ANASAYFA
16 Ağustos 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Grip aşısı Mart'a kadar mümkün'
Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Faruk Yorulmaz, özellikle çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda tehlikeli boyutlara ulaşabilen grip hastalığında aşının önemine dikkat çekerek koruyucu olması açısından mutlaka aşı olunması gerektiğini söyledi.. Prof.Dr. Yorulmaz, Ekim ayıyla birlikte başlayan gribal döneme de vurgu yaparak kişinin hastalığa yakalanmadığı takdirde Mart ayına kadar aşı yaptırabileceğini ifade etti..
Haberin Yayın Tarihi: 30-09-2017 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Grip aşısı Mart'a kadar mümkün'

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Faruk Yorulmaz, özellikle çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda tehlikeli boyutlara ulaşabilen grip hastalığında aşının önemine dikkat çekerek koruyucu olması açısından mutlaka aşı olunması gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Yorulmaz, Ekim ayıyla birlikte başlayan gribal döneme de vurgu yaparak kişinin hastalığa yakalanmadığı takdirde Mart ayına kadar aşı yaptırabileceğini ifade etti. 
T.Ü. Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr. Faruk Yorulmaz, havaların soğuduğu ve grip döneminin başladığı bugünlerde aşının önemine değindi. İnsanların genellikle soğuk algınlığıyla gribi karıştırdığını söyleyen ve ilk olarak bunun ayrımının yapılması gerektiğini dile getiren Yorulmaz şöyle konuştu; 
“GRİP ÖLÜME KADAR GÖTÜREBİLİR”
“Soğuk algınlığıyla grip biraz farklı. İnsanlarımız bunu karıştırabilirler. Soğuk algınlığı gribe göre çok daha hafif seyreden bir hastalık. İçerisinde genellikle burun akıntısı, gözlerde sulanma gibi hafif kırgınlık gibi belirtilerle seyrederken grip bunlardan daha ağır, kas ağrıları, baş ağrıları, yüksek ateş, istirahati gerektiren bir kırgınlık ile seyreden bir hastalık. Aynı zamanda soğuk algınlığı masum, kendiliğinden iyileşen bir hastalık iken grip özellikle bebekler, yaşlılar, kronik hastalıkları olan insanlar gibi ölümlere de yol açabilen ağır bir hastalık. 
“KAPALI VE KALABALIK ORTAMLARA DİKKAT EDİN”
Bu hastalıklardan korunmada yapabileceklerimiz diğer hastalıklardan çok farklı değil. Mümkün olduğu kadar kapalı mekanları paylaşmaktan kaçınmak, böylesine ortamlarda daha kısa süre zorunlu hallerde bulunmak. Bunların içine toplu taşıma araçlarını da koymak lazım. Öksüren, tıksıranın olduğu yerlerde temiz mendille ağzı kapatmak, onlarla teması mümkün olduğu kadar kısıtlamak koruma sağlayacaktır. Bununla birlikte gene çok akla gelmeyen ellerin bol su ve sabunla yıkanması gripten önemli derecede koruyuculuk sağlayabilir. 
“AŞI GRİPTEN KORUNMADA BÜYÜK ETKEN”
Ancak bütün bunlar ne yazık ki kapalı mekanlarda ilişkilerimizi sürdürmek zorunda olduğumuz insanlarla bulunmak zorunda olduğumuz için kesin koruma sağlayamayacaktır. Günün birinde böylesi bir grip taşıyan ortamda bulunduğumuzda gribe yakalanma riskimiz olacaktır. Eğer az önce söylediğimiz türde küçük çocuklar, kronik hastalıkları olanlar, hamileler, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığı olan insanlar varsa bu insanlarımızın mutlaka grip aşısı olarak bu hastalıkların ortaya çıkaracağı sonuçları engellemelerinde büyük fayda var. Bu insanlarımızı söyledik ama diğer insanlarımızın da gripten korunması için çok önemli bir araç grip aşısı.”
“GRİP AŞISI HER YIL YAPTIRILMALI”
Gripten korunmada 2 türlü aşı olduğunu söyleyen ve her yıl aşı yapılması gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Yorulmaz şöyle devam etti;
“ İki türde grip aşısı piyasada bulunuyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi içinde 3 tane gribe koruma sağlayacak olan 3'lü grip aşıları ve bir de bu yıl yeni piyasaya çıkan 4'lü grip aşıları. Grip virüsü her yıl genetik yapısında değişiklik meydana getirdiği için insanlarımız da sanki yeni o etkenle karşılaşıyormuş gibi o hastalığa yakalanma endişesi taşıyorlar. Yani her yıl grip aşısı yapılmadığı takdirde gribe yakalanmak yeni mikroplarla mümkün. Bu nedenle her yıl grip aşısını yaptırmak gerekiyor. Çünkü her yıl o yıl ortaya çıkabilecek mikroplara karşı aşı üretildiği için her yıl yapılması gerekiyor. 
“YÜZDE 100 KORUMA SAĞLAMIYOR”
Grip aşısının yüzde 100 koruma sağlayamayacağı 2 tane durum var. Birincisi aşı yapıldıktan en erken 2'nci haftadan sonra koruma başlıyor. Dolayısıyla aşı yapıldığı dönemde bu 2 haftalık dönemde hastalığa yakalanmak mümkün. Çünkü aşının koruyuculuğu başlamamış oluyor. İkincisi aşının hiçbirisinin yüzde 100 koruyuculuğu yok. Grip aşısının da koruyuculuğu yüksek olmakla birlikte yüzde 100 değil. Aşıya rağmen gribe yakalanmak mümkün. Ama çok daha düşük oranda gribe yakalanmayı getiriyor beraberinde. Fakat çok daha önemli bir yararı var ki gribe bağlı olarak ağır komplikasyonları, hastanede yatmayı çok önemli ölçüde engelliyor. Bu nedenle grip aşısı oldukça faydalı gribe yakalanmada.”
“MART'A KADAR AŞI OLMAK MÜMKÜN”
Prof.Dr. Yorulmaz ayrıca grip mevsiminin başlamadan aşının olunmasının en doğrusu olduğunu da sözlerine ekleyerek; “Grip mevsimi başlamadan aslında grip aşısı olmak en doğrusu. Grip Ekim ile Mart ayı arasında etkili bir virüs olduğu için aşıyı şimdilerde olmakta fayda var. Ama eğer hastalığa yakalanmamış isek Mart'a kadar aşı olmak mümkün. Genellikle 3 yaşında sonraki insanlara grip aşısını yapıyoruz. Tek doz olarak yapılıyor. Ancak 9 yaşına kadar olan kişilerde daha önce grip aşısı olmamışsa bu defa yarım yarım 4 hafta aralıkla 2 doz olarak uyguluyoruz. 6 aydan küçük bebeklere uygulanmamasını öneriyoruz. Gebelik gibi bir durum varsa mutlaka doktoruna başvurması lazım” şeklinde konuştu. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar açtı!
Esnafa güzel haber
15 yaşında Süper Lig'de
Yunanlı askerlere özel uçak
Savcıya gözaltı
‘Borcu krizi yaratanlar ödesin!’
T.Ü.'ye spor kompleksi
Edremit'te kitapseverlerle buluştu
Takım Elbisede Şık Saat Seçimi Nasıl Olmalı
Trakya Karması'na Edirne'den 13 isim
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx