ANASAYFA
16 Temmuz 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Lisanslı depoculuk yayılıyor
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, lisanslı depoculuğun bölge tarımına ayrı boyut kazandıracak bir proje olduğunu söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2017 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Lisanslı depoculuk yayılıyor

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, lisanslı depoculuğun bölge tarımına ayrı boyut kazandıracak bir proje olduğunu söyledi. 
ETB Başkanı, Ticaret Borsaları Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. Tic. A.Ş (LİDAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Depoculuk İşletmeleri A.Ş (EDİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, harman başında ürün kabulüne başlanan lisanslı depoların bölge tarımı açısından önemini anlattı. Öztürk, lisanslı depo ile ilgili 40 bin ton kapasite ve lisanslarının bulunduğunu belirterek, bölgede mevcut siloları lisanslı depoya çevirip hedefin içinde yer aldıklarını söyledi. Depoların desteklerinden ve sağladığı avantajlardan da bahseden Öztürk, açıklamasında şunlara yer verdi:
“40 TON KAPASİTE VE LİSANSIMIZ VAR” 
“Edirne Depoculuk İşletmeleri A.Ş olarak işletmelerimiz 40 bin ton kapasiteli depolarımız vardı. Biz depolarımızı lisanslı depoculuğa çevirmekle ilgili karar aldıktan sonra Gümrük Ticaret Bakanlığı ile görüşmelerimizi yaptık. Depolarımızın kontrollerini yaptırdık. Bazı eksiklerimiz vardı onları tamamladık. Harmana kadar lisanslı depoculukla ilgili gerekli izinlerimizi aldık ve ünvan değişikliğine gittik. Şu anda Edirne Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş olarak lisanslı depoyuz. Harman başından itibaren de ürün kabulüne başladık. Lisanslı depoculuk bölge tarımına ayrı bir boyut kazandıracak bir proje. Ne gibi bugün baktığınızda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin hedefinde muhafaza kısmından çekilmekle ilgili düşüncesi var. Bu muhafaza kısmını lisanslı depolar üzerinden yapmayı hedefliyor. Bu süreçte de Türkiye'nin farklı yerlerinde lisanslı depo yatırımları yapılacaktı. Bölgemizde mevcutta silolarımız vardı bu silolarımızı lisanslı depoya çevirerek bu hedefin içinde yerimizi aldık. Lisanslı depo ile ilgili 40 bin ton kapasite ve lisansımız var. Üreticiler ürünlerini aynı zamanda tüccarlar sanayiciler de koyabiliyor ama ilk etapta üreticiler ürünlerini buraya getirip lisanslı depoya teslim ediyorlar. Elektronik ürün senedi alıyorlar. Bu elektronik ürün senedini isterse Toprak Mahsulleri Ofisi'ne mal teslim etmiş gibi satabiliyorlar. Ofisin taban fiyatı ve de prim sistemi üzerinden fiyatlanarak paralarını alabiliyorlar. İsterlerse de serbest piyasaya elektronik satış ortamında satış yapabiliyorlar. 
"ELEKTRONİK ÜRÜN SENEDİ UCUZ FİNANSMAN SAĞLIYOR"
Diğer kısımda baktığımızda özellikle üreticimiz harman döneminde fiyatların düşmesiyle ilgili sıkıntısı var. Bu işin doğasında bu var. Arz talep dengesinde arz çok fazla olduğundan bir şekilde fiyatlar geriye gidiyor, düşüyor. Lisanslı depolara mal döktüklerinde ürünlerini satmak zorunda kalmıyorlar. Elektronik ürün senediyle bankalara giderek kendilerine ucuz finansman sağlayabiliyorlar. Öyle bir imkân da var. Teminat olarak elektronik ürün senedini veriyor, yüzde 75'ine kadar mal tutarının o günkü işte borsa fiyatlarının ortalamalarını baz aldığımızı düşünelim. Kaç ton ise o fiyattan çarpılıyor oluşan fiyattın yüzde 75'ine kadar 9 aya kadar vadeli para alabiliyorlar. Fiyatlar tabi harman döneminden sonra yükseldiğini düşünürsek depo kirası ve diğer masrafları çıktığımız anda kendilerine ciddi anlamda para kalıyor. 
"STOPAJ KESİNTİSİ YAPILMIYOR"
Bu depoların aynı zamanda destekleri farklı avantajları da var. Örneğin stopaj kesintisi yapılmıyor. Kişilere tonda 18-20 Lira gibi bir avantaj sağlıyor. Diğer taraftan kira desteği var. Çok düşük faiz ile süb-vansiyonlu krediler kullanabi-liyorlar. Bu gibi avantajları sağlamış oluyor. Şimdi Türkiye'de bir de şundan bahsetmek gerekiyor. Ürün İhtisas Borsası kuruluyor. Ürün İhtisas Borsası kurulması kararı verildi. Şirket kurulup tüm lisanslı depolar tek bir satış platformuna bağlanacak. Öyle olduğunda burada ürün satacak birisi satış platformuna 'Benim şu kalitede şu tonajda ürünüm var' diye verdiği anda o platform, Türkiye'nin her tarafına bağlı olduğundan Edirne'den satışa sunulan bir mal Konya, İzmir, Adana, Van her yerden gözükecek. Tüm il ilçe tüm alıcılar tarafından görünür hale gelecek. O da malını daha değerli ya da değerinde satma şansını yaratacak. Alıcılar açısından da avantaj. İhtiyaçlarını çok net giderebilecekler. 
Lisanslı deponun ticaret erbapları açısından da avantajları var. Bugün ticaret erbapları da mal buraya döktüğünde kira desteğinden faydalanıyorlar. Aynı zamanda kendilerine finansman sağlayabiliyorlar. Aldıkları elektronik ürün senetlerini bankalara vererek aynı zamanda kurumlar vergisinden muafiyet var. Diyelim ki buraya 900 Lira mal koydun ve mal bin Lira oldu. 100 Liralık bir kâr var bunun yüzde 20'sini vergi olarak düşündüğümüzde bu vergiyi de destek anlamında devlet almıyor. Ciddi avantajları var. Bu özellikle tarım ticareti açısından çok önemli bir konu. Biz de Edirne'de hayata geçirmekten memnuniyet duyuyoruz.
Uzunköprü ve Keşan İlçesi ile ilgili olan kısım Ankara'da ki toplantılarda alınan kararda Uzunköprü ve Keşan'da lisanslı depo kurulacak. Daha doğrusu Trakya'nın ve Türkiye'nin bir çok yerinde lisanslı depolar önümüzdeki harman dönemine yetişecek şekilde planlanıyor. Keşan'da benim de yönetiminde olduğum Lisanslı Depoculuk A.Ş kuracak TMO, TOBB, LİDAŞ kuracak Uzunköprü'dekini de Tarım Kredi kuracak. Oralarda da lisanslı depoculuk faaliyeti de hayata geçecek. Bunun yanında Babaeski, Kırklareli - Pınarhisar arası, Hayrabolu, Malkara'da da kurulması planlanıyor. Önümüzdeki dönemde birçok yatırımları göreceğiz.”
“DOĞANIN DENGESİNİ BOZMAYACAK ŞEKİLDE HAREKET ETMELİYİZ” 
Geçen günlerde yaşanan dolu faciası için de Öztürk, “Önce şuna bakmak lazım. Bu dünya hepimizin dünyası. Doğanın dengesini bozmayacak şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Global ısınma var. Dünyanın ısı dereceleri hızlı bir şekilde artıyor, iklimler değişiyor, görmediğimiz şeyleri görmeye başladık. Ondan dolayı fazla enerji tüketmeyeceğiz. Açık elektriğimizi gereksiz ise kapatacağız. Gereksiz ise çok fazla araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarına yöneleceğiz. Sanayi üretimlerimizi de enerji ısınmayı destekleyecek konulardan imtina ederek hareket etmemiz gerekiyor. Bu şekilde giderse ilerleyen günlerde çok daha acı şeyleri duymaya ve görmeye başlayacağız. Ondan dolayı bizler doğaya müdahale edemeyiz ama bir şekilde korumak için bir şeyler yapabiliriz. Onu da yapmalıyız çünkü bu dünya hepimizin dünyası.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırsalın Doğal Pazarı ‘kapı duvar!’
Selim yeniden ‘Ağa’
Altın Kemer Okulu'nun
Ağa Murat Köse'ye 'onur' plaketi
Chedar soslu bonfile mest etti
Şehitler unutulmadı
Kırkpınar'da ikiz renkliliği
Bu dergi bambaşka!
Kara'dan 'Kırkpınar' resti!
Üretici süt fiyatı bekliyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx