bir an önce yapılmalıdır ve bunda gecikmemek gerekir. Zira inmeler hareket bozukluklarına yol açar ve bu bozukluklar da zamanında müdahale edilmezse, iyi bir fizyoterapi programıyla hastalar takip edilmezse, hastaların engellilikleri veya özürlülükleri giderek artacaktır. Bu da bir yandan bakım sorunları bir yandan sağlık sorunları, toplumun ve bireyin yükünü paralel olarak da sağlık maliyetlerini arttıracaktır” dedi.
“NE OLUR HAREKETE GEÇİN”
Gerek inmede gerekse sonraki dönemlerde evde bakım aktivitelerinde mutlaka fizyoterapistlerin yer alması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Karaduman; “Bir diğer yandan da inmelerin engellenmesinde fizyoterapistlerin çok önemli bir yeri var. Toplumdaki hareket alışkanlıklarını arttırmaya yönelik olmalıdır. Giderek hareketsizleşen bir toplum olmaya başladık. Bunda ekran etkinliklerinin çok önemli bir payı var. Biz fizyoterapistler olarak bunun altını özellikle çizmek istiyoruz ve diyoruz ki ne olur harekete geçin” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
CHP'de liste depremi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx