ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
THK projesine cezaevi engeli
Edirne Valisi Günay Özdemir, Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şubesi’nin 'Balon hangarı zeplin' diye bilinen balonlu binayı ve alanını havacılık turizmine kazandırma projesine bölgede cezaevinin bulunması nedeniyle güvenlik açısından ılımlı bakmadı... THK Şube Başkanı Av. Coşkun Molla, Karayollarının tuz deposu olarak kullandığı binanın çürümekten kurtulması içinde 'Biz işin peşindeyiz' dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 09-09-2017 08:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
THK projesine cezaevi engeli

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
'Balon hangarı  zeplin' diye bilinen balonlu binayı ve alanını havacılık turizmine kazandırmayı amaçlayan Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şubesi Başkanı Av. Coşkun Molla ve yönetimi taslak projeyi Vali Günay Özdemir'e sundu. Vali Özdemir'in bölgede cezaevinin bulunması nedeniyle güvenlik açısından projeye şimdilik ılımlı bakmadığını belirten Av. Molla, binanın karayollarının tuz deposu olarak kullanıldığını öne sürdü. Av. Molla, binanın çürümekten kurtulması içinde 'Biz işin peşindeyiz' dedi. 
THK Edirne Şube Başkanı Av. Molla, Edirne Kapalı Cezaevi yolu üzerinde Asker Hastanesi'ni geçince sol tarafta tarlalar içinde 102 yıldır ayakta kalan balonlu bina ve çevresiyle ilgili hazırladıkları taslak projeyi Vali Günay Özdemir'e sunduklarını kaydetti. Vali Özdemir'in şimdilik güvenlik açısından ılımlı bakmadığını belirten Molla, binanın Karayolları tarafından tuz deposu olarak kullanıldığını ve binanın da zarar gördüğünü öne sürdü. Alanda uçuşlar yapıldığında kenti havadan gezip görme olanağı da sağlanacağına dikkat çeken Av. Molla, “Biz işin peşindeyiz” diyerek şunları söyledi:
“HAVADAN TAŞIMACILIK BİLE YAPILABİLİR”
“Yanık Kışla mevkiinde bulunan balonlu bina ile ilgili daha önce Hudut Gazetesi'ne yaptığımız röportajda da uçuşların yapılabileceğini belirtmiştik. Orası imar planında spor alanı olarak da biliniyor. Konumunu da değerlendirirsek diğer tarihi eserlerle birlikte Yıldırım'da ki Hıdırlık Tabyaları müze haline getiriliyor. Balonlu binanın da bir havacılık müzesi haline getirilmesiyle o alanın kurum olarak düşündüğümüz küçük uçak uçuşla, yamaç paraşütü, planör uçuşları ki bunların yanında balon uçuşları yapılabilir. 
Bu şekilde o bölgenin dışında Edirne'yi havadan izlemek, görmek, gezmek imkânı sağlanabilir. Ayrıca İstanbul'da özel hava alanları var. Turizm amaçlı uçuşlar yapılıyor. Edirne'ye de böyle bir küçük hava alanı kurulduğundan İstanbul'dan Edirne'ye seyahatler de gerçekleştirilebilir. Bunu aslında iyi bir yatırımcı ticari amaçlı olarak da değerlendirebilir. Bilindiği gibi İstanbul- Edirne arası gidiş gelişlerde bu tür hava araçlarıyla taşımacılık başladığında çok olağanüstü bir durum olur. Eksiğimiz de var. Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti'ne gezi nedeniyle bunları da gördüm çok da hoş olmuş. Turistik amaçlı Prag üzerinde Viyana üzerinde bu tür uçuşlar ve aynı zamanda bu tür uçaklarla yolcu taşımacılığı da yapılıyor. Türkiye'de de bunun geleceği olduğunu düşünüyorum. Son dönemde bu konuda ilgi ve çaba gösteren insanlar var. Kuruluşlar da buna örnek oluyor. 
“ŞİMDİLİK GÜVENLİK AÇISINDAN ILIMLI BAKMADI”
Yönetim Kurulu olarak Vali Günay Özdemir'i ziyaretimizde taslak projemizi de sunduk. Ana başlıklar olarak bu konuyu anlatan dosya sunduk. Bilindiği gibi Yanık Kışla mevkiinde Kapalı Cezaevi var. Güvenlik açısından riskli olabileceğini ifade etti. Bizim bu tür uçuşlarımız ya da faaliyetlerimizin cezaevi açısından güvenliği açısından bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz. 
“TUZ DEPOSU OLARAK KÖTÜ KULLANIMDAN DA KURTULACAK”
Sunduğumuz projede içinde proje maliyetleri yoktu. Valimiz olumlu veya olumsuz bir izlenim görmedik. Güvenliği gerekçe gösterdi. Projemizi geliştiriyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı'nın en önemli iki temsilcisi olarak bulunan valimiz ve belediye başkanımızdır. Başkanımıza da projeyi sunacağız. Ajanstan da destek sağlanırsa balon binasının müzeye çevrilme imkânı sağlanır ve Karayollarının o kötü kullanımından ve tuz depolamasından da kurtarmış oluruz. Bina bu şekilde kullanılmaya devam ederse yıkılacak. Tuz binayı çürütüyor ve olumsuz etkiliyor. Bina müze haline dönüştürüldüğünde ve kalan alanda biz de kurum olarak model uçak, radyo kontrollü model uçak faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz. Zaten kurslarımızın birçoğunu o bölgede yapıyoruz. Yamaç paraşütü başlangıç kursu, vinçli yamaç paraşütü orada gerçekleştirilebilir. Burası bir çekim merkezi haline gelecek.
“BİNANIN KORUNMASINA HUDUT GAZETESİ DE KATKI SAĞLAYACAK”
Valimiz taslak projeyi gördü ve güvenlik açısından şimdilik projeye ılımlı bakmadı. Cezaevi güvenliğini tehlikeye atacak faaliyetler olmadığını anlattık. Aynı zamanda bir hukukçu olarak biz de güvenliği tehlikeye atmak istemeyiz. Ve biz de devletin bir kurumuyuz asla böyle bir şey istemeyiz. Karayollarının kullandığı tarihi binanın tarihi değeri ve oynadığı rolü bilmiyorlar diye düşünüyorum. Sizlere de çok teşekkür ediyoruz haberinizin de binanın korunması anlamında çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.  Türk Hava Kurumu olarak sizlere çok teşekkür ediyorum. Çevre yolu çıkışı da yapılıyor. Giriş çıkışlarda artık bu binanın önünden geçecek ve herkesin dikkatini çekecek merak edilecek. Bu bir fırsat. Belediye için de fırsat. Her kurumu da katkıya hazırız. Sizin sayenizde de dile getirdik. Bu işin peşindeyiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx