ANASAYFA
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çevre tehdit altında
Trakya Üniversitesi ve Türkiye Biyologlar Derneği işbirliğinde düzenlenen 13'üncü Uluslararası Ekoloji ve Çevre Kongresi'nde kontrolsüz sanayi ve şehir atıkları, yoğun tarımsal ilaç kullanımı, çarpık kentleşme, ekosistem bileşenlerinin yoğun tahribatı ve özellikle doğal kaynakların aşırı tüketiminin biyolojik zenginliklerin hızla yok olmasına ve ağır çevre kirliliğine yol açtığına dikkat çekildi...
Haberin Yayın Tarihi: 13-09-2017 08:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çevre tehdit altında

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesi ve Trakya Üniversitesi (T.Ü) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü işbirliği ile düzenlenen XIII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi Balkan Kongre Merkezi'nde başladı. Katılımcıların çevre ve ekoloji konusunda birçok alanda çalışmalarını sunma ve tartışma fırsatı bulacağı kongre 15 Eylül'e kadar devam edecek. 
Ulusal ve uluslararası katılımcıların yer aldığı 758 bildiri ve bu bildirileri hazırlayan 1440 katılımcı, ana teması; Çevre Koruma ve Biyolojik Çeşitlilik olan kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. Balkan Senfoni Orkestrasının konseri, T.Ü'nün tanıtım sunumu ve Türkiye'de bilime büyük hizmetleri olan Ord. Prof. Dr. Curt Kosswig'in kısa özgeçmişi ve tanıtım sunumuyla devan eden kongre açılışında ilk sözü Kongre Başkanı T.Ü Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe aldı. Prof. Dr. Çamlıtepe, hızla gelişen kontrolsüz sanayi ve artan nüfusun oluşturduğu aşırı tüketim küresel ölçekte yaşamı tehdit eden önemli sorunları da beraberinde getirdiğini belirterek söze başladı. Kontrolsüz sanayi ve şehir atıkları, yoğun tarımsal ilaç kullanımı, çarpık kentleşme, ekosistem bileşenlerinin yoğun tahribatı ve özellikle doğal kaynakların aşırı tüketiminin biyolojik zenginliklerin hızla yok olmasına ve ağır çevre kirliliğine yol açtığını kaydeden Prof. Dr. Çamlıtepe, “Son yıllarda, özellikle sivil toplum kuruluşlarının baskıları ses getirmeye başlamış ve çeşitli ülkeler gezegenimizdeki yaşamı tehdit edecek boyuta gelen ekosistem tahribatı ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için çevreyle barışık, istikrarlı ve sürdürülebilir gelişme kavramı üzerinde durmaya başlamışlardır. İnsan soyunun sürdürülebilir bir yaşam ortamında devam etmesinin bir önkoşulu olarak 'ekosistemdeki hassas dengelerin korunması' gerekliliğini bilen ülkeler çeşitli organizasyonlar oluşturmuş ve stratejiler geliştirmiştir” dedi.
SİVRİSNEKLE MÜCADELESİ VE OLAYIN CİDDİYETİNİ ALGILAYAN BELEDİYEYE KUTLAMA 
Kongrede ulusal ve uluslararası davetli katılımcıların yer aldığı 'Biyoçeşitlilik', 'Trakya'da çevre sorunları' ve vektör ekolojisi ve vektör kontrolü' isimli paneller olacağını belirten Prof. Dr. Çamlıtepe, sivrisinekle yaptığı mücadele ve olayın ciddiyetini algılamasından dolayı Edirne Belediyesi'ni kutladı. Prof. Dr. Çamlıtepe devamla şöyle konuştu:
“Özellikle vektör ekolojisi ve kontrolü panelinde bölgemiz için önemli bir sağlık sorunu olan sivrisinekler ve mücadelesi geniş şekilde tartışılacak. Sivrisinekle mücadele konusunda özellikle Edirne Belediyesi'ni yaptığı mücadeleden ve olayın ciddiyetini algılamasından dolayı kutluyorum. Trakya Üniversitesi de bu konuda üzerine düşeni yapmaya çalışmaktadır. Diğer ilgili kamu kuruluşlarının, Edirne Valiliğimizin de gerekli destekleri ve işbirliğini göstereceklerinden şüphesiz kuşkumuz bulunmamaktadır. 
Kongremizin anısına düzenlenen Ord. Prof. Dr. Curt Kosswig Türkiye'de bilime hizmet etmiş büyük bir bilim adamı ve doğa insanıdır. Fiziksel özellikleriyle Atatürk'e benzetildiğinde gururlanırdı, Cumhuriyet ilkelerini çok benimsemiş, Türkiye'yi ve Türkleri çok sevmiştir. Osmanlı'ya başkentlik yapmış, Mimar Sinan'ın şaheseri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan muhteşem Selimiye camisine ev sahipliği yapan Edirne ilimiz tarihi ve kültürel açıdan zengin bir il olduğu kadar yaklaşık 4000 kadar farklı bitki ve hayvan türüne sahip olmasıyla biyoçeşitlilik açısından da şanslı ve zengin bir ildir. Yunanistan ve Bulgaristan'la sınır oluşturan serhat şehri Edirne 3 nehrin ve 4 dinin birleştiği dünyadaki tek yerdir. Tarihi camileri, kiliseleri, sinagogları ve bahailerin kutsal mekânları ile Roma döneminden kalma kale içi semtinde Edirne evlerini ve sokaklarını gezerken hayran kalacağınız Tarih ve Kültür şehri Edirne, Avrupa Birliği müze ödüllü eşsiz Edirne Darüşşifa Sağlık Müzesi (Sultan II. Beyazıt Kompleksi), tarihi Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi kompleksi, Adalet kasrı, Osmanlı Saray kalıntıları, Dolmenleri, Meriç nehri ve tarihi köprüleri, tarihi çarşıları, müzeleri, festivalleri, Edirne tava ciğeri, badem ezmesi ve Edirne peyniriyle, hoşgörülü, sevgi dolu kent sakinleriyle sizleri büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.”
'SİZ KİMSİNİZDEN?' BUGÜNE UZANAN BAŞARILI YOLCULUK
Biyologlar Derneği İzmir Şube Başkanı Kongre Başkanı Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Engin, ilkini İzmir'de yaptıkları Çevre ve Ekoloji Kongresi'nde Edirne'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kongre yapmanın onur verici ve kolay olmadığını kaydeden Öğr. Gör. Dr. Engin, emeği geçen herkese teşekkür etti. 38 yıllık akademisyen olduğunu ve 35 yıl önce biyologların bazı sorunlarını konuşmak üzere Maliye Bakanlığı'na gittiğinde bir memurun 'Siz kimsiniz ki kan almaktan başka ne işe yararsınız' sözleriyle dernekçi olmaya karar verdiğini belirten Öğr. Gör. Dr. Engin şöyle devam etti:
"Doğru söylüyordu şahsım kimdi ki ben ve bir kaç arkadaşım ancak bir dernek olarak var olacaktık. O günden beri biyologların haklarını savunmada, biyolojinin önemini çevreye anlatmakla geçti dernekçilik ömrüm. Siz kimsinizden bugün mesleki tanımımızın yapılmasına hatta benden önce ki başkanlarımızın da çok büyük katkılarıyla bugün iş güvenliği konusunda uzman olabilecek haldeyiz. Çok çalıştık, çok adımlar attık. Her yerde temel bilimlerin önemini anlatıyoruz. Biyo-lojinin ve biyolojinin yaşantımızdaki önemini anlatıyoruz. Biyolog olmaktan her zaman gurur duydum, bundan sonra da gurur duyacağım." 
PROF. DR. ALKAN: BİYOLOJİ VE TEMEL BİLİMLERİN ÖNEMİNE FARKINDALIK OLUŞTURULACAK
T.Ü Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Alkan da, konuşmasına küçük bir listeyle başlamak istediğini belirtti ve "Küresel, ısınma, kuraklık, iklim felaketleri, ormansızlaşma, canlı türleri ve biyoçeşitliliğin ortadan kalkması, çevre kirliliği gibi bunların hepsi yaşamın sürdürülebilirliğine büyük tehditler oluşturmakta ve güncel olarak dünyada tartışılmakta. Trakya Bölgesi de çok çevre problemleri yaşamakta. Hakikaten biyoçeşitlilik büyük tehdit altında kalmakta. Kongrenin, evrensel amaçlarının yanı sıra bölgesel sorunlarına da bir defa daha dikkat çekecek olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyorum. Bu kongre vesilesiyle biyolojinin ve temel bilimlerin önemi konusundan bir farkındalık oluşmasına katkı sağlayacağını da düşünüyorum" dedi.
PROF. DR. UZUN: ÇEVRE DUYARLILIĞI BAĞLAMINDA BİLİMSEL ÜRETİMDE HAMLE YAPARIZ 
 Kongrenin, Trakya Üniversitesi adına bir çevre duyarlılığı bağlamında bir bilimsel üretimde hamle yapmaya vesile olmasını diledi. Kaynak bulma ve araştırmaları kolaylaştırma konusunda destek sözü veren Prof. Dr. Uzun konuşmasında şunlar yer verdi:
“Çevre, ekoloji, iklim değişikliği, tarım, gıda, yaban hayatı, hava kirliliği gibi bir çok önemli konu burada tartışılacak. Bu konular üniversitemizi çok yakında ilgilendiriyor. Bizim kendi kısıtlı bilgilerimizle bu konular üzerine bazı projelerimiz var. Henüz daha yönetime geleli bir yıl oldu.  Bunlarla ilgili bazı adımlar attık. Sizlerden beklentimiz özellikle önemli bu toplantı neticesinde gelişen oluşan bilgiler ve yeni sorular üzerine araştırmalar yapmanız özellikle kendi üniversitem için konuşuyorum ve bunların neticesinde bizleri yönlendirmenizdir. Bizler sizlere kongreye verdiğimiz destek gibi bir çok konuda kaynak bulma, araştırmalarınızı kolaylaştırma konusunda yardım etmekle mükellefiz. Bu toplantı bir vesile olur üniversitemiz adına bir çevre duyarlılığı bağlamında bilimsel üretimde bir hamle yaparız."
TEŞEKKÜR PLAKETİ TAKDİMİ
Konuşmalardan sonra plaket takdimine geçildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETSO Genel Sekreteri Nevzat Taşkın, İzmir Biyologlar Derneği Başkanı Öğr. Gör. Dr. Deniz Engin, Kongre Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe'ye Rektör Vekili Prof. Dr. Cem Uzun, Rektör Vekili Prof. Dr. Cem Uzun, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Erol Okan ve İzmir Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Dinçer Ayaz'a da Kongre Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe teşekkür plaketlerini takdim etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Gazi kazada yaşamını yitirdi
EDİRNE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
‘Amacımız mutlu gençlik’
Fisskos.com İle Eğlenceli Test Çözün
Nurşen ve Seyfi'ye mutluluklar
Geçen Haftanın En Çok Okunan 5 Haberi
Edirne'de doğum en çok Haziran'da
Gençlik Koşusu'nda ödüller sahiplerini buldu
Hikmet Aksoy'dan Günün Karikatürü
Turizme 'spor' desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx