ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şimdi gözler sonuçlarda
LYS smaratonu, son oturumları olan Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2), Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3), Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) ile tamamlandı.
Haberin Yayın Tarihi: 19-06-2017 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şimdi gözler sonuçlarda

Orkun AKMAN
Cumartesi ve Pazar günleri sabah 10.00'da başlayan sınavlar 135 dakika sürdü. Türkiye'de 81 il merkezi ve Lefkoşa'da başlayan sınavlara 538 bin 885 aday başvuru yaptı. LYS 1 2 bin 594, LYS 4 bin 714 binada gerçekleştirildi. 
Yetkililer LYS'lere başvuran toplam öğrenci sayısının 1 milyon 72 bin 396 olduğunu bildirdi. Üniversite Adayları, LYS-4'te tarih, coğrafya-2 ve felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi LYS-1'de ise Matematik Testi ve Geometri testlerini cevaplandırdı.  Adaylar önümüzdeki hafta itibariyle 17 Haziran Cumartesi LYS-2 Fen Bilimleri ve LYS-5 Yabancı Dil sınavına, 18 Haziran Pazar günü ise LYS-3 Edebiyat- Coğrafya sınavına girdi. 
FEN BİLİMLERİ SINAVI (LYS-2)
17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılan LYS-2, sabah saat 10.00'da başladı. Tek oturumda uygulanan ve toplam 135 dakika sürdü. LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30'ar soru bulundu ve 45'er dakika cevaplama süresi verdi. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunurken, tek cevap kâğıdı kullanıldı.
EDEBİYAT - COĞRAFYA SINAVI (LYS-3)
18 Haziran 2017 Pazar günü yapılan LYS-3, sabah saat 10.00'da başladı. Tek oturumda uygulanan ve toplam 120 dakika sürdü. LYS-3'te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer aldı. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 56 soru bulunurken ve 85 dakika cevaplama süresi verildi. Coğrafya-1 Testinde ise 24 soru bulunurken ve 35 dakika cevaplama süresi verildi. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunurken tek cevap kâğıdı kullanıldı.
YABANCI DİL SINAVI (LYS-5)
18 Haziran 2017 Pazar günü yapılan LYS-5, öğleden sonra saat 14.30'da başladı. Tek oturumda uygulandı ve toplam 120 dakika sürdü. Sınavda adaylara 80 soru soruldu. Yabancı Dil Sınavı Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapıldı. Yabancı dil testinde her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulundu. Sınavda adaylara LYS başvurusunda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verildi.
CIRIT'TAN LYS AÇIKLAMASI
Milli Eğitim Edirne İl Müdürü Hakan Cırıt, Üniversite adaylarına başarılar diledi. Cırıt yaptığı yazılı açıklamada; “Gençlerimizin geleceği için önemli olan Lisans Yerleştirme Sınavları yapıldı. LYS için yıllardır hazırlanan gençlerimizin bu çalışmalarının karşılığını bulmasını ve arzuladıkları üniversitelere girmelerini diliyorum. Öğrencilerimizin göstereceği başarıda şüphesiz sizlerin de çok önemli bir payı bulunmaktadır. Büyük zorluklar içinde sabırla, fedakârlıkla çok önemli çalışmalar yapmanın mücadelesini veriyorsunuz. Çocuklarımızın daha önceki sınavlarda olduğu gibi huzurlu ve güvenli bir ortamda sınava girmelerini sağlayacaksınız. Hepinizi tebrik ediyor, gösterdiğiniz fedakârlıktan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Çocuklarınızın başarısı için doğduğu ilk günden beri birçok fedakârlıklar yaptınız, yapıyorsunuz. Onların başarısını görmek elbette hakkınız. Sınava artık çok az bir zaman kaldı. Şimdiden sınavın sonucu ne olursa olsun; onların yanında olduğunuzu gösterip moral vermelisiniz. Bu, onların gerginliğini azaltacağı gibi sınav sonucuna da olumlu etki gösterecektir. Bugün olduğu gibi, sınav sonrasında da çocuklarınızdan sevginizi, desteğinizi esirgemeyiniz. Onlar sizin evladınız, en değerli varlığınız, gözbebeğiniz. Sınavlar gelir geçer, ama anne-baba-çocuk ilişkisi hep devam edecektir. Hepimiz sizin için ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmış bir Türkiye'nin geleceği için varız. Geleceğimizin teminatı olan siz gençlerimizin sınavlarda başarılı olacağınıza inancımız tamdır. Yıllardır hayalini kurduğunuz üniversitelere, bu sınavlar sonunda girmenizi, emeklerinizin karşılığını almanızı canı gönülden diliyorum. Stresten ve heyecandan uzak bir şekilde gireceğiniz sınavlarda, bugüne kadar edindiğiniz bilgi ve birikimlerinizi en üst düzeyde yansıtacaksınız. Bu vesile ile 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde LYS'ye girecek tüm gençlerimize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir gelecek sizlerin olsun” ifadelerini kullandı.
ÇİNÇİN: “BEKLEDİĞİMİZDEN KOLAY OLDU”
Üniversite sınavlarında 3. denemesi olan Berk Çinçin (21) LYS-2 Fen Bilimleri sınavının beklediğinden kolay olduğunu belirtti. Çinçin LYS maratonu hakkında; “sorular bilgiye dayalı değil, daha çok düşünmeye ve düşündürmeye yönelik sorulardı. Çok zorlanmadık. İyi bir sonuç bekliyorum. Sınavdan olumlu sonuç alırsam Mühendislik fakültesinde öğrenim görmeyi düşünüyorum. Çalışma süreci çok yoğun değildi. Bu yıl üçüncü kez girdim. Daha önceden bir sınav temeli olduğu için zorlanmadım. Çalışan arkadaşlara çok zor gelmediğini düşünüyorum. Fizikte sorulan bir soru vardı. Doğru olduğunu düşündüğüm bir cevap vardı ama boşluk yetmediği için kodlayamadım. Bu da açıkcası çok kaliteli bir soru olmadığını gösteriyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx