ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Devamı seneye olacak bir yazı!
EKK Bisiklet Çalışma Grubu Sözcüsü İsmail Demiray, EDOSK üyeleri Cemil Bürcü ve Ünal Kant ile birlikte Romanya ve Bulgaristan'ı kapsayan 'Balkanlar 4' adlı 8 günlük geziyi başarıyla sonlandırdı.
Haberin Yayın Tarihi: 19-06-2017 08:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Devamı seneye olacak bir yazı!

İsmail DEMİRAY 
“Balkanlar 4” adlı 8 günlük gezimiz Romanya (Bükreş) ve Bulgaristan (boydan, boya) başarıyla sonlandırıldı.
Önce üç kişi ile başlayıp sonra dört kişiye çıkan gezi ekibimiz de bir arkadaşımızın rahatsızlık nedeniyle geri dönmek zorunda kalmasıyla üç kişi olarak tamamlandı.
Hazırlıklar yılbaşından sonra kesin rotanın belirlenmesiyle başladı. Yazın bu ilk günlerinde artık bisikletlerin son bakımları, kamp malzemeleri ve bagajların toplanmasıyla hazırlıklar tamamlanmış, yola çıkmaya hazır hale gelmiştik.
Romanya'nın başkenti Bükreş'e kadar özel bir firmanın otobüsüyle gittik. Gümrüklerde çok yoğun aramalar nedeniyle akşam 17.00 de bindiğimiz araçtan ancak ertesi gün sabah 08.00'de inebildik. Yani 15 saat süren yorucu bir yolculuk.
Bisikletlerimizi hemen toplayıp bagajlarımızı da üzerine koyduktan sonra Bükreş'in içinde meraklı gözlerle çevreyi inceleyerek pedallıyoruz. Önceden uyarılmıştık; “Trafiğe dikkat, İstanbul'da gibi olacaksınız” haklı çıkıyor uyarılar. Gece bir pansiyon da kalmayı düşünüyoruz, gezimiz esnasında önümüze çıkan tüm yerlere uğruyoruz hepsi rezerve; yani dolu, yer yok, kaldık ilk günden çadıra. 
Bükreş tarihi bir kent. Son 150 yıla damgasını vuran bir çok eseri koruma altına almışlar. Büyük, geniş bulvarlara sahipler. Komünizm döneminin klasik kent tasarımı Bükreş'e geçmiş yüzyılda damgasını vurmuş. Kibar insanları var bu ülkenin. Her sorunumuzda yardım etmekteler. Dil sorununu “tarzanca” çözsek de sonuçta asgari düzeyde anlaşabiliyoruz. 8 saatimiz Bükreş'i gezerek geçiyor. Sonra kenti terk ediyoruz kamp yerimizi aramaya. Gözlerden uzak otlarla kaplı düz bir zeminde kuruyoruz kampımızı. Gece hızlı, kısa süren bir yağmur selamlıyor bizleri güvenli çadırlarımızın içersinde.
Sabah doğan güneşle birlikte ıslanan çadırlarımızı kurutarak kahvaltı edip yola koyuluyoruz. Hedef Rusçuk. Dümdüz bir yol Tuna Nehri'nin yakınlarında. Tarlalara ağırlıklı olarak mısır, buğday ekilmiş. Köylerinin yapısı sık yerleşim, dar sokaklar şeklinde. Bakımlı ve düzenli konutları göze batıyor. 
Dostluk Köprüsü'nden giriyoruz Bulgaristan'ın tarihi kentine. Nüfusu Edirne'nin bir buçuk katı kadar. Girişte sahibi Türk olan bir otelde konaklıyoruz. Kenti büyük bir merakla geziyoruz. Geniş, büyük caddeleri; Tuna Nehri kenarında yüzlerce dönümden oluşan yeşil, devasa ağaçlarla kaplı parkı (yirmi tane söğütlüğü yanyana hayal edin, içinde mangal yanmadığı, yerlerde çöp görülmediği bir yer) bizleri şaşkınlığa uğratıyor. 
Pazar gününün de etkisiyle binlerce Rusçuklu parkta çeşitli etkinlikteler. Canlı müzik yapanlar, bebeklerini arabalarıyla gezdiren grup halinde genç anneler, adım başı oturma yerlerinde sohbet eden yaşlılar, parkı ve kenti boydan boya geçen bisiklet yolunda yüzlerce bisikletliler. (Yayalarla ortak kullanıyorlar, uyarıcı levhaları buna göre düzenlenmiş). 
Sabah yoldayız, ilk hedef dedelerimin göçte ilk ayrıldıkları yer Tutrakan. 1878 yılında eskilerin '93 Harbi' dedikleri Osmanlı - Rus Savaşı'nda Kumanova'ya göç etmişler, 1'inci savaşta da Türkiye'ye. Tutrakan küçük sakin bir kasaba havasında. Tuna Nehri'nin kenarında kurulu bir yamaca yaslanmış şekilde izliyor Tuna'yı. 
Tuna kenarında yine biz Edirne'lileri kıskandıran parkı ve 2.Dünya Savaşı'nda karşı kıyıdan gelen  yağmacı Romanyalılar'dan korunmak için kullandıkları üzerinde otomatik tüfeği bulunan tarihi tekneyi heykel gibi Tuna boyuna dikmişler. 
Öğlen yemeğini burada yedikten sonra tekrar yollardayız. Yolculuğumuzun 87'nci kilometresinde içinden geçtiğimiz eski adı “Arabacılar” olan Türkler'in yaşadığı bir köyde benzinliğin bahçesinde verdiğimiz molada mekan sahibinin önerisiyle kamp kuruyoruz. Köyde tanıştığım  iki yaşlı çiftten köyün tarihi ile ilgili bilgi alırken asıl hikayenin onların tarihi ve yaşadıkları olduğunu öğreniyorum. Göç; hangi coğrafyada veya hangi zamanda yaşanırsa yaşansın bir insanlık dramı. İnsanoğluna en büyük acıları yaşatan bir olgu göç. (Hikayeleri ayrı olarak yazılacaktır)
Ertesi gün Silistre, daha sonra Dulova, Razgrad, İsperih, Deliorman dağlarından, Turgoviçe, Omurtak, Kotel, Yambol, Elhova, Sevilingrad üzerinden ülkemize dönüyoruz.
Tuna boyları, Deliorman bölgesi Türkler'in yoğun yaşadığı bir coğrafya. Çalışkanlıkları ile tüm bölgenin tarlaları ekili ürünlerle kaplı. Ekonomik sıkıntılardan söz etseler de genelde mutlu ve güvende olduklarını gözlemledik. 
Yemyeşil, (Mayıs ve Haziran yağmurların etkisi) ormanlarla kaplı, saygılı, kavgadan uzak barış içinde yaşayan insanların ülkesinden boydan boya geçerek geldik. O coğrafyalarda 500 km civarında pedal çevirdik. İnsanlarına dokunduk, doğalarını gözlemledik, yemeklerinin tadına baktık, bizleri ilgiyle karşıladılar, saygıyla uğurladılar. 
Gezdik, gördük ve yazdık.

(Devamı seneye, yani 2018'de) 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx