ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çelik'e taşeron önergesi
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TMO'da iş akitleri fesh edilen 283 taşeron işçilerin durumunu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
Haberin Yayın Tarihi: 19-06-2017 08:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çelik'e taşeron önergesi

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi'nde (TMO) çalışan ancak geçerli bir neden olmaksızın iş akitleri fesh edilen taşeron işçilerin durumunu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı
Milletvekili Gaytancıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak ya-nıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde şunlara yer verdi:
“Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü 11 Mayıs 2015 tarihinde İsmira Yenigün isimli firmaları ile imzalanan sözleşme kapsamında 283 nitelikli taşeron personeli Türkiye genelindeki çeşitli şube ve ajanslarında çalıştırmaya başlamıştır.
10.05.2016 tarihinde sözleşmeler sona ermiş,ancak Toprak Mahsulleri Ofisi Personel Genel Müdürlüğü 28350404/917 sayılı yazısı ile söz konusu teknik personelin kadroya alınmasının söz konusu olduğunu ancak kadroya alınması ile ilgili yasal mevzuatın henüz yayınlanmaması sonucunda ve bu personele ihtiyacın devam etmesi nedeniyle 11 Mayıs 2016 tarihinde 113 gün daha asıl işi yapan taşeron işçilerin sözleşmelerini uzatmıştır.
Toprak Mahsulleri Ofisi Personel Genel Müdürlüğü 28350404/917 sayılı yazısı ile geçen süre içerisinde uygulamadaki aksaklıklardan dolayı yardımcı teknik personel hizmet alımı uygulamasına son verileceğini duyurmuş ve bu personelin 31 Ağustos 2016 tarihinde taşeron işçilerinişten çıkışları gerçekleştirilmiştir.  Bunun üzerine 1 ay içerisinde 283 işçinin içerisinden 104 taşeron işçi yasal haklarını kullanarak hukuki  süreci başlatmış iş mahkemesi ve istinaf mahkemesi sonucuna göre kuruma kadrolu iadelerine karar verilmiştir.
Ancak TMO Genel Müdürlüğü mahkemelerin sonucunda işe iadeyi uygulamayacağını söz konusu taşeron işçilere tazminat ödeyeceğini sözlü olarak bir çok yerde beyan etmiştir.
Söz konusu taşeron işçiler işsiz kaldıktan sonra 15 Temmuz sürecinin de etkisi ile devlet işinden ayrılmış olmaları sebebiyle başka iş yerlerinde de iş bulamamış, maddi ve manevi olarak 11 aylık süre zarfında büyük yıkıma uğramışlardır.
Buna göre;
1- Mahkemelerce taşeron işçilerin iş akitlerinin geçerli bir nedenle fesh edilmediği, davalı iş verenin yaptığı feshin geçersiz olduğu tespit edilerek işçilerin Toprak Mahsulleri Ofi-sindeki işlerine iadeleri olmalarına karar verilmesine rağmen söz konusu taşeron işçiler neden mağdur edilmiş ve işlerine geri döndürülmemiştir? Mahkeme kararlarının uygulan-maması hukuk devleti ilkesine aykırı değil midir?
2- Türkiye'de her geçen gün işsizlik artarken, Cumhurbaşkanı İşsizlik Seferberliği başlatmış olmasına rağmen bu taşeron işçiler neden işsizlik ordusuna dahil edilmiş ve mağdur bırakılmıştır? 
3- Toprak Mahsulleri Ofisi'nin personel ihtiyacı olduğu bilinmektedir ve sürekli şubeler arasında personel görevlendirmesi yapmaktadır. Personel ihtiyacı olmasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi işe iade davalarını kazanan taşeron işçileri işe geri almamak için neden direnmektedir?
4- 11 aydır iş bulmakta zorlanan, geçim sıkıntısı geçen 283 personel hem maddi hem manevi olarak tamamen çökmüş durumda iken, işe iadelerinin gerçekleşememesi her birini daha derin sıkıntılara sokmakta, emeği ile ekmeğini kazanan işçilerimiz bir an evvel işerine dönmeyi istemektedirler. Bu işçilerin mağduriyetini duyarak, mağduriyetlerini giderme yönünde samimi bir adım atmayı düşünüyor musunuz?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx