ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Avrupalı yürüyüşçülerin yeni gözdesi
Kanuni Sultan Süleyman'ın Viyana seferlerini kapsayan güzergah üzerine kurulu olan, Viyana'dan İstanbul'a kadar uzanan ve Türkiye'deki bölümü Trakya'dan geçen 'Sultanlar Yolu' projesi, Avrupa'dan binlerce yürüyüşçü bu güzergahtan geçirmeyi hedefliyor...
Haberin Yayın Tarihi: 30-09-2017 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Avrupalı yürüyüşçülerin yeni gözdesi

Orkun AKMAN
Hollanda'da yaşayan doğa aktivisti Sedat Çakır tarafından 2009 yılında tasarlanan, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1'inci ve 2'nci Viyana seferlerini kapsayan güzergah üzerine kurulu 'Sultanlar Yolu', doğa yürüyüşü rotası için ayrı bir alternatif oluşturuyor. Viyana'dan İstanbul'a uzanan ve Edirne sınırları içerisinden de geçen rotayı takip eden doğaseverler, Trakya'yı boydan boya kat ederek Trakya'nın eşsiz güzelliklerini görme imkanı buluyor. 
Klasik doğa yürüyüşü rotalarından farklı olarak tarihsel boyutu ile öne çıkan Sultanlar Yolu, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1529 yılında Topkapı Sarayı'ndan yola çıkarak Viyana yakınlarındaki Simmering Köyü'ne ulaşan sefer yolculuğuna işaret ediyor. Osmanlı'nın Avrupa'ya düzenlediği seferlerin büyük bölümünün rotasıyla da çakışan bu parkuru kat edenler, sultanların izlerini de takip etmiş oluyor.
8 ÜLKE SINIRLARI İÇİNDEN GEÇİYOR
Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere 8 ülkeyi kapsayan projenin Türkiye sınırları içerisinde yer alan bölümü ise Trakya'nın içinden geçiyor. Edirne'den başlayan yolculuk Kırklareli geçtikten sonra Istrancalar'ın yanı başındaki Pınarhisar, Trakların eski başkenti ve Trakya'nın 'Sakin Şehir' unvanlı tek bölgesi Vize ile Tekirdağ Saray üzerinden İstanbul'a uzanıyor. 
İŞARETLEMELERE EDOSK DA KATKI VERDİ
2010 yılında Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği ile yapılan işbirliği kapsamında uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenen Sultanlar Yolu'nun Türkiye'deki bölümü, Türkiye'deki dernek ve kulüpler tarafından da büyük ilgi görüyor. Başta EDOSK olmak üzere birçok dernek, yılın belirli dönemlerinde Sultanlar Yolu'nun Türkiye sınırları içerisinde günübirlik doğa yürüyüşleri organize ediyor.
'TEMATİK YÜRÜYÜŞ'
Konuyla ilgili görüş bildiren EDOSK Yönetim Kurulu Üyesi Birol Şentürk, kulüp olarak Sultanlar Yolu projesini önemsediklerini belirtti. 
Projenin Avrupa'nın sayılı tematik yürüyüş yollarından biri olduğunu ifade eden Şentürk, ilerleyen yıllarda daha çok katılım sağlanacağını belirtti. Şentürk ayrıca projenin Edirne ve Trakya'nın tanıtımı için de büyük önem taşıdığını kaydetti.
HEDEF; YÜRÜYÜŞÇÜ SAYISINI ARTTIRMAK
Trakya'daki turizm çeşitliliğinin artmasını teşvik eden ve bölgenin tanınırlığına katkıda bulunan projenin fikir sahibi Sedat Çakır, hedeflerinin gelecek yıllarda yürüyüşçü sayısını 15 bine çıkarmak olduğunu ve bunun için de gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek şunları dile getirdi:
“TRAKYA'DAKİ YÜRÜYÜŞ ROTALARININ ARTMASINA ÖNEM VERİYORUZ”
“Sultanlar Yolu'nun Edirne'de, Karaağaç'tan ve Kapıkule'den olmak üzere iki girişi bulunuyor. İşaretli yürüyüş güzergahlarını Edirne'de ve Trakya genelinde çoğaltmak istiyoruz. Trakya, yürüyüş rotaları yönünden oldukça zengin. Biz de bu projemizle Trakya'nın yürüyüş rotalarına dikkat çekiyoruz. Trakya'daki yürüyüş rotalarının artmasına önem veriyoruz. Bunun için yapılan çalışmaları da destekliyoruz.”
SULTANLAR YOLU KİTABI
Sultanlar Yolu projesinin bir de aynı isimde kitabı bulunuyor. Kitabın içeriği ise, doğa yürüyüşü, rota, trekking, Yunanistan, Edirne, Tekirdağ, Kapıkule, Meriç Nehri, Kıyıköy, Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman, Ayasofya, kamp, çadır kurma gibi bilgilerden oluşuyor.
Sedat Çakır tarafından hazırlanan rotanın tüm detaylarını içeren kitap, aynı zaman da bu rotanın yürünmesiyle başlanan bir projenin de adımlarından biri. Sultanlar Yolu kitabı, Yunanistan ve Türkiye'yi kapsayan, 500 yıllık bir yolun izlerini sürüyor. 
Kitap Cicero'nun, 'Ancak taşıyabildiklerin senindir' cümlesiyle açılıyor. Hil Yayın tarafından yayımlanan kitap; keşfedilmiş tüm yollara ve öğrenilmiş tüm bilgilere rağmen, bir yaşam biçimi olarak yürümeyi seçenler ve keşfetmeye devam edenler tarafından tercih ediliyor.
8 ÜLKEDE SULTANLAR YOLU GÜZERGÂHI
AVUSTURYA
Viyana, Simmering, Schwechat, Rauchenwarth, Trautmannsdorf an der Leitha, Bruck an der Leitha, Sommerein, Breitenbrunn, Purbach am Neusiedler See, Donnerskirchen, Hornstein, Eisenstadt, Oggau am Neusiedler See, Rust, Mörbisch am See, Pamhagen, Neu-siedl am See, Petronell - Carnuntum, Hainburg an der Donau, Wolfsthal. Sopron, St. Martin.
SLOVAKYA
Devin, Bratislava, Marianka, Modra, Harmónia, Častá, Dobrá Voda, Prašník, Vrbové, Čachtice, Nové Mesto Váhom, Beckov, Trenčín, Topoľčany, Nitra, Nové Zámky, Kolárovo, Kameničná, Komárno, Iža, Radvaň Dunajom - Žitava, Radvaň Dunajom, Moča, Kravany nad Dunajom, Obid, Štúrovo.
MACARİSTAN
Sefer Yolu: Halászi, Györ, Tata, Tatabánya, Annavölgy, Esztergom, Szentendre, Budakalász, Budapeşte, Százhalombatta, Székesfehérvár, Dunaföldvár, Szekszárd, Bátaszék, Mohaç, Sátorhely, Udvar
Balaton Yolu: Sopron, Köszeg, Sárvár, Sümeg, Keszthely, Szuliman, Csertő, Szigetvár, Pécs, Mohaç.
HIRVATİSTAN
Topolje, Draz, Podolje, Popovac, Beli Manastir, Karanac, Kneževi Vinogradi, Grabovac, Darda, Osijek, Đakovo, Vinkovci, Vukovar, Šarengrad, Opatovac, Ilok.
SIRBİSTAN
Fruşka Doğa Parkı, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Zemun, Belgrad, Smederevo, Jagodina, Niş, Nişka Banja, Pirot ve Dimitrovgrad.
Carski Drum Güzergahı: Backi Breg, Bezdan, Backi Monostor, Som-bor, Kupusina, Apatin, Svilojevo, Sonta, Bogojevo, Karavukovo, Deronje, Bač, Serbia, Mladenovo, Karađorđevo, Backa Palanka, Neštin, Susek, Banoštor, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Krušedol Selo, Šatrinci, Dobrodol, Ljukovo, Golubinci, Vojka, Novi Banovci.
BULGARİSTAN
Sefer Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Novi Han, Ihtiman, Pazarcık, Stamboliyski, Filibe, Sadovo, Parvomay, Mineralni Bani, Haskovo, Harmanli, Lyubimets, Mustafapaşa.
Dağ Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Vitosha, Samokov, Rila, Rila Manastır, Velingrad, Borino, Smoljan, Ardino, Kardzjali, Svilengrad.
YUNANİSTAN
Sefer Yolu Güzergahı: Ormenio, Diakia, Marasia, Kastanies
Mübadele Yolu Güzergahı: Kyprinos, Komara, Fylakio,Elea, Keramos, Plati, Arzos, Kanadas, Kastanies.
TÜRKİYE
Av Yolu Güzergahı: Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, Avarız, Edirne, Hıdırağa, Karayusuf, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih Camii, Süleymaniye Camii, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih ve Süleymaniye camii,
Seferyolu Güzergahı:
Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hasköy, Hamzabey, Uluçınar, Ahmetbey, Karlı, Hallaçlı, İnceğiz, Çatalca, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Sultan, Fatih Camii ve Süleymaniye Camii.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx