ANASAYFA
13 Ağustos 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Açlık sınırı bin 760 lira
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun açlık-yoksulluk sınırı araştırmasına göre, kamu çalışanlarının maaşlarına Temmuz ayında yapılan zammın önemli bir bölümü Ağustos ayındaki fiyat artışlarıyla eriyip giderken, açlık sınırında yılın ilk sekiz aylık döneminde yüzde 14,4 oranında artış yaşandı...
Haberin Yayın Tarihi: 07-09-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 Açlık sınırı bin 760 lira

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Merkez Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal, kamu çalışanlarının maaşlarına Temmuz ayında yapılan zammın önemli bir bölümünün Ağustos ayındaki fiyat artışlarıyla eriyip gittiğini, açlık sınırında yılın ilk sekiz aylık döneminde yüzde 14,4 oranında artış yaşandığını bildirdi.
Çoğal, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge Birimi'nin yaptığı dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak hesapladığı açlık sınırı ile diğer ihtiyaçlarını yoksunluk hissi duymadan karşılayabilmesi için yapması gereken harcamayı gösteren yoksulluk sınırı araştırmasının bu yıl Ağustos ayına ilişkin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.
Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artarak bin 760 liraya yükselirken, yoksulluk sınırının da 6 bin 836 lirayı bulduğu belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:
“Temmuz ayında kamu çalışanlarının aylıklarına yapılan zammın önemli bir bölümü, ağustos ayındaki fiyat artışlarıyla eriyip gitti.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge Birimi'nin yaptığı, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak hesapladığı açlık sınırı ile diğer ihtiyaçlarını yoksunluk hissi duymadan karşılayabilmesi için yapması gereken harcamayı gösteren yoksulluk sınırı araştırmasının bu yıl ağustos ayına ilişkin sonuçları açıklandı.
Buna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ağustosta bir önceki aya göre 52 lira artarak bin 760,4 liraya çıkarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 37 liralık artışla 5 bin 75,5 lira düzeyine yükseldi. Gıda ve gıda dışı ihtiyaçların yoksunluk hissi çekilmeden insan onuruna yaraşır bir şekilde karşılanabilmesi için gereken toplam aylık harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 89 liralık artışla 6 bin 836 lira oldu.
Yılın ilk sekiz aylık döneminde açlık sınırı yüzde 14,4 oranında artış kaydetti. Yoksulluk sınırı ise aynı dönemde yüzde 8,2 oranında artış gösterdi.
GIDA HARCAMALARI
Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırı ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artarak bin 708 liradan bin 760 liraya yükseldi. Açlık sınırında yaşanan artış büyük ölçüde, yumurta, süt yoğurt, peynir, taze sebze, makarna, şehriye ve diğer bazı besin gruplarından kaynaklandı.
Ankara'da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre ağustosta et (kırmızı et, tavuk ve balık) için yapılması gereken harcama tutarı yüzde 1,4 oranında azalarak 558,8 liraya geriledi. Yumurta harcamaları yüzde 29,5 oranında artarak 28,5 liraya çıkarken, kuru bakliyat harcamaları yüzde 4,3 azalarak 56,1 liraya indi, süt-yoğurt harcamaları yüzde 8,2 artarak 289,5 liraya tırmandı.
Ağustosta, peynir harcamaları bir önceki aya göre yüzde 11,9 artarak 72,3 liraya çıktı, patates harcamaları da yüzde 6 azalarak 50,4 lira oldu.
 Kuru soğan harcamaları yüzde 14,2 oranında arttı ve 15,3 liraya yükseldi. Taze meyve harcamaları yüzde 1,5 artarak 117 liraya, taze sebze harcamaları yüzde 11,7 artarak 107,1 liraya çıktı. Ekmek harcamaları yüzde 6,4 artarak 192 liraya, pirinç, bulgur harcamaları yüzde 0,5 oranında artarak 44,5 liraya çıktı. Un harcamaları değişmedi ve 28,8 lirada kaldı. Makarna-şehriye harcamaları yüzde 7,1 oranında artarak 25,5 liraya, yağ harcamaları yüzde 0,5 artarak 39,3 lira seviyesine yükseldi. Şeker harcamaları yüzde 0,7 oranında azaldı. Bal, reçel ve benzeri maddelere yönelik harcamalar yüzde 1,4 oranında artarken, zeytin harcamaları yine 40,5 lira düzeyinde kaldı.
Hesaplamalar, çalışan yetişkin bir erkek için günlük 3.500, yetişkin bir kadın için 2.800, çocuk için 2.100 kalori, bir genç için de 3.780 kalori gereksinimi dikkate alınarak yapıldı. Buna göre temmuzda açlık sınırı yetişkin bir erkek için 505,9 lira, yetişkin bir kadın için 404,7 lira, çocuk için 303,5 lira ve genç için de 546 lira oldu.
GIDA DIŞI HARCAMALAR
Diğer açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarından farklı olarak, gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin yoksunluk hissi duymadan gıda dışındaki gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken harcama tutar ise bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında arttı ve 5 bin 75,5 liraya yükseldi.
Ağustos ayında, giyim ve ayakkabı harcamaları 438 liraya indi. Barınma harcamaları 957,9 lira, ev eşyası harcamaları 503 lira,  sağlık harcamaları 177 lira, ulaştırma harcamaları bin 89 lira, haberleşme harcamaları 254 lira, eğlence ve kültür harcamaları 243 lira, eğitim harcamaları 177 lira, lokanta ve otel harcamaları 534 lira, diğer mal ve hizmetlerle ilgili harcamalar 333 lira, alkollü içki ve sigara harcamaları ise 367 lira oldu.
Gıda dışı harcamalar yılın ilk sekiz aylık döneminde toplam yüzde 6,2 oranında arttı. Gıda dışı harcamalar 2016 yılı sonunda 4 bin 777 lira olarak gerçekleşmişti.
YOKSULLUK SINIRI
Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda harcaması ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise ağustos ayında yüzde 0,5 oranında artarak 6 bin 747 liradan 6 bin 836 liraya yükseldi. Ağustosta yoksulluk sınırının yüzde 26'sı gıda, yüzde 74'ü ise gıda dışı harcamalardan oluştu.
Yoksulluk sınırında 2016 yılı sonuna göre yaşanan artış ise yüzde 8,2'yi buldu. Yoksulluk sınırı geçen yılın sonunda 6 bin 316 lira düzeyinde hesaplanmıştı.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kule yerine otel
‘Komşuda Edirne hasreti’
Film gibi operasyon
Edirnespor'da 3.Lig startı!
Dilipak'a yeni suç duyurusu
Bulgaristan'a geçmiş olsun
Sanayi esnafına 'korona' ziyareti
Balkonlara İstanbul Sözleşmesi
Aramızdan ayrılanlar
Sahte emniyet müdürü yine sahnede!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE