ANASAYFA
16 Temmuz 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ne VİP istedi, ne de konak’
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Ağanın gücünün sadece parayla ölçülmeyeceğini, insanlığı ve mütevaziliğinin de önemli olduğunu belirterek kente okul kazandıran eski Kırkpınar Ağalarından Alper Yazoğlu'nu örnek gösterdi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2017 08:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ne VİP istedi, ne de konak’

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Ağanın gücünün sadece parayla ölçülmeyeceğini, insanlığı ve mütevaziliğinin de önemli olduğunu söyledi.
Edirne'nin gündemindeki ağalık tartışmaları üzerine bir açıklama yapan Şallı, kente okul kazandıran eski Kırkpınar Ağalarından Alper Yazoğlu'nu örnek gösterirken, şunları söyledi:
“Bu yıl, 657'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yapıldı. Cumhuriyet tarihimizin 50'nci Ağası 1 milyon 522 lira bedelli ağalığı Edirneli iş adamı Ahmet Çetin aldı. Te-mennimiz bu işin altından lâ-yık bir şekilde kalkar. Geçti-ğimiz günlerde kendisi hak-kındaki iddi-alara ilişkin ba-sın açıklaması gerçekleştirmiş tuhaf  istek-leri şaşkınlık yaratmış, hatta gülümsetmiştir. Bu şehrin iç dinamikleri olan bizler de ne olduğunu anlamaya ça-lışıyoruz 
Edirne, şehrimizin ta-rihine ve kül-türüne hizmet eden Kırk-pınar Ağala-rını her zaman gönlünde taşır saygı duyar. Kırkpınar Ağalığı de-mek, kişinin para gücünün yüksek oldu-ğunu göster-mekle beraber kişiliğini ve saygınlığını da ön plana çıkarır. Edirneli olmak bazen hiç önemli değildir. Önemli olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin daha  iyi yerlere getirilmesidir. Ağanın gücü sadece parayla ölçülmez, insanlığı, mütevaziliği de önemlidir.
Bizim Türk kültür yaşamımızda para göstermek farklı yorumları çağrıştır. Ahmet Çetin'in isteklerini Edirne Belediye Başkanlığı nasıl karşılar bilemeyiz. Sadece Kırkpınar Ağalığı yapmayıp, ilimize yıllar önce bir okul kazandıran değerli insan Alper Yazoğlu'nu anmadan geçemeyeceğim. Devlet vatandaş işbirliğinin güzel bir örneği olarak,  ilimize 14 derslikli bir okul yapılmış, 1992-.1993 eğitim öğretim yılında hizmete açılmıştır. Okulun ismi Alper Yazoğlu İlköğretim Okulu olmuştur. Alper Bey, mütevazi kişiliği, çağdaş eğitime verdiği önem bizler için çok önemlidir. Ne VİP istedi, ne de konak.
Kırkpınar'ı ticari olarak görmeyip, tarih, kültüre ve eğitime verdiği katkılardan dolayı eski Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu'nu kutluyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırsalın Doğal Pazarı ‘kapı duvar!’
Selim yeniden ‘Ağa’
Altın Kemer Okulu'nun
Ağa Murat Köse'ye 'onur' plaketi
Chedar soslu bonfile mest etti
Şehitler unutulmadı
Kırkpınar'da ikiz renkliliği
Bu dergi bambaşka!
Kara'dan 'Kırkpınar' resti!
Üretici süt fiyatı bekliyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx