ANASAYFA
25 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Rengarenk' piknik
Hem dezavantajlı kadınların istihdamını hem de kaybolmaya yüz tutmuş kilim dokuma sanatını canlandırmayı hedefleyen 'Rengarenk' projesi kapsamında düzenlenen piknikte Kilim Dokuma Kursu'nu başarıyla tamamlayan 21 kursiyere sertifikaları teslim edildi…
Haberin Yayın Tarihi: 21-09-2017 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Rengarenk' piknik

Orkun AKMAN
Edirne Rotary Kulübü Derneği öncülüğünde Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkınma Derneği ile Edirne Sanayici İş Adamları Derneği ortaklığıyla hayata geçirilen 'Rengarenk' projesi kapsamında önceki gün İki Köprü Arası'ndaki Manzara Bahçe'de bir piknik organizasyonu düzenlendi.
Dezavantajlı ve Roman kadınları istihdam etmeyi yönelik olan ve aynı azmanda kaybolmaya yüz tutmuş kilim dokuma sanatını tekrar canlandırmayı hedefleyen proje kapsamında açılan Rengarenk Kilim Dokuma Kursu'nu başarıyla tamamlayan 21 kursiyere sertifikalarının da takdim edildiği piknikte kursiyerler ve katılımcılar oyun havaları eşliğinde dans edip gönüllerince eğlendi.
PROJENİN TOPLAM BÜTÇESİ 123 BİN EURO
Piknik öncesi katılımcılara 'Hoş geldiniz' konuşması yapan Edirne Rotary Kulübü Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Serhad Ceylan, İŞKUR ve Edirne Halk Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirilen proje kapsamında 21 kursiyerin başarıyla kursu tamamladığını ifade ederek, “Projemizin toplam bütçesi 123 bin Euro olup Edirne Rotary Kulübü olarak bu projeye 7 bin Euro katkı sağlanmıştır. Rotary 2420'nci Bölgede tek Avrupa Birliği Projesi gerçekleştiren kulüp Edirne Rotary Kulübü'dür. Türkiye'de ise ikinci kulüptür. Bu bakımdan gerçekleştirmiş olduğumuz bu proje süreci tüm Rotary bölge tarafından takip edilmektedir. İleriki dönemlerde bu işbirliğinin arttırılması yönünde çalışmalarımız olacaktır” dedi.
KİLİM DOKUMA SANATI TEKRARDAN CANLANIYOR
Edirne'de yaşayan Roman ve dezavantajlı kadınlara yönelik olarak hazırlanan  projede Edirne'de kaybolmaya yüz tutmuş olan kilim dokuma sanatını tekrar canlandırmanın da gururunu yaşadıklarını ifade eden Ceylan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“En büyük amaçlarımızdan bir tanesi de Edirne çarşılarında bu ürünlerin satılarak Edirne ekonomisine katkı sağlamasıdır. Bu konuda Edirne Rotary Kulübü olarak diğer paydaşlarımızla birlikte gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz. Sizlerden de beklentimiz bu ürünlerimizin satın alınması konusunda gerekli desteği sağlamanızdır. Edirne'ye gelen misafirlerimize badem ezmesi, lokum, meyve sabunu, Edirnekari'lerin yanında artık Edirne kilimlerini de hediye edebilirsiniz. Edirne Rotary Kulübü olarak bu el sanatımızı tekrar canlandırarak Edirne'ye armağan etmenin gururunu tüm dostlarımızla birlikte yaşıyoruz.”
İSMAİL BİLGİ: EĞİTİM SÜRECİNDE 450 KİLİM DOKUNDU
Edirne Rotary Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bilgi ise proje fikrini ortaya atan ve 4 yıllık süreçte projenin yürütülmesinde yardımcı olan Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkınma Derneği'ne ve Başkanı Hilmi Keskin'e, Edirne Sanayici ve İşadamları Derneği'ne ve Başkanı İsmet Açıkgöz'e teşekkür etti. Proje kapsamında 3 ay süren atölye eğitimlerinin Refik Büyüaşık ve Emin Polat tarafından verildiğini ifade eden Bilgi, “Eğitim sürecinde atölyede 450 kilim dokundu. Dokunan kilimlerin bir bölümünden kadınlarımız yaratıcı fikirlerini ortaya koyarak çanta, panço ve battaniye ürettiler. Proje kapsamında önümüzdeki günlerde İletişim Eğitimi, Teknik Gezi ve Sergi olarak planlanan faaliyetler gerçekleştirilecektir” dedi.
YUSUF GÜLER: AB PROJELERİ ÇEŞİTLENDİRİLMELİ
Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler ise yaptığı konuşmada, “Özellikle kadınlarımızın toplum yaşamına ve iş yaşamına katılmasını önemsiyorum. Bu tür AB projelerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi için çaba sarf etmeliyiz. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu projelerin Edirne'mizin sosyo-ekonomik hayatına pozitif katkılar yapmasını diliyorum. Kurs kapsamında kaliteli ürünler elde edilmiş. Kadınlarımızın kursu zevkle ve başarıyla tamamladığını görüyorum ve onları tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.
Kursiyerlerden Tuğçe Karabacak ise yaptığı konuşmada; “Biz bu kursa başlamadan önce kilim dokumayla ilgili ne yapacağımız konusunda bir fikrimiz yoktu. Fakat kurs başladıktan sonra yapabileceklerimiz konusunda bilgilendikçe çok farklı ürünlerle yaratıcılığımızı da arttırdık. Kurs süresince kurs arkadaşlarım, eğitmenimiz ve Rotary ekibiyle çok sıcak diyaloglarımız oluştu. Edirne Rotary Kulübü gerek eğitim konusunda gerek tüm ihtiyaçlarımızın karşılanması konusunda desteklerini esirgemediler. Kurs arkadaşlarım adına da hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Bu kursu başarıyla bitirdik ve sertifikalarımızı aldık. Fakat Edirne'de bu konuyla ilgili bize istihdam sağlayacak bir firmanın olmaması bizi üzmektedir. Buradan tüm kurs arkadaşlarım adına yetkililerden bu mesleği devam ettirmemiz için desteklerini rica ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Kilim Dokuma Kursu'nu başarıyla tamamlayan 21 kursiyere sertifikaları dağıtıldı ve daha sonra kursiyerler ve katılımcılar oyun havaları eşliğinde dans edip gönüllerince eğlendi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne şüpheli ölüm
Kestiği ağaç hayatına mal oldu
Susesi'ne son görev
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Araç zıplatan kanal
Kötü tezahürat yakışmadı
Çiftçide moral ‘sıfır’
Üniversiteliye 'kamuda staj' müjdesi
Şükrüpaşa'da su kesintisi
Sevgi Çemberi büyüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE