ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kadirhane 'son sürat'
Kültür ve tarih şehri Edirne'de 'nereyi kazsan tarih fışkırıyor' sözünün canlı örneği bugünlerde kurtarma çalışmaları biten Kadirhane Dergahı'nda somutlaşıyor...
Haberin Yayın Tarihi: 16-09-2017 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kadirhane 'son sürat'

Olgay GÜLER
Kültür ve Tarih şehri Edirne'de 'nereyi kazsan tarih fışkırıyor' sözünün canlı örneği bugünlerde kurtarma çalışmaları biten Kadirhane Dergahı'nda somutlaşıyor. Bölgede 2017 yılı başlarında bir inşaatın temel kazısı esnasında kalıntıları ortaya çıkan ve 3 aylık bir sürede kurtarma kazısı biten dergahın yapım projesinin onaylanmasından sonra 2 yıl içinde aslına uygun olarak yeniden yapılması hedefleniyor.
Tarihin vücut bulduğu şehir Edirne'de vakıf eserleri bir bir ayağa kaldırılmaya devam ediyor. 2017 yılının başlarında bir inşaat kazısı sırasında izlerine rastlanan ve geçmişi 1600'lü yıllara dayanan Kadirhane Dergâhı için 9 Haziran'da başlayan kurtarma kazısı sona ererken, aslına uygun yapılması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü titizlikle çalışıyor. 
Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren konuyla ilgili yaptığı açıklamada kurtarma kazısı biten dergâhın aslına uygun yapılması için projelendirme sürecinin başlayacağını söyledi. Dergaha ait semahane, türbe ve derviş hücrelerini gibi yapılara ait izlerin gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Güneren; “Burası aslında ilk başta bir konakmış. İsmail Ruhi Efendi'nin Edirne'yi ziyareti esnasında kaldığı ev. Daha sonra burası dergaha çevriliyor 1600'lü yılların başında. Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına kadar da burası açık kalmış ve kullanılmış. Kadirilerin mutlaka bulunması gereken özellikleri burada görüyoruz. Semahane, türbe, selamlık ve derviş hücreleri olduğunu görüyoruz” dedi. 
Söz konusu bölgenin daha önceden özel mülke ait olduğunu hatırlatan Güneren; “Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılında başlattığı kamulaştırma çalışmalarıyla birlikte mülkiyetini aldık. Bizim kayıtlarımızda buranın Bezirgan Mehmet Efendi Vakfı yoluyla vücut bulduğu ortaya çıktı. Daha önce müzenin burada yaptığı çalışmayı derinleştirdik. Mevsimin de güzel gitmesiyle kapsamlı bir kazı çalışması yaptık. 90 günlük süre zarfında kazıyı bitirdik” diye konuştu. 
Kazı çalışmaları sonunda Kadirhane'nin kalıntılarına ulaştıklarını sözlerine ekleyen Güneren, “Bundan sonra projelendirme aşamasına geçiyoruz. Çünkü burada bir çalışma yapmak için projeleri yapıp, Koruma Kurulu'ndan geçirmemiz gerekiyor. Röleve, restorasyon ve restitüsyon projelerini yapacağız. Elimizde Kadirhane'ye ait eski fotoğraflar var. Projeleri tamamladıktan sonra rekonstrüksiyon yöntemiyle yapıyı ihya etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 
Öte yandan Güneren, hayata geçirilecek projenin onaylanmasından sonra yaklaşık 2 yılda dergahın aslına uygun bir şekilde ayağa kaldırılacağını belirtti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Psikolog Akın vefat etti
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Milli davet
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx