ANASAYFA
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘En büyük tahribat eğitimde’
Eğitim-Sen Edirne Şubesi, AKP'nin 15 yıl süreyle en büyük tahribatı eğitim alanında yaptığını kaydetti. Eğitim-Sen, aydınlık yarınlar için ayağa kalktıklarını, gelecek kaygısı duyan halkı 17 Eylül 2017 tarihinde Kartal Mitingi'nde bir arada olmaya çağırdı.
Haberin Yayın Tarihi: 12-09-2017 08:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘En büyük tahribat eğitimde’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
ube Başkanı Ayhan Fırtına, “Şeriat özleminde olan zorbaya karşı gelecek kaygısı duyan, halkımızla 17 Eylül 2017'de Kartal Mitingi'nde buluşuyoruz” dedi.
Eğitim Sen Edirne Şubesi, Veli Der Edirne Şubesi ile birlikte sendika binasında düzenlenen ve Birleşik Haziran Hareketi Edirne Meclisi Yürütmesi’nden Gürbüz Tarçın’ın da katıldığı toplantıda eğitimin son durumunu masaya yatırdı. AKP iktidarının eğitim politikalarının eleştirildiği toplantıda Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, iktidarın eğitime yeni bir işlev yüklemeye çalıştığını öne sürdü. Eğitim- Sen Edirne Şube Başkanı ve Veli Der Edirne Şube Başkanı Mustafa Aytekin, ortak açıklamasında 17 Eylül Kartal Mitingi'ne çağrı yaparak şu ifadelere yer verdi:
“EĞİTİME YENİ İŞLEV YÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR”
“AKP 15 yıldır, en fazla tahribatı eğitim alanında yapmış ve yapıyor. Gerici kuşatma her geçen gün yaşamımızı ve geleceğimizi karartıyor. Piyasacı ve gerici bir zeminde yeni bir tek adam rejimi inşa ediyor. Bu amaç doğrultusunda eğitime yeni bir işlev yüklemeye çalışmakta. Yoğun bir saldırıyla yeniden yapılandırma faaliyetlerini kesintisiz itiraz ve farklı önerileri yok sayarak, hatta susturmaya çalışarak devam ediyor. Siyasi iktidar 3 Mart 2012 tarihinde kabul ettiği 4+4+4 yasasıyla bir yandan neo liberal eğitim politikalarıyla eğitimin ticarileşmesi piyasaya açılması diğer yandan gerici dinselleştirme dönüşümüne hız verdi. Dolayısıyla AKP iktidarı kamu yönetimini elinde bulundurma ve düzenleme yapma yetkisini toplumun genel çıkarları ve öğrencilerin gereksinimleri, tercih ve yönelimleri için değil, kendi hedefleri doğrultusunda kullanıyor. Geldiğimiz aşamada iktidarın, eğitimle ilgili çıkar amaçlarını ve geleceğe dönük hedeflerini gizleyemediği düzenlemelere tanık oluyoruz.
“TEHLİKENİN BOYUTUNU GÖSTEREN DURUMLAR”
Müfredat değişikliği, kurum açma-kapama ve ad değiştirme yönetmeliği, felsefe ve bilim derslerinin azaltılması, bu derslerin üniversitelerdeki kontenjanının düşürülmesi, evrim teorisinin müfredattan çıkarılması, şeriat hukukuna göre hükümlerin müfredata eklenmesi, okullara mescit üniversitelere camii zorunluluğu getirilmesi, öğrencilere başörtü (türban) takmayı serbest bırakması ve zorlanması, ihtiyaç olmadığı halde imam hatip okullarının hızla arttırılması, soyut kavramları henüz değerlendiremeyen 4 -6 yaş çocuklarını dini eğitime zorlama, örgün eğitim içindeki çocukların camilere taşınması, gerici tarikatlara bağlı vakıf ve derneklerle yapılan protokoller, anti demokratik yollarla yandaş yalaka idarecilerle kadrolaşma, devletçe hormonlaşmış büyümesi desteklenmiş sarı sendikaların yaratılması, güvencesiz ve kölelik koşularında çalışmaya zorlama gibi durumlar tehlikenin boyutunu gösteriyor. Yaşananlar; siyasal İslamcı anlayış düşünen, soran, sorgulayan, eleştirel düşüncenin ve bilimin ışığında yetişen nesiller yerine kendine koşulsuz biat eden,  kindar ve dindar, nesiller istendiğini gösteriyor. Tarikatlardan beslenen ve onları büyütenlerin FETÖ'den ders çıkarmadığı anlaşılıyor.
“EĞİTİM EŞİT VE ULAŞILABİLİR OLMALI”
Eğitim; herkes için ulaşılabilir, eşit, demokratik, parasız, laik, bilimsel, anadilinde ve kamusal olarak verilmesi gereken bir hizmet olmalı. Yoksul halk çocuklarının eğitim hakkı gasp ediliyor. Farklı inançlar yok sayılarak, özellikle toplumun önemli bir kesimini oluşturan Alevilerin talepleri görmezden gelinmekte, zorunlu din dersleri ile AİHM kararları uygulanmamakta.
KARTAL MİTİNGİ'NE ÇAĞRI
Bizler çocuklarımızı esaretten kurtarmak, hayallerini gerçekleştirmesine fırsat yaratmak ve onurlu bir gelecek kurmak için üzerimize düşeni yapmalıyız. Eğer evlatlarımızı seviyorsak 'başımıza bir iş gelmesin' diye boyun eğecek olursak, köleleşir çocuklarımıza en büyük kötülüğü işte o zaman kendimiz yapmış oluruz. 
Şimdi aydınlık yarınlar için ayağa kalkıyoruz, Şeriat özleminde olan zorbaya karşı Gelecek kaygısı duyan, halkımızla 17 Eylül 2017 de Kartal Mitingi'nde buluşuyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Gazi kazada yaşamını yitirdi
EDİRNE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
‘Amacımız mutlu gençlik’
Fisskos.com İle Eğlenceli Test Çözün
Geçen Haftanın En Çok Okunan 5 Haberi
Edirne'de doğum en çok Haziran'da
Gençlik Koşusu'nda ödüller sahiplerini buldu
Hikmet Aksoy'dan Günün Karikatürü
Nurşen ve Seyfi'ye mutluluklar
Turizme 'spor' desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx