ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
2 yılda 1 ton ilaç!
Edirne'de atık ilaçların çevreye zarar vermesini önlemek amacıyla 2 yıl önce başlatılan 'Tarihi Geçmiş İlaçların Bertaraf' projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1 ton tarihi geçmiş ilaç toplandı...
Haberin Yayın Tarihi: 26-09-2017 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
2 yılda 1 ton ilaç!

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde bir ilk olma özelliği taşıyan proje hakkında konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu amaçlarına ulaşmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi. 
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2 yıl önce başlatılan 'Tarihi Geçmiş İlaçların Bertaraf' projesinde sona gelinirken, bu süreçte merkez ve ilçelerde 1 tona yakın tarihi geçmiş ilaç toplandı. Konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendiren İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, TOKİ Aile Sağlığı Merkezi'nde basın mensuplarına projede gelinen noktayı anlattı. 
Edirne'de bir çok bölgede vatandaşların evlerindeki tarihi geçmiş ilaçları çöplere atmak zorunda kalmalarından rahatsızlık duyarak projeyi gündeme getirdiklerini söyleyen Kişioğlu; “Bu kapsamda konuyu Edirne Valiliği ile paylaşarak ve belediyemiz ile de görüşerek Edirne’de Türkiye’de örneği olmayan bir proje başlatmıştık. Yaklaşık 2 yıldır bu projeyi sağlıklı bir şekilde devam ettirmekteyiz. İlimizdeki hastaneler ve sağlık ocakları dahil olmak üzere sağlık birimlerinde atık ilaç kutuları yaptırdık. Bu ilaç kutularını bu merkezlerde muhafaza ettik. Belediyemizde bunları düzenli aralıklarla toplayarak, Atık Bertaraf Tesisleri’nde özellikle muhafaza etti” dedi. 
Projede 2 yıllık süreçte yaklaşık 1 ton tıbbi ilaç toplandığını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Kişioğlu; “Bu 1 tonu geçkin ilaçlar şu anda belediyemizin muhafaza alanında bekletilmektedir. Valiliğimizin de finansmanlarıyla çok yakın zamanda doğaya ve çevreye zarar vermeyecek bir tesisle bu ilaçlar bertaraf edilecek. Burada en önemli olay bizim için şuydu: hepimiz bu ilaçların çevreye zarar verdiğinin bilincindeyiz. Ancak ikinci bir amacımız da halkımızda bu bilinci oluşturabilmekti. Vatandaşlarımız da evlerindeki ilaçları alarak bu kutulara attılar. Bu bilince ulaştılar projemizin asli amacına ulaştığını düşünüyorum. Projemizin devamlılığını istiyoruz. Bu projeyi 2 yıldır uyguluyoruz ve bu hafta bitecek. Bu projenin de ülkemiz genelinde yaygınlaşmasını istiyorum” diye konuştu. 
Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Ceren Yöndem de vatandaşlara çevreye olan duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek; “Tarihi Geçen İlaçların bertarafı projesiyle yaklaşık iki yıldır merkez ve ilçelerimizle birlikte 52 adet kutu ile yaklaşık 1 ton ilacı toplamış bulunmaktayız. Çevreye vermiş oldukları duyarlılıklarından dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Onlar olmasaydı bu projeyi sürdüremezdik. Projemizin devamlılığının da sağlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
Tarihi geçen ilaçları sürekli olarak sağlık ocaklarındaki kutulara attığını söyleyen Emine Gür isimli vatandaş ise; “Komşuları da teşvik ediyorum. Onlar da getiriyorlar. Çocuklar bu ilaçlardan dolayı evde zehirlenebiliyor. Onun için buraya getirip atmaları çok sağlıklı. Ben bu ilaçları halk sağlığı için, çevre kirlenmesin diye getiriyorum. Çevreye duyarlı bir vatandaşım ben ve gelecek nesillerin de sağlıklı yaşamasını istiyorum” şeklinde konuştu. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke