ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bastonsuz spor
Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Edirne Huzurevi'nde kalan yaşlılara Halk Sağlığı Müdürlüğü yemekhanesinde sabah kahvaltısı öncesi egzersiz yaptırıldı, sonra da sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirildi...
Haberin Yayın Tarihi: 03-10-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bastonsuz spor

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Edirne Huzurevi'nde kalan yaşlılara Halk Sağlığı Müdürlüğü yemekhanesinde sabah kahvaltısı öncesi egzersiz yaptırıldı, sonra da sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirildi. Etkinliğe katılan bazı yaşlılar bastonu kenara bırakıp sabah sporuna eşlik etti. 
1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Huzurevi'nden gelen yaşlılar müdürlük bahçesinde karşılandı. Müdürlük çalışanları her bir yaşlıya yemekhaneye kadar eşlik etti. Halk Sağlığı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, egzersizlerin önemine değindi ve konuşmasında şunlara yer verdi:
“Milli ve manevi değerlerimizi yaşatarak, bunların gelecek nesillere aktarılmasında köprü görevi üstlenen; tecrübenin temsilcisi yaşlılarımız, bizim en kıymetli hazinelerimizdir. Sağlık Müdürlüğü olarak her türlü ortamda ve şartta sağlıklı yaşam kültürü için çeşitli egzersizler, sağlıklı yaşam ve beslenmeyle ilgili çeşitli anlatımlar yapıyoruz. Sizlere de sabah sporu ve akabinde kahvaltı programı düzenledik. Milletimiz, büyüklere saygı göstermeyi, küçüklere sevgi anlayışıyla birleştirmiş, böylece toplumsal huzuru, milli birliği, sosyal yardımlaşma ve dayanışma olgusunu güçlü tutmayı başarmıştır.
EDİRNE NÜFUSUNUN YÜZDE 11'İ 65 YAŞ ÜSTÜ
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus oranı her geçen gün artıyor. Özellikle Edirne'de bu nüfus daha da yüksek. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2014 yılı verilerine göre Ülkemizin sahip olduğu yaşlı (65 ve daha yukarı yaş) nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise % 8'dir. Edirne'de ise yüzde 11 yani Edirne'nin nüfusunu 400 bin olarak kabul edersek 55 - 60 bin civarında 65 yaş üstü insanlarımız var. Bizler de hızla yaşlanıyoruz. Büyükleri Saymak küçükleri sevmek bizim milli değerlerimiz. 
Nüfus projeksiyonlarına göre yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10'a, 2050 yılında %20'ye yükseleceği tahmin edilmektedir. Bu artış, teknolojik ilerlemelerin sağladığı yaşam koşullarındaki kolaylıklar ve tıbbın sağladığı gelişmelerle beklenen yaşam süresinin artmasından kaynaklanmaktadır.
Yaşlılarımızın sorunlarını çözmek, toplumda hak ettikleri yeri almalarını sağlamak tek başına devletimizin değil, toplum olarak hepimizin sorumluluğudur. Bizleri bu günlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, onlara gereken saygıyı ve ihtimamı göstermek, toplum olarak hepimizin görevidir.
“SİZLERİ SEVİYORUZ”
Yaşlılarımız, yaşanmış-lıklarıyla geçmişimiz; örnek aldığımız tecrübeleriyle geleceğimizdir. Onlar örfümüz, âdetimiz, geleneklerimiz ve hoş sohbetlerimizdir. Onlara verdiğimiz değerler ile gelece-ğimizi yeniden inşa edebiliriz.
Bu duygularla tüm büyüklerimizin 1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü kutlar, minnet ve şükranla, yaşam sevinçlerimizin hiç kaybolmadığı sağlıklı ve mutlu günler temenni eder, sevgi ve saygılarımızı sunarız.”
ÖNCE SPOR SONRA KAHVALTI
Dr. Yasemin Tilki eşliğinde ayağa kalkabilen yaşlılar sabah sporuna katılarak kahvaltı öncesi egzersiz yaptı. 
Kahvaltı sırasında Diyetisyen Dilara Okçuoğlu da sağlıklı beslenmeye ilişkin bilgilendirme yaptı.    
“TÜRKİYE'NİN EN YAŞLI İKİNCİ İLİ EDİRNE”
Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş da, müdürlük olarak yapılan hizmet ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin en yaşlı iller sıralamasında Edirne'nin ikinci sırada yer aldığını belirten Özbaş şunları söyledi:
“Yaşlılarımızın hak ettiği değere sahip olması, toplum içindeki statüsünün korunması amacıyla 1990 yılından beri 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak kutlanmaktadır. Biz de kurum olarak yaşlılarımızla çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürlüğümüz bizlere bu konuda çok büyük destek oluyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi Türkiye ortalamasına baktığımızda hızla yaşlanan bir ülkeyiz. Türkiye geneline baktığımızda 65 yaş üstü nüfus oranı yüzde 8, ilimizde ise bu oran yüzde 12.4'e çıkıyor. Türkiye'nin en yaşlı illerinden ikinci sırada bulunuyoruz. En yaşlı il Sinop ardından Edirne geliyor. İlçeler bazında baktığımızda Edirne İli Meriç İlçesi'nde yaşlılık oranı 65 yaş üstü yüzde 22. Neredeyse ilçe bazında Türkiye rekoruna imza atabileceğiz. 
EV MODELİNDE YAŞAYABİLECEKLERİ HİZMET MODELİNE  DOĞRU DÖNÜŞÜM ÇABASI 
Yaşlılarımıza yönelik hızla yaşlanan il olduğumuzdan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni huzurevimizin ihale işlemleri bitti. Önümüzdeki dönemde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılacak. Uzunköprü'de bir huzurevimiz açılma aşamasında. Bakanlık olarak artık huzur evlerinden çok ev ortamında ev modelinde yaşayacakları hizmet modeline doğru bir dönüşüm çabası içindeyiz. Yaşlı yaşam evleri konusunda ciddi çalışmalarımız var. 
Önümüzdeki yıllarda yaşlılarımızın toplu olarak yaşadığı huzur evlerinden yaşlı yaşam evlerine doğru bir geçiş yapacağız. İlimizde artık yetiştirme yurtları kapandı. Erkek ve kız yetiştirme yurdu yok sadece ev modelinde olan çocuk evleri sevgi evleri var. Amacımız yaşlılarımızı huzur evinde bir araya toplamanın dışında sosyal hayatın içinde apartmanlarda bizler gibi sosyal hayattan aktivitelerden kopmadan yaşamlarını sürdürmelerine destek olmak.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
‘MHP meselelerin takipçisi’
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
71 yaşında 7. dünya turunda
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Altınkum’un bekçileri
BAL'da 80 il'den 151 takım
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx