ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Rol model Ganime teyze
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından Edirne Valiliği desteğiyle gerçekleştirilen 'Güvenli Yarınlar' projesi kapsamında katılımcılara ticari hayatta öne çıkabilmeleri için bilgilendirme ve rol model eğitimi verildi..     Etkinlik kapsamında Dernek Başkanı Turan Şallı, 'Türkiye'nin ilk kadın girişimcisi' şeklinde tanımladığı, ömrünün 40 yılını çalışarak çocuklarını okutup büyütmeye adayan annesi 80 yaşındaki Ganime Şallı'yı rol model olarak katılımcılarla buluşturdu..
Haberin Yayın Tarihi: 30-09-2017 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Rol model Ganime teyze

Olgay GÜLER
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından Edirne Valiliği desteğiyle gerçekleştirilen 'Güvenli Yarınlar' projesi kapsamında katılımcılara istihdamları ve ticari hayatta öne çıkabilmeleri için bilgilendirme ve rol model eğitimi verildi. 
Devecihan Kültür Merkezi'nde devam eden etkinlik kapsamında Dernek Başkanı Turan Şallı 'Türkiye'nin ilk kadın girişimcisi' şeklinde tanımladığı, ömrünün 40 yılını çocuklarını okutup büyütmeye adayan annesi 80 yaşındaki Ganime Şallı'yı rol model olarak katılımcılarla buluşturdu. 
Etkinlikte konuşan Şallı, hedeflerinin dezavantajlı bireylerin istihdamlarda yer alıp ticari hayatta ön plâna çıkmak olduğunu söyledi. Şallı; “Proje kapsamında en büyük hedefimizde şu vardı: dezavantajlı bireylerin istihdamlarda yer alması ve bununla birlikte önüne sunulan fırsatların iyi bir şekilde geliştirilmesi ve bu bireylerin ticari hayatta ön plana çıkarabilmek” dedi. 
“ROMANLAR SADECE MÜZİSYEN DEĞİLDİR”
İşin ve aşın olması için daha mücadeleci olunması gerektiğini dile getiren Şallı; “Bunun için devletimizin çok farklı kaynakları var. Bunları kullanmak açısından bizler için en büyük örnek KOSGEP projeleridir. KOSGEP bugün çok farklı çalışmalar yapıyor ve bunun da faydalarını toplumda görüyoruz. Bir de rol model çalışmamız var. Türkiye’de Romanlar için rol model örneği üzülerek ifade ediyorum ki bir darbukacı bayram bir de şarkıcı Kibariye başka bir şey yok. Biz aslına bakarsak Romanların müzikle ilişkilendirilmesini de pek hoş karşılamıyoruz. Romanların müziğe olan yatkınlıkları vardır ama her Romanı müzisyen şeklinde ifade etmek çok yanlış bir anlam taşıyacaktır” diye konuştu. 
ROL MODELLERİ GANİME TEYZE
Söz konusu eğitimde rol model olarak annesi Ganime Şallı'yı davet ettiklerini söyleyen Şallı 'Türkiye'nin ilk kadın girişimcisi' diye tanımladığı annesinin hikayesini anlatarak şöyle devam etti;
“Biz burada bugün bir örnek rol model olarak değerli annem ganime şallıyı konuşmacı olarak davet ettik. Ganime Şallı’nın Türkiye’deki ilk kadın girişimci olduğunu fark ettik. Bu kadın girişimci öyle bir duruma geldi ki 1984 yılında Edirne’de vergi sıralamasında gelir vergisi veren 154’üncü kadın girişimci oldu. Neyi meslek etmiş diye merak ettik? Yıllar önce eşi İbrahim Şallı ile birlikte mezbahadan ve kasaplardan toplamış oldukları kemikleri bir yerde biriktirmişler ve bunları İstanbul’un değişik fabrikalarında satmışlar. Bu kadın artık kendi ayakları üzerinde duran bir emekli girişimci. Burada sosyal güvence, kadının kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesi çok önemlidir. Bu bir azmin ürünüdür. 5 çocuk büyütmüştür. Bizleri yokluk ve yoksulluk içinde okuttu sağ olsun var olsun.”
“HALA KENDİ AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURUYORUM”
Daha sonra sahneye gelip tecrübelerini ve hayat hikayesini katılımcılarla paylaşan Ganime Şallı da 40 yılını çocuklarını okutup büyütmeye harcadığını belirtti. Şallı; “ 40 sene çalıştık. Çocuklarımı hırsız yapmadım. Yokluk halimle okuttum. Her akşam onlara ders veriyordum. Okuyun evladım hayatınızı kazanın dedim. Devlete vergilerimi verdim yokluk içinden buralara geldim. Çok şükür ben de emekli oldum. Benim çocuklarım kimselere muhtaç olmadı. Kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Hala çocuklarıma yük olmuyorum. Sanayilerden kasaplardan kemikler toplayıp sattım” ifadelerini kullandı. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Psikolog Akın vefat etti
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Milli davet
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx