ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarımda gençlik hareketi
Edirne'de tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçi, veteriner hekim ve ziraat mühendisi bir grup genç, tarım sektörünün gidişinden endişe duyduklarını belirterek, “Edirne Genç Çiftçiler Derneği” çatısı altında buluştu...
Haberin Yayın Tarihi: 15-08-2017 09:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarımda gençlik hareketi

Köyden kente doğru artan göçün bir sonucu olarak, işlenmeyen toprakların arttığını, hayvan varlığının azaldığını, birçok tarım ürününde ülkenin net ithalatçı konuma geldiğinin altını çizen gençler, çiftçilik mesleğinin ve tarımsal üretimin devamlılığını sağlamayı, üretim düşüşlerini engellemeyi, gençlerin çiftçilik mesleğine ilgi göstermesini ve çiftçiliğin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamayı, kırsalda eğitici çalışmalar yapmayı amaçladıklarını bildirdi.
Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığını Egemen Ilgın'ın üstlendiği Edirne Genç Çiftçiler Derneği açıklamasında şunlara yer verdi:
“Bizler; Edirne Merkez ve İlçelerine bağlı köylerde çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan, Çiftçi, Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisi gençleriz.
Son yıllarda ülkemizde, köyden kente doğru artan göçün bir sonucu olarak, işlenmeyen topraklar artmış, hayvan varlığı azalmış, birçok tarım ürününde ülkemiz net ithalatçı konuma gelmiştir.
Oysa ülkemiz sahip olduğu coğrafyası, iklimi, yer altı ve yer üstü kaynakları ile tarımsal üretim potansiyeli oldukça yüksek, kendi kendine yetebilen, hatta başka ülkelere tarım ürünleri ithalatı yapabilecek bir ülkedir.
Dünya'da Buğdayın atası konumundaki bu topraklarda, her yıl 4 milyon ton düzeyinde buğday ithal edilmesi, baklagillerin anavatanı iken tüm baklagil ürünlerinde ithalatçı konuma düşülmesi, bitkisel yağ ihtiyacının yaklaşık yüzde 70'inin ithal tohum ve ham yağdan karşılanıyor olması, kurban bayramında bile hayvan ithal edilmesi ve tarım sektöründeki rekor küçülme bizleri fazlasıyla üzmekte, gelecek adına endişelendirmektedir.
Köyden kente doğru artan göç, tarım topraklarının hızlı satışı ve bu toprakların tarım dışı sermayenin eline geçmesi, ağırların boşalması, tarların terk edilmesi bir Tarım ülkesi olan Türkiye için oldukça tehlikeli bir durumdur.
Bugün köylerdeki gençlerin çiftçilik mesleği yerine şehirde, fabrikalarda asgari ücretle çalışmayı tercih etmesi ve topraklarını terk etmesi, tarım ve hayvancılıktan yeterli gelir elde edememelerinin bir sonucudur.
Maalesef 2000'li yıllarla birlikte tarım sektöründe artan maliyetler, ortaya konulan emeğin ve alınterinin karşılığını veremez olmuştur. Bu nedenle tarım sektöründe çalışanlar başka sektörlere yönelmiştir.
Fakat 5-10-15 yıl sonra köylerde yeni nesil çiftçilik yapmaz ise üretimi kim yapacaktır? Ata topraklarımız kimlerin eline geçecek, köylerde kalan azınlık çiftçi grubu kendisine nasıl bir yol çizecektir? Bu sorular ivedilikle yanıtlanması gereken sorulardır.
Bizler köylerde doğmuş, büyümüş, okumuş ancak hiçbir zaman köyünden, toprağından kopmamış gençler olarak tarım sektörünün gidişinden endişeliyiz. Bu nedenle Çiftçilik mesleğinin ve tarımsal üretimin devamlılığını sağlamak, üretim düşüşlerini engellemek, gençlerin çiftçilik mesleğine ilgi göstermesini ve çiftçiliğin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak, kırsalda eğitici çalışmalar yapmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile “Edirne Genç Çiftçiler Derneği” ni kurmuş bulunmaktayız.
İlerleyen günlerde daha detaylı bir basın toplantısı düzenleyerek derneğimizi kamuoyuna tanıtacak, çalışmalarımız hakkında gerekli bilgi paylaşımında bulunacağız.
Edirnemiz, çiftçilerimiz ve ülkemiz adına başarılı çalışmalar yapmak dileğiyle tüm kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”
YÖNETİM KURULU
Edirne Genç Çiftçiler Derneği Kurucu Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:
Egemen Ilgın - Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı
Furkan Hatipoğulları - Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi
Ferhat Deniz - Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi 
Doğan Can Akbaşak - Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi
Salih Günay - Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi 
İsmail Kulaksız - Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi 
Egemen Sarp - Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx