ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Kaybedenin' kazanacağı okul
Edirne’de ağırlık kaybında en başarılı olan katılımcıların ödüllendirileceği, ilerleyen süreçte eğitmenlik de yapabilecekleri 'Sağlıklı Zayıfla Obezite Okulu' Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi’nde açıldı...
Haberin Yayın Tarihi: 29-09-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Kaybedenin' kazanacağı okul

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne’de ağırlık kaybında en başarılı olan katılımcıların ödüllendirileceği, ilerleyen süreçte eğitmenlik de yapabilecekleri 'Sağlıklı Zayıfla Obezite Okulu' Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi’nde açıldı.
Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak, sağlıklı yaşamın yaşam tarzı olarak benimsenmesini sağlamak ve obeziteye dikkat çekmek amacıyla Edirne’de Sağlıklı Zayıfla Obezite Okulu Programı Edirne Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi’nde kursiyerlerin de katılımıyla açıldı. Başarılı olmaları durumunda kursiyerlerin ileriki süreçte eğitmenlik de yapabileceği obezite okulunda ağırlık kaybında en başarılı olanlar da ödüllendirilecek. 
Söz konusu okulun açılış programında konuşan İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu obezitenin yaşam kalitesini düşüren birçok kronik hastalığın en önemli sebebi olduğunu söyledi. Kişioğlu şöyle konuştu; 
“Örneğin diyabet hastalığının yarıdan fazlasının, kalp hastalıklarının üçte birinin, hipertansiyonun da yarısından sorumlu olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Obeziteye bağlı ölümler de dünya sağlık örgütü rakamlarına göre 3 milyon olarak belirtilmiştir. Ülkemizde de bayanların yaklaşık %80 i, erkeklerin de %70 ‘i düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Ayrıca yine erkeklerin yaklaşık %20 ‘si, bayanların da yaklaşık %40 a yakını yani toplumun %30 a yakını obez olarak bilinmektedir. İşte bu yüzden toplum tarafından obeziteye karşı farkındalık sağlanması, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama dikkat çekilmesi önem arz etmektedir. 
“PROGRAM 8 HAFTA SÜRECEK”
Bugün burada açacağımız Sağlıklı Zayıflama ve Obezite Okuluna yaklaşık 120 katılımcı başvurmuş olup, ilk grupta 48 kişi eğitime alınacaktır. Seçilmiş olan katılımcıların kan tahlilleri yaptırılarak fiziksel şartlarına göre uzman hekim tarafından değerlendirilmiş, burada da diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistlerle teorik ve uygulamalı eğitimler sekiz hafta boyunca sürdürülecektir. Hedeflenen ağırlık kaybında en başarılı olan katılımcılar ayrıca ödüllendirilerek, daha sonraki eğitimlerde başarılı olan bu öğrencilerimiz koçluk sistemi oluşturularak diğer öğrencilere eğitmenlik yapacaktır. 
Açılışta daha sonra Halk Sağlığı Uzmanı, Sağlıklı Hayat Merkezi’nin sorumlu Doktoru Can Behzat Demirkan projeyi tanıttı. Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Esin Seçkin Sayhan da projeyle ilgili; “Farklı illerde farklı uygulamalar var. Fakat bu şekilde dersler pratikler vesaire içeren Sağlıklı Hayat Merkezi’nde yürütülen ilk programlardan bir tanesi olacak. Onun için de çok heyecanlıyız” dedi.
AĞIRLIK KAYBINDA EN BAŞARILI OLANLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK
Açılışın ardından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistler teorik etimler verirken katılımcılara uygulamalı eğitimler de verilmeye başlandı. Sekiz hafta sürecek eğitimlerde hedeflenen ağırlık kaybında en başarılı olan katılımcıların ödüllendirileceği belirtilirken daha sonraki eğitimlerde de başarılı olanlar koçluk sistemi oluşturularak diğer katılımcılara eğitmenlik yapabilecek. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke