ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
En 'Baba' vefasızlık!
Edirne eski belediye başkanlarından, Yerel Tarih Grubu Başkanı Güngör Mazlum, Edirne'nin kurucuları arasında yer alan ve 2'nci Murat döneminde, 1441 yılında vefat eden Baba Timurtaş Bey'in mezarının kendi adını taşıyan mahallede mezbelelik içinde olduğunu ifade ederek, bu alanın adına yakışır bir şekilde düzenlenmesi talebinde bulundu…
Haberin Yayın Tarihi: 26-09-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
En 'Baba' vefasızlık!

Orkun AKMAN
Edirne'nin en eski mahallelerinden biri olan Babademirtaş Mahallesi'nde Üç Şerefeli Cami'ye çok yakın bir noktada, Selamsızlar Sokak'ın hemen arkasındaki bir evin bahçesinde ağaçlık ve çalılar arasında yer alan mezarın, Edirne'nin kurucularından olan Baba Timurtaş Bey'e ait olduğu ortaya çıktı. İddianın sahibi, Edirne'nin eski belediye başkanlarından olan Yerel Tarih Grubu Başkanı Güngör Mazlum, mezara, bir araştırma sonucu rastladığını belirterek konunun önemine; “Mezbelelikte bir pırlanta buldum” cümlesiyle işaret etti.
Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin'in 'Edirne ve Paşa Livası' isimli eserinden yola çıkarak Baba Timurtaş Bey'in mezarına ulaşan Mazlum, kitaptaki şu alıntıya dikkat çekiyor:
“15'inci asır ortasının sempatik ve popüler bir siması da Baba Timurtaş Bey'dir. Bugün de bu ad altında bir mahalle mevcuttur. Halbuki, vaktiyle Baba Timurtaş namına Edirne'de iki mahalle vardı. Bunlardan biri Üç Şerefeli Cami civarında, Baba Timurtaş'ın mescidinin bulunduğu mahalle, diğeri de Gümlüoğlu mescidi odalarının bulunduğu bir han civarındaki mahalle idi.”
DR. RIFAT OSMAN DA MEZAR YERİNİ ONAYLIYOR
Bu alıntıdan yola çıkarak Baba Timurtaş Bey'in mezarını aramaya koyulan Güngör Mazlum, kısa sürede mezarın yerini tespit ederken gördüğü manzara karşısında adeta şoke oldu. Edirne'nin kurucularından olan önemli bir şahsiyetinin mezarının ağaçlık ve çalılar içinde, mezbeleliği andıran bir ortamda bulunmasının Edirne adına üzücü bir durum olduğunu ifade eden Mazlum, “Baba Timurtaş Bey, Üç Şerefeli Camii'nin arkasında yaptırdığı mescidin mihrabı önüne gömülmüştü. Bu mescit 1914 yılında yıkıldı ve arsası Üç Şerefeli Camii bahçesine katıldı. Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin'in bu bilgilerinin Dr. Rıfat Osman Bey tarafından da tespit edildiği yazılmaktadır. 
Mazlum, Prof. Dr.Tayyip Gökbilgin'in eserinden yola çıkarak Baba Timurtaş Bey'in Çelebi Sultan Mehmet devrinden beri Edirne'de bir mevki ve nüfuzu olduğu ifade ederek şunları söylüyor:
“Mescidi ile ayrıca zaviye için yaptırdığı iki vakfiye Nisan 1417 tarihlidir ve Edirne Kadısı Mevlana Abdülkerim b.Abdülcebbar tarafından tasdik edilmiştir. Şuna göre Kule Kapısı içinde kaleden ve savaş araç ve gereçlerinin saklandığı depodan ifraz edilen bir yerde inşa ettirilen 6 dükkân bunlara vakfedilmiştir. Sonraki zamanlarda bunlardan yananların yeri kiraya veriliyordu. Bu vakıf için tanzim ettirilen ikinci ve üçüncü vakfiyelerin tarihleri 1458 ve 1467'dir ve herhalde Baba Timurtaş'ın Fatih devrinde yaşayan oğulları Mehmet Çelebi ve Hızır Çelebi tarafından yaptırılan yeni eserler de ilave edilmek suretiyle tanzim olunmuştur. Bu vakfiyelerden Edirne'nin bazı semt ve çarşılarının 15'inci ve hatta 16'ncı asırlarda uğradığı değişiklikleri öğrenmek mümkündür.”
MAZLUM: TEMİZLENİP ADINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE DÜZENLENMESİ GEREKİYOR
Mazlum, Edirne'nin kurucularından olan ilim irfan sahibi bir kişinin mezbeleliği andıran yıkık bir yerde yatmasına gönlünün razı olmadığını, mezarın bulunduğu alanın mülkiyetinin de Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait olması gerektiğini vurgulayarak, “Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizdeki bütün vakıf yerleri Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildi. Bu arsanın da temizlenmesi ve Baba Timurtaş Bey'in mezarının ona yakışın biçimde yapılması gerekir” diyor.
Belediye Başkanlığı süresinden de bir örnek veren Mazlum, “Başkanlığım döneminde Kaleiçi Manyas Meydanı böyleydi. İçinde adam boyu eşek dikenleri vardı içinde. Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait olan bu meydanı Edirne Belediyesi olarak sembolik bir bedelle kiraladık. Temizleyerek içine çınar ağaçları ektik, yeşillendirdik. Çocuklar için oyun aletleri, büyükler için oturacak banklar koyduk. Gelin görün kendi elimle ektiğim çınar ağaçları şimdi 40 yaşındalar. Orası adeta bir kuş cennetine dönüştü.
MAZLUM'DAN ÖNERİ
Baba Timurtaş'ın mezarının bulunduğu arsanın Edirne Belediyesi tarafından kiralanabileceği önerisinde bulunan Mazlum, “Bu noktaya hem Edirne'mize hem de Baba Timurtaş Bey'e yakışır bir mezar yapılabilir. Alanın etrafı çevrilerek geri kalan kısmı da ağaçlandırılabilir. Bu sayede mahalle halkı için de faydalı bir alan oluşmuş olur” diyor.
Çocukluk ve gençlik döneminin bu mahallede geçtiğini ve dolayısıyla bu konuda daha büyük bir sorumluluk hissettiğini de vurgulayan Güngör Mazlum, “Amacım, bu sözlerimle hiçbir yetkiliyi eleştirmek üzmek değil. Gözden uzak kalmış unutulmuş bu değerli kişiye karşı görevimizin yapılmasını hatırlatıyorum. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün Edirne'de çok güzel çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bölge Müdürümüz Sayın Osman Güneren'in çabalarını takdirle izliyorum. Onun ne kadar iyi niyetli ve çalışkan bir insan olduğunu biliyorum. Benim bu önerimi anlayışla karşılayarak gereğini yapacağına inanıyorum. Değerli valimiz Günay Özdemir için de aynı düşünceleri taşıyorum” diyerek yetkilileri konuya sahip çıkmaya davet ediyor.
Mazlum, sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Vaktiyle Edirne Halkı bana Belediye Başkanlığı gibi şerefli bir görev verdi. Onun için hem mahalleme hem de Edirne Halkına karşı kendimi sorumlu ve borçlu hissediyorum. Ayrıca ben bir yerel tarihçiyim. Edirne'deki tarih ve kültür değerlerini korumak görevlerimin arasında bulunuyor…”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
71 yaşında 7. dünya turunda
BAL'da 80 il'den 151 takım
Kadın basket sizlere ömür
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
‘50 yıllık hasret’
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
Milli davet
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx