ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şehitliğe '4 bin yıllık' ödül
Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği için 'Şehir Ödülleri Türkiye' yarışmasında 'Koruma Ödülü'yle birlikte verilen 4 bin yıllık kandilin replikasını projede büyük emeği geçen Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne hediye etti.
Haberin Yayın Tarihi: 03-10-2017 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şehitliğe '4 bin yıllık' ödül

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz günlerde İzmir 9 Eylül Üniversitesi ve Yaşayan Şehirler Platformu işbirliğiyle düzenlenen 'Şehir Ödülleri Türkiye' yarışmasında, 2015 yılında hizmete sunulan Askeri Hastane Şehitliği'nin 'Koruma Ödülü'ne layık görüldüğünü belirtti. 
Gürkan dün Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıyla 5 bin 5 şehidin temsili mezarlarının bulunduğu şehitlik için verilen 4 bin yıllık kandilin replikasını projede büyük emeği geçen Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne hediye etti. 
Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi ile yönetim kurulunun da katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaklaşık 1 buçuk yıl önce Türkiye'de Çanakkale'den sonra en büyük ikinci şehitlik olan Askeri Hastane Şehitliği'ni açtıklarını hatırlattı. İzmir 9 Eylül Ünivesitesi ile Yaşayan Şehirler Platformu'nun düzenlediği yarışmada söz konusu şehitliğin ödüle layık görüldüğünü belirten Gürkan şöyle konuştu;
“Bu proje; Edirne Belediyesi, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Atatürk'ün emriyle 1926'da kurulan ve birçok şehitliği yapmış olan Türk Şehitlikleri İmar Vakfı'nın birlikteliği ile hayata geçti. Ödül töreni bizler için çok anlamlıydı. Platform Başkanı ödülü takdim ederken en anlamlı ödülü bizim aldığımızı söylemesi bizi ayrıca gururlandırdı. Biz sadece koordinasyonu ve yönlendirmeleri yaptık. 
“BÜYÜK EMEKLER SARFEDİLDİ”
İnşaat süresince bir gün Ağustos'ta baktım Ali Vardar ile Faruk Çiftçi çalışıyordu. Renkleri epey siyahlaşmıştı. O kadar çok yanmışlardı ki güneşte. Bir ara sayın Faruk Çiftçi yüzüğünü çıkardı, elindeki renk Beşiktaş'ın formasını andıran bir görüntüdeydi. Çok büyük emeklerle yapıldı. Bizi en çok heyecanlandıran hususlardan biri de Faruk Çiftçi'nin tespit ettiği 52 bin şehitten 5 bin 5'inin köy ve kasabalarına mektuplar göndermiştik. Şu ana kadar 800 kadar dönüş oldu. Nerdeyse 100 yıl önce bir aile büyüğünüz savaşa gidiyor, geri dönmüyor ve bir daha ondan haber alamıyorsunuz. Yüz yıl sonra size bir mektup geliyor ve bu sizin dedeniz miydi diye soruluyor. Bu gerçekten manevi ve duygusal boyutunun yanı sıra gururu boyutuyla da muhteşem bir olay. Bize en büyük mükâfat bu oldu.”    
“ÖDÜLÜ, GERÇEK DURMASI GEREKEN YERE VERİYORUM”
Ödül olarak verilen kandile dikkat çeken ve gerçek sahibinin Şehit Aileleri Derneği olduğunu dile getiren Gürkan; “Ödül olarak kandil verildi. Bu kandilin esprisi şu: Efes'te bulunan tarih öncesi döneme ait kandillerden birinin Kültür Bakanlığı'ndan izni alınarak birebir aynısının yapılışı. Bundan 4 bin yıl önce kullanılan kandilin bir replikası. Bu kandilin ülkemizi, milli birliğimizi, vatanımızı ve bayrağımızı sonsuza kadar aydınlatması dileğiyle bize verdiler. Ben de aynı duygular ile günümüzde şehit ailelerinin birliğini, dirliğini ve dayanışmasını temsil eden, yani ödülü gerçek durması gereken yere onurla ve gururla takdim ediyorum çünkü ödülün gerçek sahibi onlar” şeklinde konuştu. 
“RENGİMİZ KARARDI AMA RUHUMUZ KARARMADI”
Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi de Recep Gürkan'ın şehitliğin proje aşamasında kendilerinin ilk destekçisi olduğunun altını çizerek; “Bu projemizi Recep Gürkan'a aktardık. Kendisi de siz başlayın, tökezlediğiniz yerde ben sizi taşırım demişti. Kendisine bir kez daha canı gönülden şükranarlımı sunuyorum. Bizim derneğimizin hiçbir geliyor yok. Üye aidatları almayan tek dernek biziz. Buna rağmen şehitlerimizin o kıymetli emanetleri anneler ve babalar da bizlere desteğini esirgemedi. Biz bu cesaretle yola çıktık ama Allah'a şükürler olsun rengimiz karardı, ruhumuz kararmadı. 8 ay gibi kısa bir sürede bir derneğin organize edeceği bir şey değildi. Ama Türk Şehitlikleri İmar Vakfı'nın sonsuz desteği, Belediye Başkanı ve yardımcılarımızın desteği ile bugünkü aşamaya geldik. Ufak tefek eksikileri var ama tamamlanacaktır” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Psikolog Akın vefat etti
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Milli davet
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx