ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bu talika başka
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı ilk ve tek Geleneksel El Sanatları Sanatçısı olan Edirneli Özcan Abacı'nın Kırklareli Ticaret Borsası'nın isteği üzerine yaptığı üzerinde hardaliye fıçısı bulunan talika büyük beğeni topladı...
Haberin Yayın Tarihi: 11-09-2017 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bu talika başka

Orkun AKMAN
Edirne'de ilk olarak 1993 yılında hobi olarak başladığı geleneksel el sanatları merakını ilerleyen yıllarda giderek geliştiren ve giderek profesyonelleştiren Edirneli Özcan Abacı, Edirne Büyük Sinagogu arkasında yer alan Vakıf Kültür ve Sanat Evi'nde çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki ilk ve tek Geleneksel El Sanatları Sanatkârı olan ve talika'nın bakanlık tarafından hem Somut Olmayan Kültürel Mirası (SOKÜM) Listesi'ne hem de il ve ulusal envanterine kaydedilmesinde büyük katkısı olan Özcan Abacı'nın son yaptığı çalışma ise büyük beğeni topladı.
Kırklareli Ticaret Borsası tarafından bu hafta içi düzenlenecek olan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Kırklareli'nde katılacağı program kapsamında borsa tarafından sipariş edilen üzerinde hardaliye fıçısı bulunan 3 adet talikayı yoğun süren bir çalışma temposu sonucu tamamlayan Özcan Abacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 4 Geleneksel El Sanatları Sanatkârının Edirne sanat hayatına katkı sağladığı Vakıf Kültür ve Sanat Evi'nde harikalar yaratmaya devam ediyor. 1/5 ölçekli Talika ve Fayton yapan ilk ve tek sanatçı olan Abacı, uzmanı olduğu talika üzerine bu kez hardaliye fıçısı işleyerek sanatına yeni bir boyut kazandırdı.
Kendisinden talep edilen talikaları geceli gündüzlü sıkı bir çalışma sonrası 15 günde tamamladığını ifade eden Özcan Abacı, “Bu süreçte oğlum da bana yardımcı oldu. Gece geç saatlere kadar atölyede birlikte çalıştık” dedi.
Ahşap ve metal çemberlerden oluşan 1/5 ölçekli yaptığı talikaların bu hafta içi TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na teslim edileceğini belirten Abacı, hardaliye fıçısı temasını ilk kez işlediğini ve bunun başta Kırklareli heyeti olmak üzere gören herkesin çok hoşuna gittiğini belirtti.
“MESLEĞE KAZANDIRILACAK YENİ İSİMLER LAZIM”
Sanatıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Abacı, Edirne'de mesleğe yeni kazandırılacak isimler olması gerektiğini ifade ederek, “Şu an yalnız başıma uğraşıyorum. Bu nereye kadar böyle sürecek bilmiyorum. Bu işe gönül verecek meraklı insanlar lazım. Bunun için de insanın önce kendini keşfetmesi gereliyor. Bana seneler önce bu işi yapacağımı söyleseler kesinlikle inanmazdım. Ben kendimi keşfettim. Herkes bunu yapabilir. Şu an hayallerimin çok ama çok ötesindeyim” diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na 01.0098 kayıt numarasıyla Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) Listesi'ne aldığı talika ile ilgili birbirinden farklı çalışmalar yapan ve bu çalışmalarının karşılığını talikanın SOKÜM Listesi'nin yanı sıra il envanterine ve ulusal envantere kaydedilmesiyle alan Özcan Abacı, gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki birçok fuar ve organizasyonda Edirne'yi temsil ediyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx