ANASAYFA
16 Temmuz 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mecidiye zaferi
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan, doğa harikası Mecidiye'nin katledilmesine engel olmak için verdikleri çabaların sonuç verdiğini belirterek, bugüne kadar verilen izinler yüzünden doğası yeterince tahrip olan bölgede bundan sonra taş ve kalker ocağı izni verilmeyeceğini söyledi… Bircan, “Ancak işimiz bitmedi. Şimdi açık olan taş ocaklarının kapatması ve rehabilite edilmesi için mücadelemiz kararlılıkla sürecek” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Mecidiye zaferi

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan, doğa harikası Mecidiye'nin katledilmesine engel olmak için verdikleri çabaların sonuç verdiğini belirterek, bugüne kadar verilen izinler yüzünden doğası yeterince tahrip olan bölgede bundan sonra taş ve kalker ocağı izni verilmeyeceğini söyledi. Bircan, “Ancak işimiz bitmedi. Şimdi açık olan taş ocaklarının kapatması ve rehabilite edilmesi için mücadelemiz kararlılıkla sürecek” dedi.
Milletvekili Bircan, CHP Keşan İlçe Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, bölgenin en önemli sorunlarından birisinin doğa harikası Mecidiye'ye yapılmak istenen taş ve kalker ocakları olduğuna dikkat çekti. Konuyu önceki gün Tekirdağ'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na aktardığını belirten Bircan, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Konuyu hepiniz çok yakından biliyorsunuz. Uzun yıllardır Mecidiye'de açılan taş ocakları kangren haline gelmiştir. Mecidiyemizin harika doğası yok olmaktadır. Mecidiye'de insanların sağlığı, canları tehlikeye düşmüştür. Yüzlerce kamyon, patlamalar doğa harikası bir yerleşim yerimizi yaşanamaz hale getirmiştir. 
Orman ve Su İşleri Bakanı, Çevre Komisyonu Başkanı, Çevre Komisyonu Üyeleri, Bakanlığın ilgili bürokratları ile Tekirdağ'da bir araya gelerek yine Mecidiye taş ocakları konusunda bu katliam için bakanlığın ve bağlı birimlerin izin vermemesi gerektiğini anlattım. 
Sayın Bakan, Sayın Valimiz de oradaydılar, Orman ve Su İşleri İl Müdürümüze ve ilgili bürokratlara bundan sonra Mecidiyede hiçbir taş ve kalker ocağına izin verilmeyeceğinin talimatını verdi. Orman Genel Müdürünü de arayan Bakan, talimatını yineledi. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'den Bakanla görüşmesinden hemen sonra 'Mecidiye Köyü (Saros Körfezinde) Bakanlığımızca yeni izin verilmemektedir' açıklaması tarafıma e-posta yolu ile iletildi. 
Bugün bu noktaya geldiysek birlikte verdiğimiz mücadeledendir. Birlikte mücadele ettik birlikte başardık. Bundan sonra da birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. 
Bu karar için yaptığım mücadeleyi en iyi siz basın mensupları bilmektesiniz. Son iki yıldır yapmış olduğum bütçe konuşmalarında Mecidiye'ye sürekli vurgu yaptım. Ben TBMM kürsüsünden Sayın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na “gidin bakın ve 'burada taş ocağı olur' diyebiliyorsanız hiçbir şey demeyeceğim. Dünyada nereye taş ocağı açılmaz deseler Mecidiye'yi gösterirler” demiştim.
Eylemler yaparak, soru önergeleri vererek, basın açıklamaları yaparak konuyu sürekli gündemde tuttuk. Hatta ulusal ve uluslararası basının gündemine taşıdık. Bunu tek başımıza yapmadık. Başta Mecidiyeliler olmak üzere Keşan Halkının desteği, özellikle de ADD ve DOÇEK gibi sivil toplum kuruluşlarının desteği bizim için çok önemliydi. 
En son Mayıs ayında Mecidiye'de halkımızla birlikte basın açıklaması yapmış konuyu ulusal ve uluslararası basının gündemine taşımıştık. Bakanla, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve üyeleri le sürekli bu katliamın engellenmesi için defalarca görüştüm, anlattım. 
 Eğer haklı bir çabanız varsa ve siz bu çabadan vazgeçmezseniz sonucunu mutlaka alırsınız. Haklı mücadelenizi sonuna kadar savunursanız ve her ortamda yapılan haksızlıkları dile getirirseniz Muhalefet milletvekili olsanız da mücadelenizi yaparsanız ve başarırsınız.
Size bir örnek vereyim. 2017 bütçesi görüşülürken Keşan- Enez yolunu gündeme getirdiğimde o zamanın Çalışma Bakanı Sayın Müezzinoğlu “O yolu biliyorum” dedi. Ben, “Sayın Bakan biliyorsanız neredeyse iki aracın yan yana geçemediğini de biliyorsunuz. Allah korusun o yolda başınıza bir şey gelir” demiştim. İki ay sonra Keşan- Enez yolunun ek bütçeye konulduğunu gördük. Henüz tam olarak ne zaman bitirileceğini, hangi aşamada olduğunu tam olarak öğrenemedik ama konunun sürekli takipçisi olacağız. Buradan söylüyorum, Keşan- Enez yolunun duble yol olması gerekiyor. Yaz aylarında yaşanan turizm trafiği başka türü aşılamaz. Duble yol yapılana kadar da yolun mücadelesini vermeye devam edeceğim. 
Sesimizi sağır sultana duyurmak için mücadele edeceğiz.  
Yıllardır mücadelemizin tek amacı vardı: Doğa harikası Mecidiyemizin katledilmesine engel olmak. Çabalarımız sonuç verdi. Bugüne kadar verilen izinler yüzünden doğası yeterince tahrip olan Mecidiyemizde bundan sonra taş ve kalker ocağı izni verilmeyecek. Ancak işimiz bitmedi. Şimdi açık olan taş ocaklarının kapatması ve rehabilite edilmesi için mücadelemiz kararlılıkla sürecek.
Bu gerçekten büyük bir azmin ürünüdür. Başta duyarlı Mecidiyeliler, Keşanlılar olmak üzere Mecidiye mücadelemizde yanımızda olan, mücadelemize katkı koyan tüm duyarlı insanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu mücadelenin ve azmin zaferidir.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırsalın Doğal Pazarı ‘kapı duvar!’
Selim yeniden ‘Ağa’
Altın Kemer Okulu'nun
Ağa Murat Köse'ye 'onur' plaketi
Chedar soslu bonfile mest etti
Şehitler unutulmadı
Kırkpınar'da ikiz renkliliği
Bu dergi bambaşka!
Kara'dan 'Kırkpınar' resti!
Üretici süt fiyatı bekliyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx