ANASAYFA
16 Temmuz 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
GÜBRETAŞ bilmecesi
CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım Kredi Kooperatiflerinde anlam veremedikleri bazı politika değişikliklerine gidildiğini vurgulayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya bir soru önergesi verdi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-08-2017 08:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
GÜBRETAŞ bilmecesi

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım Kredi Kooperatiflerinde anlam veremedikleri bazı politika değişikliklerine gidildiğini vurgulayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya bir soru önergesi verdi.
GÜBRETAŞ'ın gelir elde edemediği için borçlu ve zarar eden NEGMAR'da ki yüzde 40 hissesini kısa bir zaman önce 3 kere satışa çıkardığını ancak şimdi sat-maktan vazgeçerek NEG-MAR'daki hisselerini arttır-ma yoluna gittiğini söyle-yen Gaytancıoğlu, bu duru-mu anlayamadıklarını be-lirtti. 
GüBRETAŞ'ın yüzde 75'inin 1 milyon çiftçinin ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerine ait olduğunu belirten Gaytancıoğlu "Tarım Kredi Kooperatifleri ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetimi altında bulunuyor.  Bu nedenle kamuoyu bir açıklama beklemektedir" dedi.
Gaytancıoğlu'nun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinin metni şu şekilde;
“Bilindiği üzere kara ve deniz taşımacılığı konusunda faaliyet gösteren NEGMAR Denizcilik Yatırım A.Ş'nin yüzde 40'ı GÜBRETAŞ'a aittir. Ancak GÜBRETAŞ, bir gelir elde edemediği için borçlu ve zarar eden NEGMAR'daki yüzde 40 hissesini 3 kere satışa çıkarmış ancak üç ihalede de müşteri çıkmasına rağmen  bu ihaleler sonradan çeşitli nedenlerle iptal edilmişti.
Son günlerde yapılan açıklamalar neticesinde GÜBRETAŞ'ın NEGMAR'daki politikasının tamamen değiştiği hisselerini  satıp NEGMAR'la ortaklığı bitirilmek yerine, GÜBRETAŞ'ın NEGMAR'da ki ortaklık payının artırılmasına karar verdiğini görmekteyiz.
GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu aldığı kararla,  Etis Denizcilik Yatırım A.Ş'nin NEGMAR'daki yüzde 20 hissenin satın alınmasına karar vermiştir. Bu satın alma işlemi gerçekleşirse GÜBRETAŞ'ın satamadığı NEGMAR'daki ortaklık hissesi yüzde 40'dan yüzde 60'a çıkacaktır. Yine alınan bir kararla GÜBRETAŞ'ın Etis Denizcilik Yatırım A.Ş'nin NARLI FERİBOT A.Ş'deki yüzde 30 hissesi ile GÖK DENİZCİLİK A.Ş'nin tamamını satın alacağı yönünde.
 Buna göre;
1. GÜBRETAŞ'ın borçlu ve zarar eden NEGMAR'daki hisselerini satmak için üç kez ihaleye çıkmasına rağmen ihlallerin iptal edilmesinin nedeni nedir?
2. GÜBRETAŞ'ın borçlu ve zarar eden NEGMAR'daki hisselerini satmak için üç kez ihaleye çıkmasına rağmen şimdi yeni hisseler alarak ortaklık payını artırmak istemesinin nedeni nedir?
3. GÜBRETAŞ tarafından satın alınacak NARLI FERİBOT ve GÖK DENİZCİLİK A.Ş'deki hisselerin değerlendirme tespit çalışmasının hangi şirket tarafından yapılacaktır?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırsalın Doğal Pazarı ‘kapı duvar!’
Selim yeniden ‘Ağa’
Altın Kemer Okulu'nun
Ağa Murat Köse'ye 'onur' plaketi
Chedar soslu bonfile mest etti
Şehitler unutulmadı
Kırkpınar'da ikiz renkliliği
Bu dergi bambaşka!
Kara'dan 'Kırkpınar' resti!
Üretici süt fiyatı bekliyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx