ANASAYFA
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘En temel meselesi eğitim’
Edirne Anadolu Gençlik Derneği Edirne İl Temsilcisi Abdülhamit İriş, kalkınmanın ancak kaliteli bir eğitimle mümkün olduğunu söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 13-09-2017 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘En temel meselesi eğitim’

AGD İl temsilcisi İriş, yeni eğitim - öğretim yılının öğretmenlere, öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını dilediği açıklamasında şunları söyledi; 
“Ülkemizin en temel meselesi eğitimdir. Bu önemli meseleyi gündemde tutmak başta hükümet olmak üzere bütün kesimlerin ve hepimizin görevidir. Sadece günü kurtarmaya çalışan toplumların geleceği aydınlık olamaz. Geleceğin daha müreffeh olabilmesi bugünün çocuklarını ve gençlerini her bakımdan iyi yetiştirmemize bağlıdır.
Eğitimin nihai gayesi kalkınmadır. Kâmil manada bir kalkınma manevi kalkınmayla başlar, maddi kalkınmayla tamamlanır. Evet, müfredat; üretim ve katma değer sağlamalıdır. Ancak bireyi değil, toplumu öncelemelidir, binayı değil, insanı öncelemelidir, rekabeti değil, fazileti öncelemelidir, sömürüyü değil, paylaşmayı öncelemelidir. Menfaati değil fedakârlığı esas alan bir içeriğe sahip olmalıdır. Yani şahsiyet ve karakter eğitimine büyük önem ve öncelik verilmelidir.
Yeni bir kimlik oluşturayım derken, öz değerlerimizi dikkate almayan, farklılıkları ortadan kaldıran, tek tipçi bireyler yetiştirmeyi hedefleyen eğitim ve ideolojik yaklaşımdan vazgeçilmelidir. Fikri hür, vicdanı hür nesiller ancak böyle yetişebilir. Siyasi sınırlar içerisine hapsolmuş ve kronolojik bir tarih öğretisiyle çocuklarımızın ufkunu açamayız. Coğrafyamızdaki ortak medeniyet, değerlerimiz ve birikimler göz önünde bulundurulmalıdır. Sınırlarımızı aşan etkileşimi ile geniş bir coğrafyada ortak medeniyet mirasına sahip olunduğu vurgulanmalıdır. Balkanlardan Kafkaslara, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya, daha pek çok yeri kapsayan geniş ve köklü coğrafyamızın her bir yöresi ayrı ayrı ele alınarak çocuklarımıza tarih şuuru verilmelidir. 
Parlak medeniyetimizin mimariden şehirciliğe, tıptan matematiğe, müzikten şiire, bütün değerleri yeni kuşaklara anlatıp sevdirilmelidir. Bu anlayış eğitimimizin her alanında hissedilmelidir. Böylece özgüveni yüksek, geleceğe dair heyecan ve hedefleri olan bir nesil yetişecektir. Bütün toplumumuzun en asli görevi böylesine bir gençliği yetiştirmek olmalıdır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Gazi kazada yaşamını yitirdi
EDİRNE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
‘Amacımız mutlu gençlik’
Fisskos.com İle Eğlenceli Test Çözün
Edirne'de doğum en çok Haziran'da
Geçen Haftanın En Çok Okunan 5 Haberi
Gençlik Koşusu'nda ödüller sahiplerini buldu
Hikmet Aksoy'dan Günün Karikatürü
Turizme 'spor' desteği
KOBİ - KOBİGEL'den proje teklif çağrısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx