ANASAYFA
16 Ağustos 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meclis yerine Edirne
TBMM'de dün gerçekleştirilen 26'ncı dönem yasama yılı açılışına katılmayan HDP meclis grubu, partinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'ne yakın bir noktada basın açıklaması yaptı.. Geniş güvenlik önlemleri altında cezaevine yaklaştırılmayan grup adına HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay konuşurken, Parti Sözcüsü Osman Baydemir de Demirtaş'ın mektubunu okudu...
Haberin Yayın Tarihi: 02-10-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meclis yerine Edirne

TBMM'nin yeni yasama yılı açılış törenine katılmayan HDP Meclis Grubu, partinin Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'ne yakın bir noktada açıklama yaptı. 
Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün sabah saatlerinden itibaren cezaevi yakınlarında geniş güvenlik önlemleri aldı. Grubun geçişine izin verilmeyen cezaevi çevresinde deyim yerindeyse kuş uçurtulmazken HDP meclis grubu öğle saatlerinde kente geldi. Bir süre avukatların Demirtaş ile görüşmesi beklendi. Daha sonra cezaevine yakın bir noktaya gelen HDP Meclis Grubu mensubu milletvekilleri ellerinde tutuklu milletvekillerininin bulunduğu pankartlarla basın açıklaması yaptı. 
Grup adına konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, 26'ncı yasama yılını mecliste değil Edirne'de yapmak istediklerini belirtti. Kemalbay'ın konuşmasının satırbaşları şöyle oluştu; 
“Grup ve yasama yılı açılışı olarak burada toplanma kararı aldık. Bildiğiniz gibi grup başkanımız rehin alınmış durumda ve Edirne hapishanesinde bulunuyor. Yasama döneminin açılışında Edirne hapishanesinin önünde olmayı anlamlı buluyoruz. Bu meclislerin halkların iradesini yansıtan yerler olması açısından, karşı karşıya kaldığımız, TBMM'nin demokrasiden giderek uzaklaşan, demokratik siyaseti ortadan kaldırmaya çalışan Akp saray iktidarının getirdiği noktayı gözler önüne sermek, kamuoyunun dikkatine, meclisteki anti-demokratik tabloyu sunmak, 2'si eş genel başkanımız olmak üzere 9 milletvekilimizin hapishanede rehin tutulduğu bir ortamda toplamda 10 milletvekilinin hukuksuz bir şekilde tutuklandığı bir tabloda alışmadığımızı, alışmayacağımızı göstermek için buradayız
Parlementoda iç tüzükte yapılan değişiklikten tutalım da, KHK'larla ülkeyi yönetmeye kadar artık tek adam rejiminin kendi hükmünü sürdürmesi yönünde hızlı bir düzenleme trafiği gerçek-leştiriliyor. Parlamento bu yolla araçsallaştırılıyor ve demokrasiden giderek daha fazla uzaklaşıyor. Biz HDP olarak demokrasi için yürüttüğümüz mücadelenin bir parçası olarak buradayız ve rehin alınan milletvekillerimiz ve eş genel başkanlarımız da aslında bu demokrasi mücadelesinin bir sonucu olarak içerdedirler. 
Şimdiye kadar 28 tane KHK çıkartıldı ve bunların sadece 5 tanesi meclise getirildi. Onun dışındaki kararnameler meclise de getirilmeden direk olarak hayata geçiriliyor. Bundan sonraki süreçte de bu yönde bir yönetim tarzı benimseneceği yönünde ciddi bir kaygılarımız bulunuyor. Bu tabloyu biz kabul etmiyoruz. Meclisin demokratik işleyişini hayata geçirmek için mücadelemizi hem mecliste, hem toplumun her alanında yürütmeye devam edeceğimizi ifade etmek istiyoruz.  
Bugün burada Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve milletvekillerimizi selamlamak, belediye eşbaşkanlarımızı ve binlerce partilimizi selamlayıp cezaevlerindeki bu hukuksuzluğa dikkat çekmek de istiyoruz. Eş Genel Başkanımız hukuksuzca tutukludur. Tutuklu olduğu dosyası halen görüşülmemiştir. Bunun anlamı Akp Genel Başkanı en çok korktuğu siyasi rakibini rehin almıştır. Şu da bir gerçektir ki halen Selahattin Demirtaş'tan korkmaktadır. Duvarların arkasına koyduğu Selahattin Demirtaş bugün toplumla her türlü şekilde iletişim kurmayı başarmaktadır. Roman yazmakta, resim yapmakta, şiir yazmakta ve politik yazılarıyla da bizlerin yanında olmaya devam etmektedir. 
DEMİRTAŞ'IN MEKTUBU OKUNDU
Açıklamada daha sonra Hdp Sözcüsü Osman Baydemir Selahattin Demirtaş'ın mektubunu okudu. Mektupta şu ifadelere yer verildi;
“Öncelikle meclis grubumuza bu anlamlı duruşları ve halk iradesine yönelik sahiplenme tutumları dolayısıyla teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyor bu vesileyle bütün milletvekillerimizi, partililerimizi ve halkımızı selamlıyoruz. Bugün TBMM tutuklu vekillerin, daha doğrusu siyaseten rehin alınmış vekillerin 1 yıla yakındır cezaevinde tutulmalarının eksikliği ve gölgesiyle açılıyor. Geçen 1 yıl zarfında parlementomuzun ve başkanının tutuklu vekiller gibi bir gündemi ele almamış olması büyük bir utanç olarak tarihe geçmiştir. Her cümlelerinde milli iradenin üstünlüğünden söz edenler bizati kendileri halkın iradesini yasadışı bir şekilde cezaevine atıp rehin almışlardır.
Bizi cezaevine gönderenler savcılar ve mahkemeler değil AKP, MHP ve bir grup CHP'li milletvekilleridir. Hali hazırda hiçbir davada ne adil yargılama ne de hukukun üstünlüğü söz konusu değildir. Biz sanki yargı kararlarıyla tutuluyormuşuz gibi davrananlar sadece kendilerini kandırmış olurlar. Bir kez daha belirtiyoruz. 
Biz siyasi kararla tutuklandık, yargı sadece bunun usulü, formalite ve tiyatral işlemini yerine getirmiştir. Ancak siyaseten HDP'ye tasfiyeyi dayatanların kendisi giderek tasfiye noktasına geldiler. Ortaya koyduğumuz direniş sayesinde HDP bu süreçten güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. Kendisini güçlü gibi gösteren Akp tam bir hezimet ve dağılma sürecine girmiştir. 
Akp'nin yaşadığı metal yorgunluk değil metan zehirlenmesidir. Bunun da esas nedeni siyasetin tam bir çöplüğe dönüşmüş olmasıdır. Bugün bizlerle dayanışma da ve gasp edilen parlemento iradesine sahip çıkmak için Edirne cezaevine gelmek isteyen HDP grubuna vekillerine konan yasak hukuksuz ve gayri meşrudur. 
Yine her şeye rağmen siyasetin TBMM'de genel kurulundan ibaret olmadığını göstermek için Edirne'ye kadar gelen bütün arkadaşlarımıza bu anlamlı duruşlarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar açtı!
Esnafa güzel haber
15 yaşında Süper Lig'de
Yunanlı askerlere özel uçak
Savcıya gözaltı
‘Borcu krizi yaratanlar ödesin!’
T.Ü.'ye spor kompleksi
Edremit'te kitapseverlerle buluştu
‘Tava Ciğer'e anma pulu
Trakya Karması'na Edirne'den 13 isim
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx