ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çeltikte bereket havası
Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erken, son yağışların çeltik üreticisini rahatlattığını belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne hasat öncesi fiyatı belirleme çağrısında bulundu…
Haberin Yayın Tarihi: 19-06-2017 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çeltikte bereket havası

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, 520 bin dekar alanda çeltik ekiminin tamamlandığını, ilaçlama ve gübrelemenin yapıldığını söyledi. 2017 yılı fiyatının maliyetler değerlendirildikten sonra ne kadar olması gerektiğinin paylaşılacağını kaydeden Erken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin de (TMO) hasat gelmeden fiyatı belirlemesi gerektiği çağrısında bulundu. 
Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, ekimi tamamlanıp ilaçlama ve gübrelemesi yapılan çeltikte son durumu değerlendirdi. Emeğin berekete dönüşmesini dileyen Erken, açıklamasında yağışların da üreticiyi rahatlattığına değinerek şunları söyledi:
“YAĞIŞLAR ÜRETİCİYİ RAHATLATTI”
“10 Nisan'dan bu yana bölgelerde devamlı kooperatiflerimizin ve kooperatif ortaklarımızın çalışmalarını yerinde inceledik, ziyaret ettik ve sıkıntılarını dinledik. Buna göre bir değerlendirme yapacağız. Kurak bir yıl geçti ve kuraklık olduğunda çeltik ekiminde sıkıntı oluyor. 16 Nisan'a kadar kuraklık vardı ve 16 Nisan'dan sonra başlayan yağış güzel bir ilkbahar yaşattı. 1 Mayıs'tan itibaren ekimler başladı 5 Haziran'da tamamlandı. İlaçlama ve gübreleme başladı. Edirne'den Enez'e kadar olan bölgeleri her hafta ziyaret ediyoruz ve hasar olan pek bölge olmadığını söyleyebilirim. Yağışın olması ve nehirlerin debisinin Nisan ayına göre iki katına çıkması çeltik üreticisini bir nebze de olsa rahatlattı. Umudum ediyorum ki bundan sonraki aylarda da bu şekilde devam eder. Güzel ve bereketli bir yıl olur. Ekimler umutla başlar daha sonra da hasat gelir ve fiyat konusu gündeme gelir. Ağustos ayında çalışmalarımız başlıyor. 
ÇELTİKTE İLAÇLAMA VE GÜBRELEME ZAMANI  
2016 yılı ürünü Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alımlarıyla piyasa değerleri tatmin etmese de en azından zarar ettirmeyecek şekilde sonuçlandı. Umudumuz üreticimiz ve ortaklarımızın talepleri 2017 yılında daha güzel fiyatlarla hızlı yine ofisin alım politikalarını hızlı bir şekilde fiyatların güzel olmasını temenni ediyoruz. Üreticimiz zor durumda. Bulgaristan ve Yunani-stan'da çeltik ekimlerini de gördük. Gerçekten Türkiye'de son sistemle ekimler yapılıyor, güzel mücadele veriliyor, güzel verimler alınıyor. Bu verimlerin de emeğin berekete dönüşmesini temenni ediyoruz. 
“ÇELTİK ZOR BİR ÜRÜN”
Her yıl söylüyoruz çeltik zor bir ürün. Bu nedenle de inşallah hasat döneminde de yine gündem oluşturacağız. Bölgemizde çeltik ekim alanları bellidir. Çeltik ekim alanı son üç dört yıldır 500 binden aşağı düşmedi. 520 bin dekar arazide ekim olduğunu biliyorum. Eksisi yoktur artısı vardır diye düşünüyorum. Üç çeşit fiyatımız vardı. Alımları ofis ve piyasa da tüccar da yaptı. Üretici memnun olmasa da emeğinin karşılığını geçen yıl aldı. 2017 yılında da inşallah memnun edici fiyatlar olur. Ürünümüzü yetiştirmeye çalışıyoruz. 
Ofisin hasat gelmeden fiyatı belirlemesi gerektiğini vurgulayan Erken, maliyetlerin değerlendirildikten sonra 2017 yılı fiyatının ne kadar olması gerektiğini birlik olarak paylaşacaklarını belirtti. Erken ofise olan çağrısında da şunları dile getirdi:
“OFİS, HASAT GELMEDEN FİYATI BELİRLEMELİ”
Toprak Mahsulleri Ofisi'ne her yıl çağrımız oluyor. Özellikle ekim sezonu bittikten sonra ofisin bu konuda bir strateji belirlemesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü hasat geldiğinde bizim hasadımız 500 bin dekar araziyi bir ay içinde topluyorsunuz ve çok büyük bir 500 bin dekarın neresinden bakarsınız 350 - 400 bin tona yakın çeltiğin bir anda piyasaya çıkması ile farklı fiyat oluşumları olduğunu bazı menfaat ve çıkarcılar ürünümüzün fiyatını düşürmeye çalışır. 
"DİLEĞİMİZ ÜRETİCİNİN TARAFINDAN FİYATLARIN AÇIKLANMASI”
Bu konuda hasat gelmeden TMO'nun fiyatı belirlemesi gerekir ki oturup bu konuda zaten ofisi de bilgilendireceğiz. Harmana daha rahat girilir ve üretici daha uyumlu bir şekilde ofise gidecekse ofise gider piyasaya gidecekse piyasaya gider. Borsadan verecekse borsadan verir. Üreticinin tarafından fiyatların açıklanmasını diliyoruz. Şu anda fiyat söz konusu değil, tabii ki giderleri maliyetleri bir belirleyelim ona göre bir fiyat daha sonra 2017 yılı fiyatlarının ne olması gerektiği de kamuoyu ile paylaşılacak.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx