ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EDSİAD'ın liderliğinde yürütülen 'Tatlı Hayat' projesi kapsamında 6 ay süreyle butik pastacılık eğitimi alan zihinsel engelli çocuk sahibi 15 işsiz anne başarılı staj döneminden sonra tekrar bir araya geldi...
Haberin Yayın Tarihi: 05-08-2017 07:59
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne'de EDSİAD'ın liderliğinde yürütülen 'Tatlı Hayat' projesi kapsamında 6 ay süreyle butik pastacılık eğitimi alan zihinsel engelli çocuk sahibi 15 işsiz anne başarılı staj döneminden sonra tekrar bir araya geldi. Başarılı kursiyer anneler 'Bu işin müptelası olduk' diyerek artık her gün birbirlerini aramadan edemediklerini ve bundan sonra da tek isteklerinin sürekliliği olan bir işe kavuşmak olduğunu söyledi. 
EDSİAD liderliğinde yürütülen Tatlı Hayat Projesi kapsamında düzenlenen kahvaltılı basın toplantısı RYS Otel'de gerçekleşti. Toplantıya butik pastacılık eğitiminde yer alan anneler de katıldı. EDSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Açıkgöz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve IPA Programlarında Türkiye çapında 143 proje içinde ilk 16'ya girdikleri bilgisini paylaştı. Açıkgöz, "2016 Kasım ayında başladığımız 15 kursiyer annemizin iş ve sosyal hayata adaptasyon eğitiminin ardından 600 saatlik bir butiklik pastacılık eğitimi gerçek-leştirdik. Bundan sonra da yapılacak işler var. Halkın dezavantajlı gruplara bakışını tespit eden bir anketin ardından farkındalık semineri düzenlenecek" diye konuştu. 
143 PROJE İÇİND İLK 16'DA YER ALDILAR 
Yapılan etkinlikler slayt eşliğinde gösterildi ve ardından bundan sonra yapılacak işler için Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Kurucu Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Başkanı Sedef Durna birer konuşma yaptı. 
Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Başkanı Sedef Durna, derneğin kuruluş amacına ve faaliyetlerine değindi. Durna, "Edirne'de gönlü çok geniş olan destekçilerimizle oldukça yol kat ettiğimize inanıyoruz. Annelerimizle çok ilgilenmeye çalışıyoruz. Kendilerine ayıracak zamanları olmadığı gibi sosyal açıdan da çok dışarıda kalan annelerimiz. Bu projede annelerimiz 6 ay boyunca çok mutlu oldular. Bir şeyi başarabilmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Yeterlilik belgelerini aldıktan sonra da daimi olarak bir işletme sahibi olabilirler veya bir iş yerinde çalışabilirler. Hayatlarında belki de ilk defa ekonomik özgürlüklerini almış olacaklar. İsmet Açıkgöz'e, birlikte yola çıktığımız Ertuğrul Tanrıkulu'na ve emeği olan herkese sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.
"DOKUNABİLDİĞİN VE İNSANA ULAŞABİLDİĞİN KADAR VARSIN"
Dr. Tanrıkulu da, "Bir kadının iş hayatına atılması çok önemli. Özellikle böyle çocukları özel bakıma ihtiyaçları olan annelerin iş hayatına katılması çok önemli. 1993 yılında bu yana engelli derneklerinde çalışıyorum. Sedef Durna ve diğer dostlarım böyle bir dernek kurmak istediklerinde de kurucu yönetim kurulu üyesi olarak da biz çalıştık. Belediye Başkanımız Recep Gürkan'ın da çok selamları saygıları var. Haftaya başkanımız görüşecek ve belediyemizin protokol evi, yeni açacağımız kahvaltı salonu ve başkanımızın kendi bazı projeleri de var. Annelere de müjdelerimiz olacak. Sürdürülebilir olması gereken bu tür projelerin sadece proje süresi değil ama sonraki hayatta da devam edeceği noktasında belediye olarak elimizden geleni yapacağız. Sosyal belediyeciliğin en önemli argümanı dokunabildiğin kadar, insana ulaşabildiğin kadar varsın. Çünkü sosyal adaleti böyle sağlayabiliriz. İmalathaneye son günlerde giderek pasta çalışmalarım oldu. Başarısız oldu ama olsun yine de elime bu tatlı hamur değdi. İsmet Açıkgöz'e, Sedef Durna'ya, tüm annelere saygılar sunuyor, hürmet ediyorum."
"MÜPTELASI OLDUK"
Projenin içinde olan özel anneler de, "Yeteneğimizin farkına vardık. Özgüvenimizi kazandık. Yeteneğimizi eğitimle birleştirip bir şeyler başarabilmenin sevincini yaşıyoruz. Kursta birbirimize o kadar alıştık ki. Artık her gün birbirimizi aramadan edemiyoruz. Bu işin de müptelası olduk. Dileğimiz sürekliliği olan bir işimiz olması. Evimizin ekonomisine katkı sağlayabilmek" diye görüşlerini aktardı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke