ANASAYFA
24 Nisan 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bilirkişiye anlamlı mesaj
Mecidiye beldesinde planlanan kalker ocağı projesi için Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED gerelki değildir” kararının iptali istemiyle Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm, Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanlığı'nca Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan davaya ilişkin keşif ve bilirkişi incelemesi gerçekleştirildi…. Heyetin incelemesine köylü çocukların taşıdığı “Bilir Amca. Taş ocaklarından çıkan tozlar beni hasta yapar mı?”, “Bilir Teyze. Ben taş kamyonlarından çok korkuyorum” yazılı pankartlar damgasını vurdu…
Haberin Yayın Tarihi: 14-07-2017 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bilirkişiye anlamlı mesaj

İsmail DEMİRAY
Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm, Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanlığı'nca  Mecidiye beldesinde planlanan kalker ocağı projesi için Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen  “ÇED gerelki değildir” kararının iptali istemiyle Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan davada keşif ve bilirkişi incelemesi gerçekleştirildi. Heyetin incelemesine köylü çocukların taşıdığı “Bilir Amca. Taş ocaklarından çıkan tozlar beni hasta yapar mı?”, “Bilir Teyze. Ben taş kamyonlarından çok korkuyorum” yazılı pankartlar damgasını vurdu.
Keşan Mecidiye köyünde mahkeme heyeti, bilirkişi uzmanları, çevreciler, Mecidiye ve civar köylerden gelenler birlikte tüş ocaklarının çavreye verdiği zararları birlikte gözlemledi.   Keşfe gelenler arasında milletvekili Erdin Bircan, Edirne Kent Konseyi (EKK) başkanı Ziya Gökerküçük bulunuken, çevrecileri temsilen çevre mücadelesinde efsaneleşmiş Avukat Bülent Kaçar da yerini aldı.
Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldğı mahkeme keşfi  saat 11.30'da başladı ve olaysız biçimde sona erdi.
Hakim Abdullah Demir, Bilirkişi Prof. Dr. Niha Bektaş, Bilirkişi Doç. Dr. Mehmet Salim Öncel, Bilirkişi Yard. Doç. Dr. Nimet Velioğlu, Davacılar Vekili Av. Bülent Kaçar ve Davalı İdare Vekili Av. Tahir Gülünay'ın hazır bulunduğu keşif sonunda hazırlanan tutanakta hakim tarafından uyuşmazlık konusu anlatıldıktan sonra uyuşmazlık konusu taşınmazın birlikte gezilip görüldüğü, Davacılar Vekili Av. Bülent Kaçar ve Davalı İdare Vekili Av. Tahir Gülünay'ın bilirkişi raporunun tebliğinen sonra beyanlarını sunacaklarını söylediği belitildi. Mahkemece bilirkişi heyetine rapor düzenlemesi için 60 gün süre verildi.
BİLİR AMCA  BİLİR TEYZE
Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm, Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Geliştirme Derneği'nin çağrısı üzerine çok sayıda kişi söz konusu alanda yeini alırken, katılımcılaın ellerindeki pankartlar dikkat çekti. Pankartta yazılanlardan bazıları şöyle:
“Bilir Amca. Taş ocaklarından çıkan tozlar beni hasta yapar mı?”
“Bilir Teyze. Ben taş kamyonlarından çok korkuyorum. Annem  hata olursa beni kim okula göürecek*”
“Doğayı katletme, turizmi yok etme.”
“Turizm bölgemizde taş ocağı istemiyoruz.”
“Artık yeter köyümüzde taş ocağı istemiyoruz.”
“Taş ocaklarından çıkan tozlar sebze bahçlerindeki ürünlerimizi zamanız kurutuyor.”
BİRCAN: MECİDİYE MÜCADELEMİZ SÜRECEK
CHP Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan da, “Mecidiye'mizde yapılmak istenen doğa katliamına karşı Mecidiyeli hemşehrilerim ve duyarlı yurttaşlarımızla mahkemenin keşfine katıldık. Doğa ve turizm incisi Mecidiyeye taş ve kalker ocağı açmak istemek, bu topraklara yapılan en büyük ihanettir. Mecidiye mücade-lemiz sürecek” dedi..
Meciyeli bir vatanda, ilk taş ocğının bölgede 1975 yılında açılığını belirtirken, “Daha sonra ard arda bir çok taş ocağı açıldı. İşi biten öylece bıraktı devasa taş çikurlarını. 42 yıldır bitmeyen çiledir bu. Çocuklar, gençler, orta yaşa gelenler burada bilemezer  taş ocaksız yaşamanın ne olduğunu. Taş ocakları köyün hemen dibinde olup her gün yüzlerce kamyon, günün 16 saatinde gidip geliyor.”  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Tarih yazdılar
Edirne Lisesi'nin bayramı!
Gaytancıoğlu İYİ Parti'de!
ETSO Meclisi'nde Alp dönemi
Mimar Sinan'da bayram
TÜBİTAK'ta üç 3'üncülük
Çocukların 'yemyeşil' şenliği
MAÇTAN SONRA
Yatırımlık İnşaat Projelerinde Yeni Adımlar
Açılır Tavan Sistemleri İçin Yaratıcı Yenilikler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE