ANASAYFA
16 Ağustos 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Referandum savaş ilanıdır’
Vatan Partisi Edirne İl Başkanlığı, Irak'ın Kuzeyi'nde 25 Eylül'de yapılacağı ilan edilen sözde bağımsızlık referandumunun ABD emperyalizmi ile İsrail siyonizminin bölge devletlerine savaş ilanı olduğunu söyledi…    
Haberin Yayın Tarihi: 21-09-2017 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Referandum savaş ilanıdır’

Olgay GÜLER
Vatan Partisi Edirne İl Başkanlığı, Irak'ın Kuzeyi'nde 25 Eylül'de yapılacağı ilan edilen sözde bağımsızlık referandumunun ABD emperyalizminin ve İsrail siyonizminin bölge devletlerine savaş ilanı olduğunu söyledi. Konuyla ilgili Saraçlar Caddesi'nde basın açıklaması yapan parti üyeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na konu hakkındaki taleplerini içeren bir mektup gönderdi.
Irak'ın Kuzeyi'nde Barzani yönetimi tarafından 25 Eylül'de yapılacağı duyurulan sözde bağımsızlık referandumuna bir tepki de Vatan Partisi İl Başkanlığı'ndan geldi. Partinin il yönetimi ve üyeleri Saraçlar Caddesi'nde buluşarak konuyla ilgili açıklama yaptı ve taleplerini içeren bir mektubu TBMM başkanlığına gönderdi. 
Açıklamayı okuyan Vatan Partisi İl Başkanı Hasan Ateş, referandumun ABD emperyalizmi ve İsrail siyonizminin bölge devletlerine savaş ilanı olduğunu söyledi. Referandumun hem Uluslar arası anlaşmalara hem de Irak anayasasına aykırı olduğunu ifade eden Ateş şöyle konuştu; 
“ABD'NİN İKİNCİ İSRAİL GİRİŞİMİNE İZİN VERİLEMEZ”
“1991 yılında Irak'ın ABD tarafından işgaliyle kendisine alan bulan ve 2003 yılındaki işgalle Irak'ın kuzeyinde “bölgesel yönetim” sıfatını alan Barzani yönetimi, PKK ile birlikte, ABD'nin Türkiye, Irak, İran ve Suriye'yi istikrarsızlaştırma ve bölme planının taşeronu konumundadırlar.
Partimizin 30 yıldır “İkinci İsrail” diye adlandırdığı sözde bağımsız Kürt devleti girişimi, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden Akdeniz'e ulaşmayı hedefleyen, Türkiye ve İran'ın toprak bütünlüğünü de hedef alan bir kukla devlet girişimidir. Bu girişim, ABD ve İsrail'in sürekli kaybettikleri Ortadoğu coğrafyasında yeni bir mevzi kazanma, İsrail dışında yeni bir dayanak yaratma çabasıdır.
“KÜRT DEVLETİ DEĞİL, İSRAİL DEVLETİ”
Kurulmak istenen sözde bağımsız devlet, söylendiği gibi bir “Kürt” devleti değildir. Türkiye ve İran'ın sınırlarında ikinci bir İsrail kurulmaktadır. Kürtler, ABD ve İsrail'in maşası asla olmazlar. ABD ve İsrail silahlarıyla kurulacak bir devlet, Kürtlerin devleti olamaz.
“TBMM'YE ÇAĞRIMIZDIR”
1  Ankara'daki Erbil temsilciliği derhal kapatılmalı ve temsilciler sınır dışı edilmelidir.
2 - Barzani yönetiminin nefes borusu konumunda olan Habur Sınır Kapısı'nın, referandumdan vazgeçilmediği takdirde 3 gün içinde kapatılacağı Hükümet tarafından ilan edilmelidir.
3  Barzani yönetiminin Türkiye üzerinden yaptığı petrol sevkiyatının referandumdan vazgeçilmediği takdirde 3 gün içinde durdurulacağı Hükümet tarafından ilan edilmelidir.
4  Hükümet, TBMM'yi acilen toplantıya çağırmalı, TBMM söz konusu referandumu tanımayacağını ve Türkiye'nin milli güvenliği için her türlü tedbiri alacağını ilan etmelidir.
5  Hükümet, Suriye yönetimi ile sorunlarını bir kenara bırakarak, Irak, İran ve Suriye hükümetleriyle bir araya gelerek bu girişimi durdurmak için her türlü seçeneği görüşmelidir.
6  Türkiye'nin ulusal çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmayan ve ABD, İsrail, PKK ve Barzani'ye hizmet eden Adana'daki İncirlik üssü, ABD'nin kullanımına kapatılmalı ve Türk ordusunun denetimine verilmelidir.”
“SÖZ KONUSU VATAN”
Açıklamanın ardından söz konusu taleplerini içeren mektubu TBMM başkanlığına göndereceklerini de sözlerine ekleyen Ateş; “Bugün buradan yukarıda belirttiğimiz taleplerimizi içeren mektubumuzu TBMM Başkanlığına gönderiyoruz. İl genelinde halktan topladığımız imzalarımız da bugün Edirne İl Başkanlığımızca meclisimize gönderilmektedir. TBMM derhal toplanarak yukarda sunduğumuz kararları hayata geçirmelidir. Söz konusu olan vatandır. ABD'nin ve İsrail'in bölge planlarına teslim edilemez” dedi. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar açtı!
Esnafa güzel haber
15 yaşında Süper Lig'de
Yunanlı askerlere özel uçak
Savcıya gözaltı
‘Borcu krizi yaratanlar ödesin!’
T.Ü.'ye spor kompleksi
Edremit'te kitapseverlerle buluştu
‘Tava Ciğer'e anma pulu
Trakya Karması'na Edirne'den 13 isim
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx