ANASAYFA
22 Nisan 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Uzlaştıkça mahkemeler kapanır’
Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, Adalet Bakanlığı'nın Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde 'Uzlaştırma Büroları' sayesinde Edirne'de biri çocuk biri de ceza mahkemesi olmak üzere iki mahkemenin kapatıldığına dikkat çekerek, “Bu sistemi etkin bir şekilde uygularsak bir yıl sonra bir asliye ceza mahkemesi daha kapanacak” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 21-04-2017 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Uzlaştıkça mahkemeler kapanır’

Orkun AKMAN
Trakya genelinde görev yapan hâkim, savcı ve adli yargı komisyon üyelerine yönelik Edirne'de, 'Disiplin Yönetmeliği Işığında Disiplin İşlemleri Komisyon İşlemleri, Uzlaştırma İş ve İşlemleri' konulu eğitim semineri düzenlendi. Adalet Bakanlığı'nın Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Margi Otel'de düzenlenen seminere Edirne Valisi Günay Özdemir'in yanı sıra Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Öztürkmen ile Trakya bölgesinde görevli hâkim ve savcılar katıldı.
Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, Uzlaşma Büroları'nın önemine dikkat çekerek Edirne'de ilk etapta 1000 soruşturma evrakından 700'ünde uzlaştırma sağladıklarını belirtti. Savran, uzlaştırma bürolarına yönelik şu açıklamalarda bulundu:
“İKİ MAHKEME KAPANDI, SENEYE BİRİ DAHA KAPANABİLİR”
“Edirne'ye geldiğimizde yaptığımız ilk icraat Uzlaşma Bürosu'nu kurmak oldu. İlk zamanlar bin civarında soruşturma evrakımız vardı, 700 uzlaştırma sağladık. Uzlaşma sağladığınız zaman bu insanların davasını mahkemeye taşımıyorsunuz. Mahkemeye taşımadığınız zaman mahkemelerin iş yükü azalıyor İş yükü azalınca da, mesela Edirne'de son yetki kararnamesi ile 2 asliye mahkemesi kapatıldı. Birisi Çocuk Mahkemesi, birisi Ceza Mahkemesi. Bu çok önemli bir katkı. İnsanları barıştırmışsınız. İnsanları gönül huzuru içinde, vicdani ve ahlaki bir adalet üzerine buluşturmuş ve barıştırmışsınız demektir. Bu sayede bir âdeti insanları barıştırarak ibadete çeviriyoruz. Eskiden bin tane soruşturma uzlaşma kapsamındayken bugün 4 bin tane soruşturma uzlaşma kapsamında. Ben inanıyorum ki 3 bin tanesini biz sonuçlandıracağız. Bir sene sonra bir asliye ceza mahkemesi daha kapanacak, bu sistemi etkin bir şekilde uygularsak. Mahkeme kapatıyorsunuz, personel azalıyor, bina ihtiyacı olmuyor. Faydası var.”
SAVRAN'IN CİNSEL TACİZLE İLGİLİ YAPTIĞI UZLAŞMA ANISI
Başsavcı Savran, uzlaşmanın yürürlüğe girdiği ilk yıllarda Rize'nin Çayeli ilçesinde görev yaptığını ve bir cinsel taciz suçu ile ilgili yapmış olduğu uzlaştırmayı ise şu şekilde anlattı:
“Literatüre çok önceden girmiş ancak ceza mevzuat itibariyle Türk Ceza Kanunu sistemine 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren bir uygulama olan bu yasaya ilk zamanlarda ayak diredik. Yasa yürürlüğe girdiğinde ben Çayeli'nde idim. İlk bir ay sonunda cinsel taciz suçu ile ilgili bir uzlaşma yaptık. Yasada bir şeyler yazıyor ancak yönetmeliği daha çıkmamış. Bu konuda ulaştırma yapmadan bir iddianame düzenlesiniz mahkeme iade ediyor. Bir sabah odamda otururken bir kadın telefonla konuşarak odama girdi. Telefonu yana alıp bana dedi ki 'Biri bana şu an tacizde bulunuyor.' O an şok geçirdim. Savcılığın da şöyle bir yanı var; o an çözüm üretmelisiniz. Ben de kadına 'Onla buluşmayı teklif edin' dedim. Sonra kadın, telefondaki adamla anlaştı. Biz de güvenliğe haber verdik. Buluşma noktası da adliyeye yakın. Sonra bir baktık ki 65 yaşındaki bir adam çıktı. Bunlar konuşma halindeyken suçüstü yakalama yapıldı ve adam karşıma getirildi. Adama sonra bunun suç olduğunu anlattık.Yasa ilk yürürlüğe girdiğinde cinsel taciz suçu da uzlaşma kapsamındaydı. Daha sonra değişik hassasiyetle kamuoyu baskıyla uzlaşma kapsamı dışına çıkarıldı. Esasen savcılar olarak biz uzlaşmayı da benimsideki çünkü iş yükünü arttırıyor. Biz de prosedürü yerine getirmek adına uzlaşma yapılacağını ifade ettik. Kadın çok sert tutumlu. En azından para istemesini söyledim. Kadın da 3 bin 800 TL rakamını telaffuz etti. Biz araya girip 600 TL'ye düşürdük. İlk uzlaşmamızı o gün yaptık. Aşamalar düzenlenmemişti. İyi bir görüntü müydü, değildi. Amatördü. O günden bu güne biz uzlaşmayı hiç bırakmadık. Hep teklif ettik. Tabi bu uç örneği idi. Darp edilenler var, hakarete uğrayanlar var. Nitelikli bir yaralama değilse muhatapta rahatlatma sağlayabiliyor. Bu şekilde yapılan uzlaşmalar vicdanen uzlaştırmanın yanında barıştırıyor, helalleştiriyor.”
BASKI, TEHDİT VE BASİT HIRSIZLIK UZLAŞMAYA TABİ
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Öztürkmen ise başsavcıların iradesiyle kurulan Uzlaştırma Büroları kanuni bir yapıya kavuşturulduğunu belirterek, “Uygulama alanına baktığınızda kısıtlı bir alan vardı. Yeni düzenleme ile artık şikâyete bağlı olan suçların yanı sıra şikayete bağlı olmadığına bakılmaksızın baskı, tehdit, basit hırsızlık bu kapsama alındı. Etkin pişmanlık hükümlerine yer veren sınırlamalar da bu düzenleme ile kaldırıldı. Asıl önemlisi çocuklar bakımından var olan uzlaşmaya benzer yeni bir düzenleme getirildi ve çocuklar için artık mağdurun gerçek ve elzem hukuk tüzel kişisi olması koşuluyla üst sınırı 3 yılı geçmeyen hapis cezasını gerektiren suçlar da uzlaşma kapsamına alındı. İlk defa bu kapsamda uzlaştırmacılara yönelik eğitim ve denetim usulü getirildi” dedi.
VALİ ÖZDEMİR: EDİRNE, OSMANLI MEDENİYETİNİN KURULDUĞU YER
Edirne Valisi Günay Özdemir ise yaptığı konuşmada, “İdare ile yargı ile beraber hareket ettiğimizde siyasi anlamda da sosyal anlamda da, asayiş anlamında da orada belli bir disiplini, belli bir kuralların uygulanmasını sağlayacak atmosferi yakalamış oluyoruz” dedi. Edirne'nin Osmanlı medeniyetinin kurulduğu bir yer olduğuna dikkat çeken Özdemir, açıklamasında şunları söyledi:
“Edirne, İstanbul'u fetheden bir medeniyetin kurulduğu şehir. Burada bir medeniyet kuruluyor ve İstanbul fethediliyor. Sonra İstanbul, dünyadaki barış ve huzurun sağlanması için çok önemli bir kent oluveriyor. Bu medeniyetin tarihi anlamda geçmişini görerek Edirne'nin dünya barışına ne gibi katılar sağlayabileceğini de iyi değerlendirmememiz gerekiyor. Çünkü burada kurulan medeniyet öyle bir medeniyet ki bütün inanç ve düşüncedeki insanlar ortak yaşama kültürü oluşturmuş ve bu ortak yaşama kültürü de hukuki ve sosyal kurallarla düzenlenmiş. Siz toplumda bir hoşgörü kültürü oluşturuyorsunuz ama onu insanların inisiyatifine bıraktığınız zaman bu hoşgörü ortamının yürümediğini ve sürdürülebilir olmadığını görüyorsunuz Ama Osmanlı döneminde bu hukuki ve sosyal kurallarla düzenlenmiş ve takip edilmiş. Ne zamanki Osmanlı bu orta farklılıkları, yaşam biçimini yürütemez olmuş ve o medeniyet çökmüş. Aslında Bizans'ın çökmesinde de aynı olay var. Orada da farklılıklar yönetilemiyor ve uzlaşma sağlanamayıp Bizans çöküyor.
“TRAKYA İNSANI KENDİ YAŞAMINA MÜDAHELE ETTİRMEZ, BAŞKANININ YAŞAMINA DA MÜDAHALE ETMEZ”
Din savaşları sonrası 1'inci ve 2'nci Dünya Savaşı gören Avrupa, üst kurul kurarak Avrupa Birliği'ni kuruyor ve farklı inanç ve düşüncedeki farklı ülkeleri yönetecek üst yönetim olsun deniyor ancak nezaman bu farklılıklar yönetilememeye başlandı, o zaman çatırdamalar başladı. Özellikle Trakya'nın tamamında insanlar farklı inanç ve düşüncede olmalarına rağmen ilişkilerini devam ettirirler. Kendi yaşam biçimlerine müdahale edilmesini istemediği gibi başkalarının da yaşam biçimlerine müdahale etmezler.”
Konuşmaların ardından eğitim seminerine geçildi. Gün boyu süren seminerin ilk bölümünde Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Serdar Özbek 'Ceza Muhakemesi Hukukunda Onarıcı Adalet', Alternatif Çözümler Daire Başkanı Orhan Cüni ise 'Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının Kuruluşu ve Uzlaştırma Kapsamında Görevleri' eğitimini verdi. 
Seminerin ikinci bölümünde ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Yerdelen 'Uzlaştırma Usulü ve Sorunlu Konular', Tetkik Hâkimi Merve Özcan ise ' Uzlaştırmaya İlişkin Verilerin Oluşturulmasında Dikkat Edilecek Hususlar ve Uzlaştırma Verilerinin Değerlendirilmesi' eğitimini verdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Mermer Süsleme Ve Kaplama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE