ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Adalet ne derse o’
Edirne'de geçtiğimiz günlerde bilirkişi raporunun açıklandığı Kocasinan Mahallesi'ndeki yeşil alanda bulunan trafo yeriyle ilgili konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, raporda DOP ve KOP alanlarıyla belirtilen kısımların Türkiye gerçeğiyle uyuşmadığını söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 22-06-2017 09:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Adalet ne derse o’

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz günlerde Kocasinan Mahallesi Hacılarezanı Mevkii'ndeki yeşillik alana kurulan trafoyla ilgili açıklanan bilirkişi raporunu değerlendirdi. 
Gürkan, rapora her iki tarafın da itiraz hakkının olduğunu hatırlatarak; “Hukuk içinde kalarak hukuk ne diyorsa onu yapacağız” dedi. Raporda trafonun yeşil alan ve parklara değil Kamu Ortaklık Payı'ndan (KOP) kesilecek yerlere yapılması gerekliliğinin belirtildiğini hatırlatan Gürkan; bu durumda TREDAŞ'ın kamulaştırma bedeli ödemesi gerektiğine dikkat çekerek; “TREDAŞ bugüne kadar devlet kurumu olduğu için kamulaştırarak hiç trafo yer yapmadı. Dolayısıyla bu şehrin enerji ihtiyacı nasıl çözülecek?” dedi.
 “ASLOLAN HUKUKTUR, UYACAĞIZ”
Söz konusu rapora her iki tarafın da itiraz hakkı olduğunu hatırlatan Gürkan, konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gürkan; “Bu Bilirkişi raporuna her iki tarafın da itiraz hakkı vardır. Bu itiraz bazen kabul edilir, bilirkişi değiştirilir yeni bir rapor yayınlanır veya kabul edilmez red edilir, bunun bir üst mahkemesi vardır. Yani hukuk içinde kalarak hukuk ne diyorsa onu yapacağız. Hukuk 'bu yanlıştır' diyorsa biz buna rağmen 'bu doğrudur' diyemeyiz. Aslolan hukuktur, hukuka uyacağız” dedi.  
“RAPORUN BELLİ KISIMLARI TÜRKİYE GERÇEKLERİYLE ÖRTÜŞMÜYOR”
Bilirkişi raporunda DOP ve KOP paylarıyla ilgili belirten kısmın Türkiye gerçekleriyle örtüşmediğini söyleyen Gürkan şöyle konuştu; 
“Raporda DOP ve KOP diye iki kavram var. Biri Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) ki buraya yeşil alanları parkları falan koyuyoruz. Diğeri Kamu Ortaklık Payı (KOP). Bilirkişi raporu diyor ki trafo KOP'tan kesilen yerlere konulmalıdır. Burada şunu söylemek gerekiyor ki maalesef raporun bu kısmı Türkiye'nin gerçekleriyle örtüşmüyor. Çünkü KOP payı olarak planlara koyulan yerler okul alanları, dini tesisler, ibadethaneler, spor tesis alanları, eğitim tesis alanları gibi yerlerdir. Ve bunlar şahıs arazileridir. Tapuları şahısların üzerinedir. Bugüne kadar TREDAŞ Türkiye'nin hiçbir yerinde yer kamulaştırarak trafo yapmamıştır. Yaptıysa da çok zorunlu hallerde, çok istisnai durumlarda yapmıştır. Hal böyleyken biz DOP payından değil de KOP paylarından ayırınca TREDAŞ bu kamulaştırmayı yapacak mı? 
“TREDAŞ BUGÜNE KADAR HİÇ KAMULAŞTIRARAK TRAFO ALANI YAPMADI”
Mesela gelin ben size çıkaray-ım. Şehrin farklı noktalarında 20-30 yıldır ibadethane ve tesis olarak ayrılmış binlerce dönüm KOP payı. Bu paylar o kurum tarafından kamulaştırılmadığı için ne hak sahipleri parasını alabilmiş ne de orası bir fonksiyon kazanabilmiş. TREDAŞ bugüne kadar benim bildiğim kadarıyla hiç kamulaştırarak trafo alanı yapmadı. Çünkü devlet kurumu ve burada kamu menfaati var.” 
“MÜHÜRLER, YIKARIM”
Gürkan ayrıca 3 yıldır Belediye olarak yeşil alanlar hakkında tavırlarının ortada olduğuna da vurgu yaparak; “Yeşil alanı ne bir kimseye verdik ne peşkeş çektik. Önceden verilenleri geri aldık. Bu tavır ortadayken mahkeme bana kaldır derse mühürlerim, yıkarım. O zaman 'enerji nereden gelecek' diye sorulduğunda, o da benim sorunum değil. Akşam eve gitti mi herkes televizyonu nasıl açar, cep telefonunu hangi prizden nasıl şarj eder bilemem? Ben mahkemenin kararına uyarım” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama