ANASAYFA
20 Temmuz 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Aytın, ‘Simental’ konferasında
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve EDSYB Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın, İzmir Selçuk’ta yapılan Dünya Simental Konferansı’na katıldı.
Haberin Yayın Tarihi: 27-09-2017 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Aytın, ‘Simental’ konferasında

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve EDSYB Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın, İzmir Selçuk’ta yapılan Dünya Simental Konferansı’na katıldı.
üTürkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin ev sahipliğini üstlendiği Dünya Simental Konferansı 17-21 Eylül 2017 tarihlerinde 19 ülke temsilcilerinin katılımıyla İzmir'in Selçuk İlçesinde gerçekleştirildi. Konferansa Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ni temsilen Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve EDSYB Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın katıldı. 
Konferans kapsamında; Dünya ve Avrupa Simental Konfederasyonlarının Yönetim Kurulu Toplantıları, Avrupa Simental Federasyonu (ESF)  Genel Kurulu, teknik toplantılar,  Dünya Simmental-Fleckvieh konferansı, işletme ziyaretlerinin yanı sıra İzmir İlinin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtıldığı kültür turu da düzenlendi.
Konferansa yurt dışından 5 kıtadan 19 farklı ülkeden 75 katılımcının yanı sıra Türkiye'den Kamu Kurum ve Kuruluşları, Merkez Birliği Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri, İl Birlik Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversitelerden Akademisyenler başta olmak üzere 300'ü aşkın kişi katıldı. 
Konferansın ilk günü Avrupa Simental-Fleckvieh Federasyonu 32. Genel Kurul Toplantısı Federasyon Başkanı Josef Kucera'nın sunumuyla başladı. 
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan konferansın açılışında yaptığı konuşmasında “Dünya nüfusu içerisinde 800 milyon insanın açlık tehlikesine maruz kaldığı düşünülürse, insan beslenmesi ve gelecekteki gıda güvenliğinin sağlanması her geçen gün daha fazla önem arz etmektedir. Bu açıdan, hayvansal üretim adına yetiştiricilerimizin yaptığı iş, insanlık için stratejik ve bir o kadar da kutsal bir özelliğe sahiptir” dedi. 
22. Dünya Simental-Fleckvieh Konferansı Genel Başkan Yardımcısı Sebastian Auernig ve Peter Wenn ile Georg Röhrmoser'in oturum başkanlığında başlatılırken, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak ve canlı bağlantı ile Dünya Simental-Fleckvieh Federasyonu Başkanı Fred Schuetze'nin açılış konuşmaları yaptı. Ardından GTHB Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Teknik İşler Şube Müdürü Dr. Onur Şahin, Bavyera Eyaleti Tarımsal Araştırma Merkezinden Bernhard Luntz, Avusturya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinden Franz Steininger ve WSFF Başkanı adına Bruce Holmquist'in teknik sunumları ile konferans devam etti.
Konferansın 2. gününde bölgede Simental yetiş-tiriciliği yapan hayvancılık işletmelerine Teknik Gezi düzenlendi. Katılımcılar teknik gezi sırasında Türkiye'deki Simental yetiştiriciliğine dair bilgi edinmenin yanı sıra; Efes, Meryem Ana ve Şirince Köyünü  de ziyaret etti.
Konferansın 3. gününde yapılan İl Birlik Başkanları toplantısında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından Birlik Başkanlarına süt kalitesinin desteklenmesi ile damızlık düve desteği konularında bilgilendirme yapıldı ve İl Birlik Başkanları tarafından toplantının sonuç bildirgesi hazırlandı. 
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Merkez Birliğine ait Menemen'de bulunan Gen-TÜRK yerli boğa üretim istasyonunu ziyaret ederek tesis ve boğalar hakkında bilgi de edindi. 
“Ülkemiz hayvancılığının geleceği açısından büyük önem taşıyan Dünya Simmental-Fleckvieh Konferansına ev sahipliği yapmaktan onur duyduk, misafirlerimizi gereği şekilde ağırlayarak, ülkemiz hayvan yetiştiriciliği konusunda kendilerine bilgi verdik” diyen TDSYMB Yönetim Kurulu Üyesi ve EDSYB Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın, “Konferansın ve gerçekleşen toplantıların tüm ülke hayvancılığına güzel gelişmeler katacağı inancı içinde yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç pehlivana hazin veda
Eylül ve Asya bulundu
Krallar gibi
‘Tren kazası cinayet’
TKBL için son gün!
RÜYA GİBİ
‘Ergene temiz akmalı’
Kapıkule'de trafik artışı
Sessiz çığlıktan barışa pedal
Yeni bakana ilk soru
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx