ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Girit'te Edirne yemek kültürü
Edirne ve Rumeli mutfağına ilişkin araştırılmalarıyla bilinen, gastronomi anlamında Edirne'yi ulusal ve uluslararası platformda temsil eden Müşerref Gizerler'in ağırlıklı olarak susam, tahin ve helvadan oluşan Edirne yemek kültürüne ilişkin Girit Gastronomi Sempozyumu'ndaki sunumu, katılımcılar tarafından büyük takdir topladı...
Haberin Yayın Tarihi: 14-08-2017 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Girit'te Edirne yemek kültürü

Orkun AKMAN
Edirne'nin yemek kültürüne ilişkin yaptığı araştırmaların yanı sıra Osmanlı Saray Mutfağı ve Trakya gastronomisine ilişkin birçok çalışması bulunan Trakya Üniversitesi'nden emekli Uzman Müşerref Gizerler'in Edirne yemek kültürüne ilişkin sunumu, Girit Gastronomi Sempozyumu'nda büyük ilgi gördü.
Girit Tarihi, Folklor ve Arkeoloji Topluluğu öncülüğünde 29- 30 Temmuz tarihleri arası Girit adasının başkenti Anya'da ger-çekleştirilen Girit Gastronomi Sem-pozyumu'na davet edilen Edirneli Müşerref Gizerler, sempozyuma katılamasa da Edirne yemek kültürüne ilişkin hazırlamış olduğu sunumla sempozyuma katılanlara Edirne'yi ve Edirne yemek kültürünü en iyi şekilde tanıttı.
Çeşitli otlar, zeytinyağı, zeytin, incir, susam, üzüm ve deniz ürünlerinin yanı sıra de kuzu etiyle yapılan yiyecekleri ile dünya gastronomisinde önemli bir yeri olan Girit Mutfağı'nın ön planda tutulduğu sempozyumda Edirneli yemek araştırmacısı Müşerref Gizerler'in susam ve tahıl ağırlıklı sunumu büyük ilgi topladı. Edirne ve Edirne yemek kültürünü bu tür uluslararası ortamlarda tanıtmanın önemine dikkat çeken Gizerler, “Burada amacım; Edirne ve Edirne yemek kültürünü tanıtmaktı. Sem-pozyumun konusu tahıllar olduğu için ve susamın da bölgemizde yetiştirilen ve kaybolmaya yüz tutmuş tahıl grubundan olduğu için sunumumda özellikle susamın bölgemizdeki varlığını vurguladım. Aynı zamanda Uzunköprü'deki tahin imalathanesi ve Edirne'deki Esatlar tahin helvasının yükselen bir gastronomi değeri olduğunu da dile getirdim” dedi.
“TAHİN VE TAHİN HELVASI, EDİRNE'NİN YÜKSELEN GASTRONOMİ DEĞERLERİ ARASINDA”
Susamın zeytinyağı ile birlikte antik dönemlerden itibaren en önemli yağ bitkilerinden olduğunu vurgulayan Gizerler, “Tahin ve tahin helvası son dönemde Edirne'nin yükselen gastronomi değerleri arasında yer alıyor. Edirne'de yıllar önce Musevilerin susam yağı imalathaneleri olduğunu görüyoruz. Günümüzde ise ilimizin Meriç ve İpsala ilçelerinde susa yetiştirilmeye devam etmekte” diye konuştu.
Gizerler'in sunumunda susam, tahin ve helvaya ilişkin şu ifadeler yer alıyor:
“Türk toplumunun sosyo-ekonomik yapısını yansıtan yeme içme kültürü, geçmişten günümüze, bizim davranış ve alışkanlıklarımız tarafından geliştirilmiştir. Selçukname, Kanunname ve gibi elle yazılmış belgelerden ulaştığımız bilgilere göre yemek kültürümüzde sosyal dayanışma ve misafirperverlik de önemli bir yer tutuyor.
Pek çok bilim adamının araştırmasına göre susama ilk olarak Tunç Çağı'nda rastlanıyor. Ana vatanı olarak da Sudan, Etiyopya, Hindistan, İndus Vadisi, Mezopotamya ve Anadolu göstermektedir. Edirne'de susam yağı ve tahin imalatı 1970'lerde Safarad Yahudi cemaati tarafından yapıldığı da bilinmektedir. Susam yalnızca ekonomik ve tarımsal anlamda değil, özellikle Edirne gastronomi açısından da turizme oldukça katkı sağlamaktadır. Edirne'nin Yunanistan sınırında bulunan Meriç ve İpsala bölgeleri susam tarımı için oldukça elverişlidir.
Geleneksel Türk yemekleri arasında olan tahin helvası ise Batı'da Türk Helvası adıyla bilinmektedir. Şeker, su ve sitrik / tartarik asit glikoz şurubu eklenmesinden sonra pişirilerek yapılan tahin helvası, glikoz ve çanak çömlek özü ile beyazlatılmış ve katkı maddeleri ve tatlandırıcılar eklenmesi ile de homojen ve ince lifli bir görünüme kavuşturuluyor.”
Gizerler'in bu sunumu, sempozyumdaki diğer sunumlarla birlikte yayımlanacak kitapta da yer alacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Varsa yoksa İmam Hatip!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Esnafın Müşteri Duası!
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘İçerde Oyun Var’
Türkiye finalinde ilginç tesadüf
Kispete kadın eli
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE