ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Birleşik Kamu-İş'te TİS toplantısı
Birleşik Kamu-İş'e bağlı sendikalar, kamu emekçileri ile memur emeklilerinin 2018-2019 yıllarında alacakları sosyal ve ekonomik haklarının görüşüleceği Ağustos ayı öncesi Genel Merkez Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Engin Çoğal Başkanlığı'nda gerçekleştirilen TİS Toplantısı'nda bir araya geldi.
Haberin Yayın Tarihi: 19-06-2017 07:43
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Birleşik Kamu-İş'te TİS toplantısı

Birleşik Kamu-İş'e bağlı sendikalar, kamu emekçileri ile memur emeklilerinin 2018-2019 yıllarında alacakları sosyal ve ekonomik haklarının görüşüleceği Ağustos ayı öncesi Genel Merkez Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Engin Çoğal Başkanlığı'nda gerçekleştirilen TİS Toplantısı'nda bir araya geldi. Toplantıda Eğitim-İş Genel Özlük-Hukuk ve TİS Sekreteri Maksut Balmuk, Tüm Yerel-Sen Genel Hukuk ve Sözleşme Sekreteri Çetin Saygı, Büro-İş Basın Yayın Sekreteri Adnan Okur ve Kültür Sanat-İş Genel Mali Sekreteri Orhan Çınar hazır bulundu. 
Çoğal yaptığı yazılı açıklamada, kamu emekçilerinin Ağustos ayında yapılan Toplu Sözleşme öncesinde memur ve memur emeklilerinin Ocak-Temmuz 2018 ile Ocak-Temmuz 2019 aylarında alacakları zam oranlarının kesinleşeceğini belirterek, özetle şunları söyledi:
“Toplu Sözleşme için hükümet adına Kamu İşveren Kurulu ile sözde yetkili konfederasyon ülkemizde 3 milyon kamu emekçisi ile 2 milyondan fazla emeklinin iki yılda alacağı 4 ayrı zam oranını belirlemek için masaya oturacaklar. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, toplu sözleşme görüşmelerinde sadece maaş zamları değil özlük hakları ve sosyal güvenceler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu değiştirilmesinin gündeme gelmesi halinde masayı terk etmesini kırmızı çizgi olarak belirlemektedir. Kamu emekçileri, “kamu personeli reformu” aldatmacasına kanmaması gerektiğini emeğimize, alın terimize sahip çıkma kararlılığı sergilenmesini talep etmektedir. Kamuda çeşitli statülerde çalışan personelin kadro talepleri, 4B ve 4C statüsündeki çalışanların kadro sorunları ile işçi statüsünde çalışanlara memur olmaları önündeki engellerin kaldırılmasını masaya getirilmesini beklemektedir.
BU DÜZEN KAMU ÇALIŞANLARINI YOKSULLUĞA MAHKÛM ETTİ
2016 - 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede kamu çalışanları tek kuruş refah payı alamadı. Maaş ve aylıkların yüzde 15,6 arttığı Ocak 2016 - Mayıs 2017 arasında enflasyon da yüzde 15,2'yi buldu. Aynı dönemde TÜİK'in hesapladığı gıda fiyatları ise yüzde 16,3 oranında artış gösterdi.
OHAL koşullarında ve yandaş sendikalarla yapılacak 2018 - 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşmeden de kamu çalışanları ve emeklilerinin herhangi bir umudu bulunmamaktadır.
Kamu çalışanları 'OHAL koşullarında dayatılacak toplu sözleşmeye şimdiden hayır'  demektedir
Grev yasağı, toplu sözleşme görüşmelerine katılacak sendikaların seçimi, uluslararası anlaşmalara aykırı olarak birçok kamu çalışanının sendika üyeliğinin yasaklanmış olması, emeklilerin sürece dâhil edilmemesi gibi birçok adaletsizliğin bir arada yaşandığı ve hükümete yandaş sendikalarla yapılan kamu toplu sözleşmeleriyle kamu çalışanları yoksulluğa mahkûm edildi. 2016-2017 yıllarını kapsayan yürürlükteki toplu sözleşmeyle tek kuruşluk refah payı alamayan, kamu çalışanları ve emeklileri,  Ağustos ayında başlayacak 2018-2019 toplu sözleşme görüşmelerinin OHAL dayatması altında yapılmamasını, görüşmeler başlamadan önce OHAL'in kaldırılmasını istemektedir.
Birleşik Kamu-İş ve Bağlı Sendikalar TİS Toplantısı'nda, hükümet ve yandaş sendikalar arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin, kamu çalışanlarını daha da yoksullaşmasına yol açmaktadır. 2015 yılında imzalanan ve 2016 yılı başında yürürlüğe giren toplu sözleşmeyle Ocak 2016-Haziran 2017 döneminde kamu çalışanlarının aylıklarının sadece yüzde 15,6 oranında artmıştır. Ocak 2016 Mayıs 2017 dönemi için TÜİK'in hesapladığı toplam enflasyon (TÜFE) oranının yüzde 15,2 olduğu ortaya çıkmaktadır. Haziran ayında yüzde 1 civarında olması beklenen enflasyon da dikkate alındığında kamu çalışanlarının reel olarak yüzde 1 oranında bir kayıp yaşamaktadır.
Temmuz ayında yapılacak zamla sadece yılın ilk altı ayındaki enflasyon kaybı telafi edilmektedir. Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin son aylarda yaşanacak enflasyon yükselişiyle de satın alma güçlerinin, dolayısıyla yoksulluklarının derinleşeceğini ifade etmekteyiz. Çünkü “Devletin kendi resmi rakamlarına göre Türkiye ekonomisi 2016 yılında yüzde 2,9 büyüdü, 2017 yılı için de yüzde 4,4'lük bir büyüme hedefi bulunmaktadır. Büyüme refah artışı demektir. Geliri hep enflasyonun altında ya da en fazla enflasyon kadar artan kamu çalışanlarının artan refahtan pay alabilmeleri için enflasyonun üzerinde bir gelir artışı yaşamaları gerekmektedir. Eğer devletin büyüme rakamları doğru kabul edilirse pasta büyümekte ama, memurların pastadan aldığı pay küçülmektedir.”
OHAL döneminde kamu çalınanlarının özlük hakları ve iş güvencelerine önemli darbeler vurulmakta, AKP tarafından kamuda önemli görevlere getirilen FETÖ'cülerin yanında, suçlu olduğu kanıtlanmamış, suç isnadı bildirilmemiş ve tek bir delil ileri sürülmemiş pek çok kamu emekçisinin sadece hükümete muhalif olduğu için işine son verilmektedir. 2018-2019 kamu emekçileri adına imzalanacak toplu sözleşmede OHAL koşullarında gidilmemesi gereklidir. Birleşik Kamu-İş gibi on binlerce kamu çalışanını temsil eden gerçek sendikalar, toplu sözleşme masasında olamayacaktır. Ancak OHAL'de olsa taleplerimizi üyelerimizle birlikte alanlarda dile getireceğiz. 
Henüz resmi olarak açıklanmamasına rağmen toplu sözleşme masasında kamu çalışanlarını ağırlıklı olarak hükümet yandaşı konfederasyon temsil edecektir.  Toplu Sözleşme için hükümet adına Kamu İşveren Kurulu ile sözde yetkili konfederasyon masada oturması şu gerekçelerle doğru görmemekteyiz:
Aralık 2016 itibariyle ücret, aylık ve diğer haklar bakımından toplu sözleşme hükümlerinden doğrudan etkilenen TSK mensupları da dâhil 2 milyon 987 bin 519 kamu çalışanı bulunmaktadır. SGK'dan yaşlılık, malullük, vazife malullüğü ve ölüm aylığı alan 2 milyon 200 bin vatandaşımızın aylıklarında yapılacak artışlar da doğrudan toplu sözleşme masasında belirlenmektedir. Memurlar ve emeklilerinden oluşan bu 5 milyon 200 bin kişinin aylık ve ücretlerinin yanı sıra, devletin yaptığı sosyal yardım ve benzeri ödemeler de toplu sözleşme masasında belirlenen memur maaş katsayısına endeksli bulunmaktadır. 
Bu kadar geniş bir kesimin parasal ve diğer haklarının konuşulduğu toplu sözleşme masasında, sendikaya üye olabilecek kamu çalışanlarının yalnızca %38,9'unu, tüm kamu çalışanlarının yüzde 31'ini, toplu sözleşmeden doğrudan etkilenenlerin en fazla yüzde 18'ini temsil eden konfederasyon neredeyse toplu sözleşme açısından tüm yetkilere sahiptir. Böylesi bir yetki düzenlemesinin meşru olduğunu kimse iddia edemez.”
ANAYASAYA VE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun pek çok maddesinin Anayasa'nın 13, 51, 53 ve 90'ıncı maddelerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 87 ve 98 sayılı sözleşmelerine aykırı olduğunu belirtmekteyiz. 
Birleşik Kamu İş ve bağlı sendikalar, kendi üyeleri adına toplu sözleşme masasında olma hakkına sahiptir. Bu hakkını er geç elde edecektir.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, 4688 sayılı yasanın uluslararası ve Anayasaya aykırı düzenlemelerinin 'özgür pazarlık' ve 'serbest sözleşme' ilkelerine uygun grevli toplu sözleşmeli bir şekilde düzenlenmesi ve uygulanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx