ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Tarım ithalatla var olamaz’
Köy Koop Edirne Kooperatifler Birliği'nin Mali Genel Kurulu'nda konuşan Tarım Kooperatifleri Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, tarımda çiftçinin hak ettiğini alamadığını ifade ederek, “Köylü çiftçimiz hızlı bir şekilde tarımdan uzaklaşıyor. Biz ne yapıyoruz? 'O yetmedi, bu yetmedi' diyerek ithalatı açıp hemen kolaycılığı seçiyoruz” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 17-07-2017 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Tarım ithalatla var olamaz’

Olgay GÜLER
Köy Koop Edirne Kooperatifler Birliği 2017 yılı 43'üncü Mali Genel Kurulu'nu Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Konferans Salonu'nda gerçekleştirdi. Genel Kurul'da konuşan Tarım Kooperatifleri Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, tarımda çiftçinin hak ettiğini alamadığını ifade ederek, “Köylü çiftçimiz hızlı bir şekilde tarımdan uzaklaşıyor. Biz ne yapıyoruz? 'O yetmedi, bu yetmedi' diyerek ithalatı açıp hemen kolaycılığı seçiyoruz. İthalatla bir ülkenin tarımının var olma şansı yok” dedi. 
ETSO'da gerçekleştirilen Köy Koop Edirne Kooperatifler Birliği 2017 yılı 43'üncü Mali Genel Kurulu adeta CHP'li vekillerin akınına uğradı. Genel olarak son yıllardaki tarım politikasının değerlendirildiği toplantıya CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Birca'ın yanısıra, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Samsun Kemal Zeybek ve Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ile Tarım Kooperatifleri Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz katıldı. 
“KOOPERATİFÇİLİK OLMAZSA TARIM OLMAZ”
Divan Kurulu'nun seçimiyle başlayan genel kurulda divan başkanlığına Tarım Kooperatifleri Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal marşıyla devam eden toplantıda ilk olarak Özkurnaz söz aldı. Genel kurula katılmanın mutluluğu içinde olduğunu söyleyen Genel Başkan Özkurnaz, Türkiye'de kooperatifçiliğin çok başarılı bir dönemden geçmediğine dikkat çekerek; “Avrupa'daki tarıma baktığımızda tarımı bitirmiş ve sanayi devrimini yapmış ve gelişmiş bir yapı görüyoruz. Ancak ülkemizde baktığımızda halen bu konuda bir dağınıklık olduğunu görüyoruz. Kooperatifçilik olmazsa Türkiye'de tarımın olmayacağını hep söylüyoruz. Sadece süt satalım da üretici bundan mutlu olsun anlayışıyla hareket etmekte de çok büyük yanlış var. Kooperatifçilik dediğinizde hayvancılık ve tarım iç içedir” dedi. 
“TARIM İTHALATLA VAR OLAMAZ”
Hayvancılık ve tarımda kayıt dışı ekonominin korunması için köylerdeki kooperatiflerden satışların yapılması gerektiğinin de altını çizen Özkurnaz; “Türkiye'de tarımda kayıt dışı ürünün çok fazla olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmaya göre yüzde 26'sı kayıt içi, yüzde 74'ü de kayıt dışı olarak da görülebiliyor. Tarımda kooperatiflerimizin en önemli konusu da şu, tarım da bir el olmalıdır. Tarımda çiftçimizin hakkettiğini alamadığını çok net bir şekilde görüyoruz. Köylü çiftçimiz hızlı bir şekilde tarımdan uzaklaşıyor. Biz ne yapıyoruz o yetmedi, bu yetmedi diyerek ithalatı açıyoruz hemen kolaycılığı seçiyoruz. İthalatla bir ülkenin tarımının var olma şansı yok” diye konuştu. 
“BİZE SAHİP ÇIKIN”
Köy Koop Edirne Birlik Başkanı Ahmet Erken de genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek; “Edirne Birliği 200 kooperatifi, sulama, tarımsal kalkınma, su ürünler, üretim pazarlama gibi çok amaçlı olduğundan hepsini bünyesine alabiliyor. Bu anlamda 150 köyün günlük 400 ton sütünü pazarlıyoruz. Bu köylerde 100'ünün köyün müstahsil faturasını biz kesiyoruz. Biz üreteniz ve hepiniz bize sahip çıkmak zorundasınız sayın vekillerim. Biz nasıl size sahip çıkıyorsak siz de bize sahip çıkın. Bizi parlamentoda daha iyi temsil etmenizi istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
“TARIMIN SİYASETİ OLMAZ”
CHP'nin tarımdan sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da kooperatifçiliğin Türkiye'de bitirilmeye çalışıldığına dikkat çekerek; “70'li yıllarda ciddi anlamda bir ivme kazanmıştır ancak 80 darbesiyle özellikle Köy-Koop hareketi yaşatılmamak istenmiştir. Ama biz halen yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Tarımın siyaseti olmaz. Ben CHP milletvekiliyim, Atatürk'ün yolundayız. Tarımda siyaset yapmak yanlıştır. Herkesin bir görüşü var. Bizim anlattıklarımız hepimizin ortak görüşüdür” dedi. 
“TİCARET KAFASIYLA ÜRETİCİYİ BİTİRİRSİNİZ”
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan ise üreticinin desteklenmesi gerekliliğine vurgu yaparak; “Bugüne kadar bu iktidar kadar çiftçiye düşman hiçbir hükümet gelmedi. Ticaret kafasıyla yönetilen bir ülkede olacak olan budur. Üreticik desteklemeyiz, ucuz nereden ürün alınırsa oradan alırız pahalıya satarız mantığıyla gidilirse çiftçiyi bitirirsiniz yarın da aç kalırsınız. Çiftçi üretmezse Türkiye aç kalır. Bunun farkında değiller. Dışarıdan yine buluruz alırız diye düşünüyorlar. Alamazlar” şeklinde konuştu. 
“KÖY KOOP ÇİFTÇİNİN BAŞPEHLİVANIDIR”
Genel Kurul'da son olarak konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, Köy Koop'un örgütlü gücünü halen koruyor olmasının muhteşem bir başarı olduğuna dikkat çekerek; “Tabi ki zamana elenmek değil zamanla beraber kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bildiğiniz gibi her genel kurulda beraber oluyoruz. Öyle bir hale geldi ki Kırkpınar güreşleriyle Köy Kop Genel Kurulları'nı beraber yapıyoruz. Kırkpınar'ın 656'ncısını yapıyoruz. Neden son 7 yıldır Kırkpınar başpehlivanlık güreşleriyle Köy Kop Genel Kurulu aynı güne denk geliyor? Çünkü Kırkpınar'ın başpehlivanı Türkiye'nin başpehlivanıdır. Köy Kop da çiftçinin başpehlivanıdır. Çiftçilerimizin sesidir. Edirne Belediye Başkanı olarak ama her şeyden önce bir çiftçi çocuğu olarak her zaman iyi günde kötü günde beraberiz. O belediye o koltuk sizin. Ne zaman istiyorsanız hangi saatlerde istiyorsanız Recep kardeşiniz hizmetinizde ve yanınızda. Dolayısıyla sizinle beraber yürümekten onur gurur duyarım. Toprağınız bereketli olsun” dedi. 
Genel Kurul konuşmaların ardından yönetim kurulu faaliyet ve mali raporlarının okunmasıyla devam etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx