ANASAYFA
20 Temmuz 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
SİROMA 3 bine dayandı
Edirne'de 2016 yılında başlatılan Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu (SİROMA) projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 3 bin kişiye ulaşıldığı belirtildi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2017 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
SİROMA 3 bine dayandı

Orkun AKMAN
Türkiye'de Romanların ve diğer dezavantajlı grupların sosyal entegrasyonunu güçlendirmek ve bu gruplar arasında yoksulluğu azaltmak için hizmet sunumunu iyileştirme amacı taşıyan SİROMA projesinin 2017 yılı değerlendirmesi Karadenizliler Derneği'nde yapıldı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş'ın yanı sıra Edirne'deki bazı Roman derneklerinin temsilcileri ve kurum yetkililerinin de katıldığı toplantıda geride kalan 1 yıllık süre zarfında dezavantajlı konumda bulunan 2 bin 802 kişiye ulaşıldığı kaydedildi.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren projenin Sosyal Arabulucusu Bahattin Ulusoy, projenin asıl amacının istihdam ve eğitim olduğunu belirtti. İstihdam ve eğitimin yoksulluğun azaltılması ve sosyal dışlanma ile mücadelede önemli bir role sahip olduğunu belirten Ulusoy, “Proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı (SB) ile işbirliği içinde yürütülmektedir. Projeye dâhil olan üç bakanlık içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, projede koordinasyonu sağlayan bakanlık rolünü üstlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Proje, iki yıl süreyle (Kasım 2015-Ekim 2017) uygulanacaktır” dedi. Ulusoy, açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:
“BAŞLICA SORUN; EĞİTİM VE İSTİHDAM”
“Eğitim, istihdam sağlanması ve yoksulluğun nesilden nesle aktarılmasının önlenmesinde kilit rol oynadığı için dezavantajlı ailelerin çocuklarının eğitimleri ve eğitimlerini tamamlamalarının desteklenmesine yönelik yaklaşımlar geliştirilmesi, projenin en önemli faaliyetlerinden biridir. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim olmak üzere dezavantajlı çocukların eğitimini desteklemek için kapsamlı bir müfredat dışı eğitim programı tasarlanacaktır. Burada, dezavantajlı ailelerin çocuklarının, eğitimlerini tamamlayıp mesleki eğitim alabilmelerine imkan verecek yetkinlik ve motivasyonun sağlanması amaçlanmaktadır. Müfredat dışı eğitim programı, projeye katılan 12 ildeki 44 okulda pilot olarak uygulanarak test edilecektir. Proje, faaliyetlere katılan sosyal hizmet merkezleri ve okullarda görevli personel için eğitim ve kapasite geliştirme faaliyetleri gerçekleştirecektir. Proje kapsamında, sosyal hizmetler, istihdam ve eğitimde sosyal içermenin geliştirilmesine ilişkin eğitim materyalleri, kitapçıklar ve rehberler hazırlanacaktır. İki yıllık uygulama süresi boyunca bilgilendirme faaliyetleri, farkındalık etkinlikleri, çalıştaylar ve konferanslardan oluşan kapsamlı bir program uygulanacaktır. SİROMA Projesi'nin iki yıllık uygulama süresi içinde eğitim ve kamu hizmetleri sunumu alanlarında geliştirilen yeni uygulamaların ülke genelinde uygulanmasına yönelik strateji ve eylem planları hazırlanacaktır.”
ÖZBAŞ: TESTİ KIRILDIKTAN SONRA OLAYLARA DAHİL OLUYORUZ
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş ise bakanlık olarak aileyi kapsayan gruplarla temel odaklı çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Genelde bu kişiler ihmale, istismara, şiddete uğradıktan sonra, yani bir anlamda testi kırıldıktan sonra olaylara dahil oluyoruz. Bu nedenden ötürü SİROMA projesi çok önemli. Olaylar gerçekleşmeden önce bizim dezavantajlı gruplara ulaşıp olayları önceden anlamamızı ve buna bağlı olarak da önlem almamızı sağlıyor” dedi.
2 BİN 802 KİŞİYE ULAŞILDI
Konuşmaların ardından SİROMA projesinin değerlendirilmesi ve yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediği amaçlar anlatıldı. Proje kapsamında bugüne kadar 2 bin 802 kişiye ulaşıldığı ve yıl sonuna kadar bu rakamın daha da arttırılacağı ifade edildi.
SİROMA projesi; Adana, Ankara, Balıkesir, Edirne, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ illerinde uygulanmakta olup proje kapsamında bu illerde, Romanların ve diğer dezavantajlı grupların sosyal entegrasyonunu desteklemek için yerel düzeyde politikalar uygulamak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yereldeki sosyal hizmet merkezlerinde hizmet koordinasyon birimleri kurulmuştur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç pehlivana hazin veda
Eylül ve Asya bulundu
Krallar gibi
‘Tren kazası cinayet’
TKBL için son gün!
RÜYA GİBİ
Kapıkule'de trafik artışı
‘Ergene temiz akmalı’
Sessiz çığlıktan barışa pedal
Yeni bakana ilk soru
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx