ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Işıkseren'den 'müdahale' çıkışı
Edirne siyasetinin yakından tanıdığı CHP Üyesi Nurhan Işıkseren, belediye başkanlarının seçim sürecine müdahale etmemeleri yönünde uyarıda bulunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na aynı konuyu içeren dört sayfalık bir dilekçe göndererek, “Belediye başkanlarının kongrelere müdahalesinin önüne nasıl geçeceksiniz?” diye sordu...
Haberin Yayın Tarihi: 13-09-2017 08:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Işıkseren'den 'müdahale' çıkışı

Olgay GÜLER
Edirne siyasetinin yakından tanıdığı CHP Üyesi Nurhan Işıkseren, belediye başkanlarının seçim sürecine müdahale etmemeleri yönünde uyarıda bulunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na dört sayfalık bir dilekçe gönderdi. Işıkseren, parti içinde yönetsel ve örgütsel sorunlara da değindiği dilekçesinde Kılıçdaroğlu'ndan, Belediye başkanlarının kongre sürecini yönlendirmelerinin, yönetimleri belirlemelerinin önüne nasıl geçileceğinin somutlaştırılması ve parti kamuoyuna duyurulmasını talep etti. 
Işıkseren, Kemal Kılıçdaroğlu'na Belediye Başkanları toplantısında dile getirdiği 'kongre sürecine müdahil olmayın' sözünden yola çıkarak dün dört sayfalık bir dilekçe gönderdi. Konu hakkında ilk olarak basın toplantısı düzenleyen ve dilekçeyi niye gönderdiğini anlatan Işıkseren, “Bunlar CHP'nin yapısal bir sorunu ve bu sorunlar giderilmediği sürece kendini yeniden üretiyor” dedi. 
“DİLEKÇEDE TESPİT VE TALEPLER VAR”
Edirne örgütünde 2010 yılından bu yana düzenli, örgüt katılımlı toplantıların yapılması konusunda hem il başkanlığı hem de genel merkez nezdinde çalışmalarının olduğunu söyleyen Işıkseren; “Bildiğiniz gibi yeni bir kurultay süreci var, mahalle delege seçimleri de önümüzdeki hafta sonu başlıyor. Bu yönde de sayın Genel Başkan'ın bir uyarısı var. Belediye başkanlarının kongreler sürecine müdahil olmaması, hatta bütünleştirici, uzlaştırıcı tavır sergilemesi noktasında bir hassasiyet sergiledi. Onunla ilgili de bu dilekçede bir takım tespitler ve talepler göreceksiniz” ifadelerini kullandı.
“ÖNEMLİ OLAN BU SORUNUN NASIL ÖNLENECEĞİ”
Söz konusu sorunun CHP'nin yapısal sorunu olduğunu söyleyen ve giderilmesi gerektiğini dile getiren Işıkseren şöyle konuştu; 
“Bunlar CHP'nin yapısal bir sorunu ve bu sorunlar giderilmediği sürece kendini yeniden üretiyor. Bazı illerde şöyle bazı illerde böyle üretiyor ama var. Bunun var olduğunu söyleyen ise partinin en üst kişisi. Diyor ki belediye başkanlarına; 'karışmayın ve müdahale etmeyin'. Asıl burada odaklanmamız gereken konu genel başkan nasıl müdahale edilmesini önleyecek? Yani zaten dilekçemde sonuç bölümünde kendisine bunu somutlaştırın ve kamuoyuyla paylaşın diyorum.
“BUNLAR KAPALI KAPILAR ARDINDAN GERÇEKLEŞEN OLAYLAR”
Bu sorunlar kapalı kapıların ardından gerçekleşen hadiseler. Bunları benim gibi birinin hafiyelik yapıp ortaya çıkarması mümkün değil. İşim de değil. Ama konunun özü ortada. Herşey açık. 2012'nin Aralık ayında sayın Kılıçdaroğlu 'örgüt yapımız kötü ve sağlıksızdır' dedi. Bu çok ciddi bir iddia. Bu örgütle 2012'den beri sen CHP'yi yönetiyorsun ve bu örgüt yapısının kötü ve sağlıksız olduğunu ifade etmene rağmen bununla ilgili herhangi bir adım atıldığını söylemek zor.
“DEMOKRASİDEN UZAKLAŞMAK GÜVENİLİRLİLİK SORUNU YARATIR”
Bunların karın ağrısı yapacak şekilde gizli kalması, ortaya çıkmaması demokrasi açısından çok sıkıntılı bir durumdur. Sorunlar ortaya çıkacak, çözüm önerileri geliştirilecek ki demokrasi kültürü gelişecek. Demokrasi kültürünü geliştirecek de bu ülkede yegane parti CHP'dir. Kendi içinde Türkiye'ye katılımcı, çoğulcu demokrasiyi getireceğim iddiası taşıyan partim eğer böyle üye seçimleri gibi konularda demokratik uygulamalardan uzak düşüyorsa o zaman seçmen nezdinde güvenilirlilik sorunu yaratır.” 
Işıkseren toplantıda ayrıca Kılıçdaroğlu'na göndereceği 4 sayfalık dilekçenin özetini de basın mensuplarıyla paylaştı. 'Yönetsel ve örgütsel sorunlar' başlığıyla tespit, değerlendirme ve taleplerini Kılıçdaroğlu'na ileten Işıkseren'in dilekçesi şu şekilde;     
“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu; isabetle belirttiğiniz gibi, partimizin örgüt yapısı sağlıksız ve kötüdür. Sizin Aralık 2012'de dillendirdiğiniz, benim ise çok önceden vakıf olduğum bu sorunu ve mütevazi çözüm önerilerini uzun zamandır parti kamuoyuna duyurma gayreti içindeyim. Hiç kuşku yok ki, çok yönlü bir meseleyle karşı karşıyayız. Ancak, çözüme dair sonuç getirici adımların atıldığını söylemek zor olsa gerek.
Sayın Genel Başkan, önümüzde kongreler var ve bu kongrelere, Aralık 2012'de belirttiğiniz gibi 'sağlıksız ve kötü örgüt yapısı' ile gireceğiz. Beş yılda bu sorunun çözümüne dair atılan adımların şekilsel kaldığı, sonuç getirmediği sizin de malumunuz. Geçen ay belediye başkanlarına 2018'te yapılacak olağan kurultay sürecine müdahale etmemeleri, çıkabilecek tartışmalarda uzlaştırıcı pozisyon sergilemeleri yönündeki uyarınız da, yönetsel ve örgütsel sorunlarımızın boyutunu yeterince ortaya koyuyor.
Peki nasıl çözülecek bu sorun? Belediye başkanlarının kongrelere müdahalesinin önüne nasıl geçeceksiniz? Umarım daha fazla geç kalmaz, somut adımlar atarsınız; mahalle delege seçimleri başlamak üzere zira. Dahası şudur; sizden önceki genel başkandan miras bu sorun, CHP'nin inandırıcılığını, güvenilirliğini ciddi ölçüde zedelemektedir. Partimizin siyasi etik değerlere, 'temiz toplum-temiz siyaset' anlayışına verdiği önemi lafta bırakmaktadır.
Sorunun vahametini iyice kavramak açısından, Edirne kamuoyuna defalarca yansıyan, önceki ve şimdiki belediye başkanları arasındaki çekişmeden bazı yansımaları buraya da taşımak, bilginize sunmak isterim. CHP kimliği ile dört dönem belediye başkanlığı yapan sayın Hamdi Sedefçi ile şimdiki belediye başkanı sayın Recep Gürkan arasında süreklilik arz eden atışma da gösteriyor ki, partimizde ciddi boyutta siyasi ahlâk sorunu var. Siyaseti rant kapısı gören anlayıştan kaynaklı bu ve benzeri davranışların önünü kesecek bir yönetim tarzının partimizde tesis edilmesi kaçınılmazlaşmıştır.
Evet, belediye başkanlarının örgüte müdahaleleri, yaslandıkları koltuk gücü ile yönetimleri, hatta temsil görevi üstlenecekleri belirlemeleri ciddi bir sorundur ve sadece maraza üretmektedir. Bu mahut durumun partimizin ileri taşınmasına hiçbir katkısı bulunmadığı gibi, seçmen nezdinde güven erozyonu yaratmaktadır.
Yukarıda değindiğim yönetsel ve örgütsel sorunlara çözüm geliştirmek amacıyla üye katılımlı bölge çalıştaylarının düzenlenmesini, belediye başkanlarının kongre sürecini yönlendirmelerinin, yönetimleri belirlemelerinin önüne nasıl geçileceğinin somutlaştırılması ve parti kamuoyuna duyurulmasını, arz ve talep eder, kongrelerin partimizin iktidar yolunun açılmasına katkı sağlayacak nitelikte gerçekleşmesini dilerim.”
Işıkseren basın toplantısı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na iletilmek üzere hazırladığı dilekçesini CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’ya teslim etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx