ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Stresten egzersizle kurtulun
Psikolog Aynur Kaya, Carpediem Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nde stresin bedendeki etkisi ve stresle baş etme üzerine seminer verdi. Kaya, “Gerilim ve travmayı bırakma egzersizleri stresi bırakmak için etkili bir yöntem” dedi.
Haberin Yayın Tarihi: 30-09-2017 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Stresten egzersizle kurtulun

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Psikolog Aynur Kaya, Carpediem Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nde stresin bedendeki etkisi ve stresle baş etme üzerine seminer verdi. Kaya, “Gerilim ve travmayı bırakma egzersizleri stresi bırakmak için etkili bir yöntem” dedi.
Psikolog Aynur Kaya stresi; bedenin içsel ve dışsal uyarıcılara karşı verdiği tepki olarak tanımladı. Stresin bedene olan etkilerini paylaşan Kaya, stresle baş etme yöntemlerini de anlatarak, uygulamalı eğitimde şunlara değindi:
STRESİN BEDENE OLAN ETKİLERİ
“Bedenimizin içsel ve dışsal uyarıcılara karşı verdiği tepki, diyebiliriz. Bedenimiz, stres ya da travmanın köken olarak fiziksel, duygusal ya da psikolojik olup olmamasına bakılmaksızın, vücudumuz, sıkı sırt, omuz, boyun ve çene kasları dahil fiziksel gerilimi içeren savunma hallerini otomatik olarak yaratarak tepki verir. Stresli durumlarla veya travmatik olaylarla başa çıkabilmek için vücudun savunma hallerine girmesi normal ve sağlıklıdır. Bu tür tepkiler, daha sonra vücuttan salınmadığında yalnızca bir sorun haline gelir ve zihinsel işlev ve performansın azalmasına, duygusal tepkinin artmasına ve fiziksel sağlığın azalmasına yol açan kronik stres ve travma kalıpları oluşturur.
STRESLE BAŞETMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?”
Hepimiz hayatın içinde değişik seviyelerde strese maruz kalırız ve bedenimizde de bu stresin bir bölümünü tutarız. Günlük hayatın içinde farkında olmadan yaptığımız ve bize iyi gelen şeyler vardır. Kısa yürüyüşler yapmak, müzik dinle-mek, sevdiğimiz bir arkadaşımızla sohbet etmek gibi. Ancak stres günlük hayatımızı etkilemeye başladığında stres seviyesini düşürmek için daha bilinçli, profesyonel yöntemlere başvurmak gerekebilir. Eğitimde anlatacağım gerilim ve travmayı bırakma egzersizleri stresi bırakmak için etkili bir yöntem.
“GERİLİM VE TRAVMAYI BIRAKMA EGZERSİZİ NEDİR?”
Dr. David Berceli tarafından geliştirilen toplamda 7 hareketten oluşan bir egzersiz dizisi. Tıpkı vücudumuzun otomatik ve bilinçsizce savunma yanıtlarımızı oluşturduğu reflekslere sahip olduğu gibi, insan vücudu da vücudumuzun ve zihnimizi daha sakin, rahat ve verimli bir hale getirmek için bu savunma hallerini serbest bırakmak için bilinçsiz refleksleri geliştirmiştir. Bu serbestçe mevcut olan tremor salınım mekanizmasını nasıl aktive edeceğini ve kendiliğinden düzene sokacağımızı öğrendikten sonra süreç, bir duvarın üzerinde ayakta durabilir, zeminde veya gece yatarken, gündüz birikmiş stresleri serbest bırakmak için 10 dakika gibi kısa bir süre içinde kullanılabilir.
“STRESİN BOŞALTILMASININ NE GİBİ FAYDALARI VAR?”
Uyku düzensizliğine, TSSB semptomlarına, uykusuzluk, sosyal izolasyon, aşırı deneyleme/kontrol, sinirlilik, huzursuzluk, kas ve sırt ağrısının azalması, azalmış endişe, geliştirilmiş enerji ve dayanıklılık, azalan işyeri stresleri, artan fiziksel ve duygusal esneklik, azalan ilişki çatışması, geliştirilmiş evlilik ilişkileri.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx