ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Zorlutuna nihayet!
Edirne'deki kentin ön önemli sivil mimari örneklerinden 1883 yılında inşa edilen harabe halindeki Zorlutuna Konağı nihayet ayağa kalkıyor... Almanya'da sağlık merkezi bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Burgazlı tarafından satın alınan tarihi yapıda Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndaki sürecin tamamlanmasıyla birlikte restorasyon çalışmalarına başlanıyor...
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2017 08:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Zorlutuna nihayet!

Bülent AYAN - İsmail DEMİRAY
Edirne'deki kentin ön önemli sivil mimari örneklerinden 1883 yılında inşa edilen harabe Zorlutuna Konağı nihayet ayağa kalkıyor. Almanya'da sağlık merkezi bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Burgazlı tarafından satın alınan tarihi yapıda Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndaki sürecin tamamlanmasıyla birlikte restorasyon çalışmalarına başlanıyor.
Kentin en önemli ve hareketli güzergahı Talatpaşa Asfaltı'nda Zorlutuna ailesine yıllarca kucak açan, bir o kadar süre kız öğrenci yurdu olarak kullanılan tarihi yapı daha sonra kaderine terk edilince giderek yok olmaya başladı.  Edirne'de 2000 yılında göreve başlayan Merhum Vali Fahri Yücel'in kente yeniden kazandırmak için çaba harcadığı ancak varisleriyle fiyat konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine satın alınmasından vazgeçilen konağa bir dönem Alman Hastanesi yöneticileri de talip oldu. Ancak, bazı varislerle yine anlaşma sağlanamaması yüzünden bu satış da gerçekleşmedi.
Edirnelilerin her gün önünden geçerken hüzünle seyrettiği tarihi yapıya son olarak Almanya'da yaşayan Prof. Dr. Mehmet Burgazlı talip oldu. Zorlutuna Ailesi'nin varis 5 torunu ile anlaşarak binanın yeni sahibi olan Prof. Dr. Mehmet Burgazlı, restorasyon için hemen kolları sıvadı.
Zorlutuna Ailesi'nin 5 torunundan müteahhit Kahraman Zorlutuna, satış işleminin gerçekleşmesinin ardından binayı metal perdeyle çevreleyerek kalan duvarlarının çökmemesi için önümüzdeki hafta iskele kuracaklarını söyledi.
Binaya ait projelerin Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nda mevcut olduğunu belirten torun Zorlutuna, kurulun onayının ardından hemen restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti. Zorlutuna, Prof. Dr. Mehmet Burgazlı'nın Almanya'da bulunması nedeniyle çalışmaların tamamlanmasına kadar işin başında kendisinin bulunacağını ve çalışmaların tamamlanmasından sonra yapıyı kendisine teslim edeceklerini söyledi.
Zorlutuna, Prof. Dr. Mehmet Burgazlı'nın konağın ayağa kalmasının ardından yeni işlevi konusunda şimdilik bir projesinin mevcut olmadığını, kendisinin öncelikle restorasyon konusu üzerine yoğunlaştığını söyledi.  Almanya'nın Wuppertal kentinde sağlık merkezi bulunan Prof. Dr. Mehmet Burgazlı'nın pek çok başarılı çalışması bulunduğu, 2009 yılında İnternet şirketi IMEDO tarafından yapılan bir anket sonucunda ülkenin en iyi üçüncü aile hekimi seçildiği öğrenildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx