ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Daha çok din, daha az bilim’
Birleşik Haziran Hareketi Edirne Meclisi, eğitim sisteminin laik, bilimsel ve kamusal temeller üzerinde yükselmesi gerektiğini belirterek, herkesi 17 Eylül'de İstanbul Kartal'da gerçekleştirilecek Laik Eğitim Mitingi'ne katılmaya çağırdı.
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2017 07:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Daha çok din, daha az bilim’

Birleşik Haziran Hareketi Edirne Meclisi adına Gürbüz Tarçın, Zülküf Ateş ve Koralp Selçuk yaptıkları ortak açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim müfredatı ile çocuklara “daha çok din daha az bilim”i dayattığına dikkat çekerek şunlara yer verdi:
“AKP iktidarı, rejimi değiştirme çabasını son hızla sürdürüyor. Eğitime yönelik dinsel kuşatma, AKP'nin bir din devleti kurma hedefinin en önemli ayağı olarak öne çıkıyor. 4+4+4 eğitim modeliyle hız kazanan gerici program, çok daha büyük ve kapsamlı düzenlemeler eşliğinde başka bir aşamaya taşınıyor. Cihat eğitiminin müfredata eklenmesi, evrim teorisinin çıkarılması ve müfredatın dinselleştirilmesi bu adım-lardan sadece birkaçıdır. Müfredat artık 'Daha çok din, Daha az bilim' anlayışıyla oluşturuluyor.
Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, Ensar Vakfı gibi dinci tarikat-cemaat ve vakıflarla Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokollerle birlikte eğitimde paralel örgütlenmenin önü açıldı. İmam Hatip Liselerinin sayıları ise yeni düzenlemelerle çoğaltılıyor. Kurum Açma Kapama ve Ad Verme Yönetmeliği ile küçük yerleşim yerlerinde imam hatip okulu dışında okul açmak artık mümkün olmayacak, üstelik var olan okullar da kapatılabilecek. Bu gibi düzenlemelerle çocuklarımız taşımalı eğitim sistemine ve cemaat - tarikat yurtlarında kalmaya mahkum ediliyor, yeni Ensar skandallarının, Aladağ yangınlarının önü açılıyor. İmam hatip okullarının çoğaltılması yetmiyor, bütün okullar imam hatipleştiriliyor. Eğitim sistemindeki değişiklikler, hem kindar ve dindar hem de kula kulluk eden nesiller yetiştirmeyi, biat toplumu yaratmayı amaçlıyor. Bu anlayış, özgür düşünmeyi merkeze koyan bilimsel ve evrensel bir eğitim sistemini bütünüyle çökertmeyi amaçlıyor. 
Çocukların tarikatlara teslim edilmesinin ana okul yaşına kadar indiği, İslamcı yurtlarında öğrencilerin geleceklerinin heba edildiği, karma eğitimin kaldırılmasının önerildiği karanlık bir ortamda laik ve bilimsel eğitimi savunmak ve yeniden inşa etmek, yalnızca eğitimcilerin değil toplumun tüm ilerici güçlerinin sorumluluğudur. Birleşik Haziran Hareketi Edirne Meclisi, çocuklarımızın karanlık tarikatların eline teslim edilmek istendiği bu eğitim düzenine karşı laik ve bilimsel eğitim mücadelesini yükseltecektir. Eğitim alanında gericiliğe karşı mücadele yürütenlerle birlikte yol haritamızı belirledik. 17 Eylül'de ise İstanbul Kartal'da gerçekleştirilecek olan Laik Eğitim Mitingi'nde olacağız. 17 Eylül'de okulları, çocuklarımızı savunmak için hep birlikte olmaya, bu çağrıyı büyütmeye davet ediyoruz. Taleplerimiz memleketin ve öğrencilerin, ailelerin aydınlık geleceği içindir: ENSAR'la ve tarikatlarla yapılan protokoller derhal iptal edilmelidir. Çocuklarımızı ayrıştıracak cihat eğitimi gibi dinci içerikler müfredattan çıkarılmalıdır. İlköğretim ve ortaöğretimde İmam Hatipleştirilme zihniyetine son verilmelidir. Eğitim sistemimiz laik, bilimsel ve kamusal temeller üzerinde yükselmelidir. Her yurttaşa eşit, parasız, nitelikli eğitim hizmeti sunulmalıdır.'Daha çok din, Daha az bilim' anlayışına karşı, çocuklarımızın hayalleri, gönenci ve geleceği için, geleceğimiz için laik ve bilimsel eğitim için omuz ver! 17 Eylül Kartal Mitingine Katıl!” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx