ANASAYFA
16 Temmuz 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bakana hodri meydan
Eğitim İş Edirne Şubesi, 2017 ÖSYS sonuçlarının tüm Türkiye'de hüsran yarattığını belirterek,  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a demokratik kitle örgütlerinin sorularını yanıtlayacağı toplantı düzenleme çağrısında bulundu…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2017 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bakana hodri meydan

Olgay GÜLER
Eğitim İş Edirne Şubesi tarafından yapılan açıklamada, milyonlarca veli ve öğrencinin heyecanla beklediği 2017 ÖSYS sonuçlarının tüm Türkiye'de hüsran yarattığını belirtildi. Sonuçların ardından oluşan tablonun başarısızlık olarak değerlendirildiği açıklamada, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da demokratik kitle örgütlerinin sorularını yanıtlayacağı bir toplantı yapmaya davet edilerek 'hodri meydan' denildi.
Türkiye genelinde heyecanla beklenen 2017 ÖSYS sonuçlarının açıklanmasının ardından Eğitim İş Edirne Şubesi de bir değerlendirmede bulundu. Yapılan yazılı açıklama, sonuçların tüm Türkiye'de hüsran yarattığı ifade edildi.
Oluşan tablonun sorumlusunun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Milyonlarca veli ve öğrencinin sonuçlarını heyecanla beklediği 2017 ÖSYS sonuçları, sadece sınava girenler ve ailelerinde değil, tüm Türkiye'de hüsran yaratmıştır. Ancak bilinmelidir ki bu tablonun asıl sorumlusu, mütemadiyen eğitim sisteminde kalıcı hasarlar veren değişikliklere giden, bu anlamsız değişikliklere öğrencilerin nasıl adapte olacağını düşünme zahmetine girmeyen Milli Eğitim Ba-kanlığı'dır. ÖSYS sonuçları, en başta bakanlığın sınıfta kal-dığını göstermektedir ve bu yüzden bakanlığın kırık karne-si olan bu sonuçları tüm detaylarıyla incelemek gerekir.
Sonuçlara detaylı bakıldığında, karşımıza şu veriler çıkmaktadır:
“TERCİH YAPMAYANLARIN SAYISI YÜZDE ELLİYE GERİLEDİ”
2017 ÖSYS verilerine göre; tercih yapma hakkı olan 1 milyon 846 bin 880 adaydan sadece 994 bin 766'sı tercih yapmıştır. Yani tercih yapma oranı yüzde elli gibi korkunç bir rakama gerilemiştir. Tercih yapmayanlar; ülkedeki zengin ve yoksul arasındaki uçurumun derinliği nedeniyle iş hayatına atılmak zorunda kalan gençler ve üniversiteli olmaktan, üniversiteli olduktan sonra iş bulmanın daha kolay olacağından umudunu kesen insanların toplamıdır. Bu karamsar tablo, bizzat iktidarın ve sahibinin sesi olan MEB'in eseridir.
“ADAYLARIN EN AZ BİR SENESİ ÇALINDI”
Tercih yapanlara dair istatistikler de çok şey söylemektedir: Lise son sınıftayken bu yıl sınava giren 960 bin adaydan sadece 208 bini bir lisans programına yerleşebilmiştir. Bu adaylardan 107 bini önlisans, 19 bini de açıköğretim programlarına yerleşirken 625 bin yeni mezun yerleştirilememiş veya tercih yapmamıştır. Sürekli değişen eğitim politikaları, yapboza çevrilen müfredatlar ve paralı eğitim koşulları, 625 bin gencimizi hayallerinden etmiş, en az bir senelerini çalmıştır. Önceki yıllarda mezun olan 632 bin adaydan ise neredeyse sadece yarısı, yani 313 bini bu yıl hayallerine kavuşmuştur. Tahsil hayatına tutunamayan gençlerin oranı, bir anda korkutucu biçimde çoğalmıştır.
“214 BİN 430 KONTEJYAN BOŞ KALDI”
Boş kalan kontenjanlar da MEB'in eğitim politikalarının acınası halini gözler önüne sermiştir. Lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere 214 bin 430 kontenjanın boş kaldığı görülmüştür. Örgün öğretimdeki devlet üniversitelerinin lisans programlarında 26 bin 967, ön lisans programlarında 127 bin 682, vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 16 bin 40, ön lisans programlarında 33 bin 185, KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarında 6 bin 836, ön lisans programlarında 2 bin 700, yurt dışındaki üniversitelerin lisans programlarında 974, ön lisans programlarında 46 kontenjan boş kalmıştır. Bilinmelidir ki kontenjanlardaki bu boşluk, eğitim sistemimizdeki çağdaş, bilimsel, laik eğitimin boşluğunun yansımasıdır.
“İMAM HATİP LİSELERİ SINIFTA KALDI”
Talep olmamasına ve hatta tepki yağmasına rağmen art arda, yurdun her köşe bucağına açılan ve AKP'nin tüm devlet olanaklarını uğruna heba ettiği İmam Hatip Liseleri de bu sınavda sınıfta kalmıştır. Diğer liselerin kalitesinden çalarak İmam Hatiplere tek öz evlat muamelesi yapan AKP, öz evladının kendi hazırladığı sınavda başarılı olmasını sağlayamamıştır. 222 bin 925 imam hatip lisesi mezunundan sadece 40 bini lisans tercihlerine yerleşebilmiştir. Yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Milletin ve ümmetin umudu” olarak tanıttığı imam hatip liselerinden mezun olan 5 kişiden sadece 1'i üniversiteli olabilmiştir. Bu acınası oran, gençlerin, sorgulama yetene-ğinden, neden-sonuç ilişkisi kurma bece-risinden, pozitif bilim-lerden uzak tutuldu-ğunda ne olduğunun ve olacağının da göstergesidir.
“ANADOLU VE FEN LİSELERİNDE KALİTE DÜŞTÜ”
Daha önce FETÖ'nün sirayet etmesine göz yumularak dokusu bozulan Fen Liseleri de, İmam Hatiplerin gölgesinde bırakılma politikasıyla geriletilmiştir. Bu yılki sonuçlar; fen liselerinde ve Anadolu liselerinde kalitenin ne kadar düştüğünü de gözler önüne sermiştir. Zira istatistiklere göre; Anadolu Lisesi mezunu 396 bin adaydan 138 bini, Fen Lisesi mezunu 22 bin adaydan ise sadece  12 bini bir lisans programına yerleşebilmiştir. Sermayeye ucuz işçi yetiştirmenin havuzu gibi kullanılan meslek liseleri de başarısız olmuş, çağdaş eğitimin olmadığı bir yerde başarının da olamayacağını göstermiştir.”
“MEB AÇIKLAMA BORÇLU”        
Açıklamada ayrıca MEB'in mevcut durumda kamuoyuna bir açıklama borçlu olduğu belirtilerek şöyle devam edildi; 
“Sınav sonuçlarının oluşturduğu bu utanç tablosunun ressamı olan MEB, hayatlarını çaldığı gençlere, onları okutmak için bin bir fedakarlıkta bulunmasına rağmen hayallerinden olan ailelere, en baştan beri bu çağdışı eğitim politikalarının koca bir hüsran yaratacağını vurgulayan biz ilerici eğitimcilere ve ülkesinin eğitim konusunda bu kadar geri gitmesini hak etmeyen tüm yurttaşlara bir açıklama borçludur.
“HODRİ MEYDAN DİYORUZ”
Eğitim-İş olarak; bugüne kadar G-20 zirvesi dahil, kendi alanına girmeyen birçok konuda açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a, bu hayati konuda kamuoyunu tatmin edecek bir toplantı düzenlemesi çağrısını yapıyoruz. O toplantıda bizim gibi eğitim alanında faaliyet gösteren demokratik kitle örgütlerinden temsilcilerin sorularını cevaplamaya çağırıyor, “hodri meydan” diyoruz. Bunu yapmaz ve susmayı tercih ederse bilmelidir ki susmak onaylamaktır. Yapacak bir açıklaması yoksa, oturacak bir koltuğu da olmamalı ve bir kez olsun sağduyulu davranarak istifa etmelidir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırsalın Doğal Pazarı ‘kapı duvar!’
Selim yeniden ‘Ağa’
Altın Kemer Okulu'nun
Ağa Murat Köse'ye 'onur' plaketi
Chedar soslu bonfile mest etti
Şehitler unutulmadı
Kırkpınar'da ikiz renkliliği
Bu dergi bambaşka!
Kara'dan 'Kırkpınar' resti!
Üretici süt fiyatı bekliyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx