ANASAYFA
20 Temmuz 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Taş Odalar vakfa emanet
Selimiye Cami arkasında bulunan ve uzun süredir otel olarak işletilen Taş Odalar'ın, TOBB öncülüğünde kurulan Sinan ve Selimiye Vakfı tarafından misafirhane olarak işletileceğini öğrenildi...
Haberin Yayın Tarihi: 29-09-2017 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Taş Odalar vakfa emanet

Orkun AKMAN
İstanbul'u fetheden Edirne doğumlu Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu yer olarak rivayet edilen ve 2015 yılından bu yana Barlas Otelcilik ve Turizm Ltd. Şti. tarafından işletilen Selimiye Cami arkasındaki Taş Odalar, Mimar Sinan'ın eserlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla Sinan ve Selimiye Vakfı (SİSEV) tarafından misafirhane olarak işletilecek.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı, kesin anlaşmanın sağlanmasıyla birlikte tarihi mekanın SİSEV tarafından yeniden modernize edileceğini ve devlet büyüklerinin kente geldiğinde konaklaması için kullanılacağını söyledi.
RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI DA LİSTEDE
SİSEV'in benzer bir girişiminin Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı için de bulunduğunu ifade eden Zıpkınkurt, “Vakıf, Edirne turizmine hizmet etmek için 5 asırlık geçmişi olan kervansarayı da bünyesinde işletmek istiyor” dedi.
TAŞ ODALAR HAKKINDA
Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Taş Odalar Oteli 2015 yılından itibaren Barlas Otelcilik ve Turizm Ltd. Şti. tarafından işletiliyordu. Barlas ailesinin Edirne'den ayrılacak olması nedeniyle yatırımlarını çekmesi doğrultusunda işletmesi satılığa çıkarılan Taş Odalar, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği alan Selimiye Camii'nin hemen yanı başında bulunmasıyla dikkat çekiyor.
TAŞ ODALAR TARİHİ
Osmanlılar tarafından 1361 Yılında fethedilen Edirne'de ilk Osmanlı Saray'ı kavak meydanına, Selimiye Camii'nin de şu an bulunduğu alana yapılmıştır. Taş Odalar'da bu sarayın konaklarından biridir.
1'inci Murad döneminde yapılan Edirne Saray-ı Atik, daha sonraları Yıldırım Beyazıt, fetret devri, Mehmed Çelebi ve 2'nci Murat dönemlerinde genişletilerek büyük bir alana yayılmıştır. Sultan Selim Camii'nden (Selimiye Camii) başlayarak 2'nci Murat Camii (Muradiye) ve Mevlevihane'sine kadar genişleyen bu Saray'a ait Taş Odalar'da 2'nci Mehmed (Fatih Sultan Mehmet) doğdu. 
Fatih Sultan Mehmed'in doğumunun 1432 yılının 29 Mart'ında Saray-ı Atik'te Taş Odalar'da gerçekleştiği belgelenmiştir. Fatih Sultan Mehmed'e 2'nci Murat babasının adını verir ve Fatih Sultan Mehmed tarihimize Edirneli 2'nci Mehmed olarak geçer.
Taşodalar 600 yıldır tarihi kayıtlarda bu isimle anılmaktadır. Yeni Sarayın Sarayiçi'ne yapılmasından sonra beylerin, paşaların ikametgahı olan Taş Odalar'da 1876 - 1965 yılları arasında Terlikçi Mehmet ve ailesi ikamet etmiştir, 1965 yılında Taş Odalar'ı kamulaştıran Vakıflar Bölge Müdürlüğü, restorasyonun ardından 2006 yılında otel olarak ihaleye çıkarmıştır. 
SİNAN VE SELİMİYE VAKFI (SİSEV)
2015 yılında Mimar Sinan'ın eserlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla kurulan Sinan ve Selimiye Vakfı'nın (SİSEV) kurucu başkanlığına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, başkan yardımcılığına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, getirilmişti.
Türk - İslam kültür ve mimarisini dünyada tanıtmak, bu kapsamda yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermek gibi hedefleri de bulunan vakfın amaçları arasında Edirne Selimiye Camii ve müştemilatının; korunması ve yaşatılmasına yönelik restorasyon, bakım, çevre düzenlemesi, güvenlik ve diğer her tür ihtiyaçları ile ülke içi ve dışı tanıtımına yönelik çalışmalar yapmak, yaptırmak veya yapanlara katkı sunmak, bu konularda görevli kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapmak, faaliyetlerine destek vermek veya birlikte bu hizmetleri yürütmek suretiyle, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak, Türk-İslam ve dünya mimarisinde hak ettiği yeri alması için görsel, basılı, teknik tüm unsurlarıyla gerekli tanıtım çalışmalarını yapmak, yaptırmak veya yapanlara katkı sunmak konular yer alıyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç pehlivana hazin veda
Eylül ve Asya bulundu
Krallar gibi
‘Tren kazası cinayet’
TKBL için son gün!
RÜYA GİBİ
Kapıkule'de trafik artışı
‘Ergene temiz akmalı’
Sessiz çığlıktan barışa pedal
Yeni bakana ilk soru
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx