ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çöplük değil bomba’
Edirne'nin önceki dönem Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, iki hafta önce belediye bandosu eşliğinde açılışı yapılan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'nin çöp imha değil, çöp gömme sistemi olarak planlandığını belirterek, “Bu tesisin yapılmasıyla birlikte Edirne'nin altına bomba koyuldu ve bu bomba patlayacak” dedi… 2019 seçimlerinde son bir kez daha Edirne Belediye Başkanlığı için aday olmak istediğini, bu doğrultuda da çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Sedefçi, “Eğer olur da tekrar bu göreve gelirsem ilk işim bu tesisi kaldırmak olacak” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 28-09-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çöplük değil bomba’


Orkun AKMAN
Edirne eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, uzun süren sessizliğini bozdu. Edirne'de bir kafeteryada basın mensupları ile bir araya gelen Hamdi Sedefçi, çöplük konusu ile ilgili birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. 
Edirne Katı Atık Birliği tarafından işletme ihalesi yapılan ve iki hafta önce Yıldırı Beyazıt Mahallesi'nde coşkulu bir şekilde işletme imzası atılan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'nin çöp imha sistemi olarak değil, çöp gömme tesisi olarak tasarlandığını belirtti. Çöp gömme tesisinin doğaya zarar vereceğini ve bu sistemin Edirne halkının sağlığı için büyük bir tehlike oluşturacağını ifade eden Sedefçi, “Edirne'de şu an çöp arıtma tesisi yok. Çöp suyu dediğiniz asittir. Tek mebran buna ne kadar dayanacak? En kaliteli mebranı dahi kullansa o asit sızar ve doğaya karışır” dedi.
Bir belediye başkanının öncelikli görevinin, yönettiği şehirdeki insanların sağlığını düşünmek olduğunu vurgulayan Sedefçi, kendi döneminde yapılan çalışmalardan da örnekler vererek şunları söyledi:
“NUSRET MİROĞLU HER DEFASINDA BİZİ ENGELLEDİ”
“2004'te tekrar göreve geldikten bir yıl sonra çöplük yeri aramaya başladık. Tayakadın'da bir yer bulduk. Dönemin valisi Nusret Miroğlu engelledi. Sonra Eskikadın'da bir yer bulduk. O da aynı kişi tarafından engellendi. Daha sonra hapse girip çıktıktan sonra, yani 2009'da yine dönemin valisi Mustafa Büyük sağ olsun yardımcı oldu. Bu kez Hıdırağa'da bir yer tespit ettik. Tam 4 yıl mahkemeler, itirazlar, istimlaklar ve ÇED raporları ile uğraştık. Hatta bu sene yapılacak toplantıya Recep Gürkan'ın talimatıyla Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Belediye Meclis Üyeleri Mahmut Keskin ve Nevser Erarslan toplantıya katılmadı ve ihale engellendi.
“KOMİSYONA YETKİSİ OLMAYAN MEHMET GEÇMİŞ'İ GETİRDİLER”
Daha sonra 2014'te bir ihale yapacaktık. İhale şartnamesinde tesisin çöp gömme olarak değil çöp imha tesisi olarak yapılacağı kararlaştırıldı. Benim görev sürem sonrası tekrar bir ihale yaptılar ve bu şartnameyi çöp gömme olarak değiştirdiler. Hatta faydalanması adına komisyona, yetkisi olmayan birini, Mehmet Geçmiş'i getirdiler. Daha sonra da cümbüş yaparak tesisin imza törenini düzenlediler.”
“BU ÇÖP TESİSİ İLE EDİRNE'NİN ALTINA BOMBA KOYULDU, KALDIRILMALI”
Avrupa'da artık çöp gömme tesisi yapılmadığını da belirten Hamdi Sedefçi, “Çöp gömme tesisinde alta su geçirmeyen malzemeler konur, drenaj sistemi yapılır, metan gazı borusu konulur. Ancak beyefendi tek mebran koyacak çok çağdaş bir çözüm üretti. Çöp suyu dediğiniz asittir. Bu mebran buna ne kadar dayanacak. En kalitelisini dahi kullansan sızar ve bu asit doğaya karışır. Çöp suyunu arıtacağım diyor. Bu büyük bir yalan” dedi.
Kendi dönemindeki çöp depolama sisteminin vahşi olduğunu kabul eden ancak çöplük konusunda her defasında engellendiğini belirten Sedefçi, “Bir tek sıkıntıyı Yeniimaret Mahallesi çekiyordu ve suları Tunca Nehri'ne veriyorduk. Ama şimdiki sistemle sular yer altına verilecek. Çöp suları doğaya verilecek. Recep efendi, bu çöp tesisi ile Edirne'nin altına bomba koydu. Bu bomba bir gün patlayacak. Bu bomba bir an önce kaldırılmalı” diye konuştu. 
“BİR DÖNEM DAHA BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY OLMAK İSTİYORUM”
2019'da yapılacak yerel seçimler için bir kez daha aday olmak istediğini, bunun için de CHP ile görüşmeye çalıştığını ifade eden Sedefçi, “Ama her defasında engelleniyorum. Şu an banız yokluyorum. Halk hangisini tercih ederse, CHP mi, Ak Parti mi, Meral Akşener'in partisi mi olur göreceğiz. Edirne şu an büyük bir sıkıntıda. Bu kişi, gelmiş geçmiş en kötü belediye başkanı. 4 yılda yaptığı 2 iş var. Edirne'nin, bu işi bilen, bu enkazı temizleyecek tecrübeli birine ihtiyacı var. Ben ve ekibim bu işi gayet iyi biliyoruz. Göreve gelirsem de ilk işim çöp tesisini yıkmak olacak” dedi.
Edirne'nin şu an yıldızının söndüğünü de kaydeden Sedefçi, “Rahmetli Cengiz Varnatopu ektiğim çiçekleri sulayamamıştı, bu arkadaş da kökten kazıyor. Ondan isteğim, son bir yıl hiçbir şey yapmasın. Gitsin, eğlensin, türkü söylesin. Ama son 1 yıl bir şeye karışmasın” dedi.
“BÜTÜN ŞEHİR HAYALİYLE YAŞIYOR”
Edirne'nin Bütün Şehir statüsüne alınmayacağını da ileri süren Hamdi Sedefçi, “Bütün Şehir umutlarıyla Süloğlu'na, Uzunköprü'ye, Havsa'ya, İpsala'ya para akıttı. Toplamda 1 milyon 200 bin TL harcadı. 2 ay işçiye para ödemedi. Bütün Şehir hayaliyle yaşıyor ama atta'ya gidecek haberi yok” dedi.
Son olarak delege seçimlerine Edirne Belediyesi tarafından yüzde yüz müdahalede bulunulduğunu da sözlerine ekleyen Sedefçi, “Adamın şoförü adeta belediye başkan yardımcısı gibi. Kahvehanelere gidiyor ve listeleri insanlara dağıtıyor. İlçe Başkanı desen, oğlunu işe sokma derdinde. İl Başkanı ise yemek davasında. Genel Başkan da mutlu olsun bu adamla” diyerek sözlerini tamamladı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
‘MHP meselelerin takipçisi’
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
71 yaşında 7. dünya turunda
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Altınkum’un bekçileri
BAL'da 80 il'den 151 takım
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx