ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eczacı canından bezdi
39. Bölge Edirne Eczacı Odası 2017 yılı seçimli 11. olağan genel kurul toplantısını hafta sonu oda binasında gerçekleştirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 02-10-2017 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Eczacı canından bezdi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
39. Bölge Edirne Eczacı Odası 2017 yılı seçimli 11. olağan genel kurul toplantısını hafta sonu oda binasında gerçekleştirdi. 171 üyesi bulunan odanın üyesi eczacılar dün sandık başına giderek yeni dönem yönetimini seçti. Oluşan yönetim 4 Ekim 2017 Çarşamba günü yapacağı ilk toplantıda yeni dönem başkanını belirleyecek. Oda Başkanı Eczacı Cenk Kes, yaşanan mesleki sorunların eczacıları canından bezdirdiğini belirterek, “Güncel problemlerimiz kronikleşme yolunda hızla mesafe kat ediyor” dedi.
6643 Sayılı TEB Yasası ilgili maddeleri uyarınca 39.Bölge Edirne Eczacı Odası'nın 2017 yılı seçimli 11. olağan genel kurul toplantısı oda binasında yapıldı. Genel kurulun açılış konuşmasını Oda Başkanı Eczacı Cenk Kes yaptı. Eczacılık mesleğinin dünyada, Türkiye'de ve kendi özellerinde sıkıntılı dönemden geçtiğini belirten Ecz. Kes, amacı insanları sağlıklı biçimde yaşatmak ve yaşamsal dengeleri gözetmek olan eczacıların dünya ve bölgenin içinde bulunduğu durumu endişeyle izlediklerini, mesleki sorunlarla mücadele etmeye devam ettiklerini kaydetti. Güncel problemlerin kronikleşme yolunda hızla mesafe kat ettiğini ifade eden Ecz. Kes, konuşmasında ayrıca şunlara değindi:
"GÜNCEL PROBLEMLER KRONİKLEŞME YOLUNDA"
"Problemlerin üzerine eklenen diğer sorunlar eczacıyı canından bezdirdi. Mesleki anlamda eczacı mutsuz ve geleceğe güvenle bakamıyor. 1990'lı yılların sonuna kadar ülke genelinde sayıları 7 olan eczacılık fakültelerinin bugünkü sayısını doğru bilene neredeyse ödül verecekler. Yeterli sayıda akademisyenin olup olmadığına bakılmaksızın eczacılık fakülteleri açılıyor. Eczacılık fakültelerinde eczacı olmayan akademisyenler tarafından eczacılar yetiştirilmeye çalışılıyor. Bu bir meslek hem de direkt insan sağlığına hizmet eden bir meslek için kabul edilebilir bir durum değildir. Bu alanların tekrar dizayn edilme zorunluluğu zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir. 
ECZACININ YAŞADIĞI MESLEKİ SORUNLAR
İlaç fiyat kararnamesinde eczacı lehine hala iyileştirmelerin yapılmaması, yaşanan stok zararları, SGK ile yapılan protokole istinaden bu yıl neredeyse eczane ekonomilerine yapılan sıfıra yakın bir katkı, ilaç üreticilerinin istediği gibi yönlendirdiği ilaç piyasası, eczacıların ekonomik problemlerinin temelini oluşturuyor. Gelirlerimiz azalırken veya yerinde sayarken giderlerimiz sürekli artıyor. Bu artık sürdürülebilir bir durum olmaktan çıktı. Buralara bir an önce müdahale edilmezse ekonomik boyutta vahim durumlarla karşı karşıya kalacağımız gün gibi aşikardır. Yeni mezun binlerce eczacının istihdam problemi de yakın gelecekte en önemli mesleki problem olarak karşımıza çıkacaktır. İstihdam noktasında hala somut adımlar atılmamıştır. Sektörel bileşenlerin ve devletin bir an önce bu konuyu gündeme alması ve çözüm yollarını hayata geçirmesi gerekiyor. 
Yaşatmak ilkesini benimseyen eczacılar sorunlarına ivedilikle çözüm istiyor. Bu talep sadece kendileri için değil, hizmet ettiği toplum ve insan sağlığı içindir. En kısa zamanda yetkililer çığlığımıza kulak verir ve çözüm noktasında ortak akılla birlikte hareket ederiz. Genel kurulumuzun mesleğimiz ve meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim."
Sandık tasnif kurulunun seçiminden sonra divan heyeti oluşturuldu. Divan başkanlığına Ecz. Şükrü Ciravoğlu, başkan yardımcılığına Ecz. Özlem Ak, katip üyeliklere de Ecz. Gürkan Kılıçcıgil ve Ecz. Gülis Sağlam getirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinden sonra gündem maddeleri görüşüldü. 
SEÇİMLER DÜN YAPILDI
Dün de eczacılar sandık başına gi-derek oda organ seçimlerini gerçekleş-tirdi. 
Tek liste ile gidilen seçimlerde 171 üyenin 98'i oy kullandı. Buna göre yeni yönetim; Ecz.Cenk Kes, Ecz. Emine Çebe, F.Uygar Güler, Ecz. Esin Yavuz ve Ecz. Gürkan Kılıçcıgil'den oluştu. 
Denetleme kuruluna Ecz. Şükrü Ciravoğlu, Ecz. Belgin Konyalılar Meriç ve Ecz. Birgül Yılmaz, Haysiyet divanına Ecz. Ayşe Gülseri Erdinç Cent, Ecz. Asil Uğur, Ecz. A. Murat Gürer, Ecz. Mehmet Uysal ve Ecz. Gülşen Özgür, Büyük kongre delegeliklerine Ecz. Cenk Kes, Ecz.  F Uygar Güler, Ecz. Mustafa Gölemen, Ecz. M Kemal Aslan ve Ecz. Emine Çebe seçildi.
    

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx