ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Kimsenin adamı olmayın'
Edirne siyasetinin yakından tanıdığı isim, CHP 25'inci Dönem Milletvekili Adayı Gürkan Güneser, kongre sürecinde belediye başkanı, milletvekili gibi kişilerin mahallelerde çalışma yapıp delege listesi çıkarmalarının, üyelerin hakkına gasp etmek olduğunu söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 21-09-2017 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Kimsenin adamı olmayın'

Olgay GÜLER
Edirne siyasetinin yakından tanıdığı isim, CHP 25'inci Dönem Milletvekili Adayı Gürkan Güneser, kongre sürecinde belediye başkanı, milletvekili gibi kişilerin mahallelerde çalışma yapıp delege listesi çıkarmalarının, üyelerin hakkına gasp etmek olduğunu söyledi. Güneser, 10 Eylül itibariyle Edirne'de de başlayan kongre sürecinde partililere çağrıda bulunarak; “Eğer partimiz için, Edirne için, Türkiye için faydalı olmak istiyorsanız Gürkan Güneser dahil hiç kimsenin adamı olmayın” dedi. 
Uzun yıllar boyunca Edirne siyasetinde aktif rol oynayan, 2019 seçimleri için de milletvekili adaylığını şimdiden ilan eden CHP'li Gürkan Güneser, partide başlayan kongre sürecini değerlendirdi. Sürecin 10 Eylül itibariyle başladığını ifade eden Güneser, 15 Ekim'e kadar merkez ilçe seçimlerinin yapılmasını beklediklerini söyledi. 
“MAKAM SAHİBİ KİŞİLERİN MÜDAHİL OLMASI HAK GASPIDIR”
Edirne yerelinde daha önce seçimlere müdahil olmayacağı yönünde verdiği beyanatlarını hatırlatan ve artık sadece kendi mahallesinde çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Güneser; “Bu dönem biraz daha müdahil oluyoruz. Bundan yanlış anlamlar çıkabilir. Ona da açıklık getireyim. Ben en başta şuna karşıyım; bir makam sahibi, bu belediye başkanı olabilir, milletvekili olabilir ya da bir yerlere gelmek isteyenlerden biri kalkıp çalışma yapıyorlarsa ve bir liste çıkarıyorlarsa ben bunun o mahalledeki üyelerin haklarını gasp olarak görürüm. Yani o mahalledeki insanların iradelerine ipotek olarak görürüm. Bunu yapmak yerine bırakın her mahalle kendisi o mahalledeki en delegeliğe layık, bilgili, birikimli insanları kendisi belirlesin. Dolayısıyla bu tür bir yapının oluşması benim arzu ettiğim bir şey değil” dedi. 
“LİSTELERİ EDİRNE'DEN DEĞİL ANKARA'DAN TEMİN ETTİK”
Kendisinin müdahil olma süreciniyse sadece kendi mahallesinde çalışmak olarak anlatan Güneser şöyle konuştu; 
“Ben bu süreçte şunu yaptım; arkadaşlarıma mahallerinde çalışmalarını, örneğin Fatih Mahallesi'ndeki birisinin Kocasinan Mahallesi'ndekilere giderek bir şeyler empoze etmesi halinde onu dışlamalarını söyledim. Bunu ben de yaparsam deyin, bir grup oluşumu yaparsa da bunu yapın dedim. Arkadaşlarımız bunu yapmaya başladı fakat şimdi başka şeylerle karşılaşmaya başladılar. Arkadaşların ellerinde bir liste olmadan çalışma yapmaları mümkün değil. Maalesef Edirne'den bu listeleri temin edemediler. Böyle de bir yapı var. Ankara'daki ilişkilerimiz sayesinde listeleri temin ederek arkadaşlarımıza ulaştırdık. 
“DELEGELİK BASİT BİR ŞEY DEĞİL”
Delegelik çok basit bir şeymiş gibi geliyor insanlara. Aslında her şey oradan başlıyor. Genel Başkan'ın seçimine kadar gidiyor. Bir mahallede seçtiğiniz delege ilçe kongresinde oy kullanıp işi bitmiyor. O mahallenin sorumlusu olmuş oluyor. İlçe yönetimini seçiyor. İlçe yönetimi il kongre delegelerini seçiyor. Onlar il yönetimini seçmenin dışında kurultay delegelerini seçiyor. Onlar da genel merkez yönetimini ve genel başkanı seçiyor.”
“LİSTEDE KOALİSYON SAĞLANABİLİR”
Seçimlere müdahalelere karşı önceleri farklı yöntemlerin denendiğini de hatırlatan Güneser listede koalisyon sağlanabileceğini dile getirerek; “Daha önceki seçimlerde müdahaleler oluyordu. Bunların yanlış olduğunu düşünenler de bir araya gelip bir pazarlık yapıyordu. Karşı tarafa karşı güç birliği denendi. Fakat bu çok zor. Aynı partiden kişiler ama hedefe farklı yollarla gidiyorlar. Bu bir yere kadar gitti ama çok başarılı olmadı. Sonuçta buna benzer girişimlerin olduğunu duyuyorum. Ama o mahalledeki insanlar liste yapma aşamasında sandıkta birleştirebilirler. Yani baştan masada olmasın ama listede bir koalisyon sağlansın. Bu olabilir. Benim arzu ettiğim bu. Diğer türlü çok sağlıklı sonuç oluşturmuyor” diye konuştu. 
“KİMSENİN ADAMI OLMAYIN”
Güneser, 2019 yılında yapılacak seçimlerin şu ana kadar yapılan seçimlerin içinde en önemlisi olduğunun altını çizerek; “Dolayısıyla biz şunu yapmak zorundayız. Ahmet'e, Mehmet'e göre ilçe yönetimlerini, başkanları seçmeyi bırakıp, en doğru olanları, en çalışmaya niyeti olanları, en birikimli olanları seçmeliyiz ki yarın başarı bir adım daha fazla gelsin. Bununla birlikte dargınlığı da önleyelim. Bunları yaparken de bizim gibi partinin ileri gelenleri bırakalım uzak dursun bu işten. Mesafeli yaklaşsın. Partililerime buradan sesleniyorum. Eğer partimiz için, Edirne için Türkiye için faydalı olmak istiyorsanız Gürkan Güneser dahil hiç kimsenin adamı olmayın. Çünkü faydalı olmanız mümkün değil bu durumda. Kimsenin adamı olmazsanız kesinlikle ve kesinlikle faydalı bir iş yaparsınız” ifadelerini kullandı. 
“BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÜŞÜNCEM YOK”
Önümüzdeki seçimlerde belediye başkanlığı adaylığını düşünmediğini de belirten Güneser; “Milletvekili olmaya çalışan birileri tarafından belediye başkanlığına aday olacakmışım gibi dedikodular çıkarılıyor. Belediye başkanlığı farklı bir konu. Belediye Başkanı olacak insan daha bugünden en az 2 sene varken farklı bir çalışma yapmak zorunda. Partililerimin çoğundan da bu şekilde bir yakıştırma var. Bu gurur verici bir şey ama önce insanın kendisi istemesi lazım. Benim şu anda böyle bir isteğim yok. Bütün çalışmalarımı milletvekilliği için yapıyorum. 2019'da milletvekilliği adaylığı için” şeklinde konuştu. 
“KESİNLİKLE SİYASETE KÜSMEM”
Gürkan Güneser son olarak 2019 seçimlerinde de milletvekili olmaması halinde siyasete küsmeyeceğini ve partisi için çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Güneser; “Bu seçimde de olmazsa ne CHP'den istifa ederim, ne de siyasete küserim. Ama yeteri kadar emek harcadım. Artık daha genç birilerine yerimi bırakmam gerekir diye düşünürüm. Onlara da abilik yaparım, partimin içinde kalırım. Üstüme düşen her türlü görevi yaparım. 2019'dan sonra seçimlerde de aday olmam. Kesinlikle de kimsenin önünü kapamam” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
71 yaşında 7. dünya turunda
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
BAL'da 80 il'den 151 takım
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx